X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Wzmacniamy wojsko, jesteśmy przygotowani". Szef MON o zagrożeniach ze Wschodu

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2021 23:42
Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, przyznał: "jesteśmy świadomi zagrożeń, które płyną ze Wschodu, jesteśmy przygotowani". Jak zaznaczył, wzmacniane jest Wojsko Polskie, docelowo ma liczyć 300 tys. żołnierzy.
Jesteśmy świadomi zagrożeń, które płyną ze Wschodu - podkreślił Mariusz Błaszczak
Jesteśmy świadomi zagrożeń, które płyną ze Wschodu - podkreślił Mariusz BłaszczakFoto: Twitter.com/MON_GOV_PL

Minister w TVP Info zapytany został m.in. o informacje niemieckiego dziennika "Bild", który pisał w sobotę, że poznał szczegółowe plany rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Zgodnie z nimi Rosja w trzech etapach miałaby zająć około dwóch trzecich terytorium Ukrainy. Według gazety prezydent Władimir Putin jeszcze nie zdecydował, czy plany będą realizowane.

Błaszczak, na pytanie, na ile jest to realne zagrożenie, odparł: "Jesteśmy przygotowani na wszelkie zagrożenia, które płyną ze Wschodu. Przygotowujemy się, i to jest proces". - Jeżeli chodzi o [te] zagrożenia, (...) Prawo i Sprawiedliwość jest tego świadome. To śp. Lech Kaczyński w Gruzji w 2008 roku mówił: najpierw Gruzja, potem Ukraina, potem państwa nadbałtyckie, a potem być może Polska - powiedział szef MON.

Cel: 300 tys. żołnierzy

Zapewnił, że od 2015 roku wzmacniane jest Wojsko Polskie. Cel - jak dodał - to, by liczyło ono 300 tys. żołnierzy i było wyposażone w jak najnowocześniejszy sprzęt.

Szef MON pytany był też o sytuację na granicy polsko-białoruskiej. Jak ocenił, dzięki postawie żołnierzy oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej i policji granica jest szczelna. - Ale nie łudźmy się, ten proces nie został zamknięty, zatrzymany. Dzięki oporowi żołnierzy Wojska Polskiego, dzięki oporowi Straży Granicznej granica jest bezpieczna, nie została przełamana, ale jeszcze wciąż otrzymuję meldunki, że są próby jej forsowania - powiedział.

Błaszczak zaznaczył, że od lipca na granicy wojsko budowało tymczasowe ogrodzenie. Jak wyjaśnił, gdy na granicy powstanie trwała zapora, "wtedy będziemy mogli powiedzieć, że możemy zluzować, jeżeli chodzi o liczbę żołnierzy Wojska Polskiego" służących w tym rejonie.

Atak hybrydowy na Polskę

Minister wskazał, że sytuacja na granicy polsko-białoruskiej to "próba ataku hybrydowego, ataku na Polskę poprzez spowodowanie kryzysu migracyjnego". - Dzięki polskiemu rządowi, dzięki postawie służb Straży Granicznej, policji i przede wszystkim Wojska Polskiego ta próba została powstrzymana. W związku z tym problem ma reżim Łukaszenki. Problem ma z tymi ludźmi, których zwiózł na Białoruś, których próbował przerzucić, żeby doprowadzić do kryzysu w Europie - ocenił.

Mariusz Błaszczak odniósł się także do koncertu "Murem za polskim mundurem", który odbył się w niedzielę z inicjatywy MON i Telewizji Polskiej na terenie 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. - Żołnierze czują wsparcie, wiedzą, że ich służba jest dostrzegana, doceniana przez ludzi - skomentował to wydarzenie minister. - Zawsze, kiedy czują wsparcie, czują się silniejsi - dodał.

Fenomen żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej

Szef MON mówił w TVP Info, że mamy w naszym kraju fenomen żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. W szeregi WOT wstępuje coraz więcej ochotników. - Jestem dumny z ludzi, którzy decydują się na poświęcanie części swojego wolnego czasu, by służyć Polsce - podkreślał szef MON.

Posłuchaj
00:36 11437959_1.mp3 Minister M,Blaszczak: Mamy pewien fenomen żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej (IAR)

W 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim Telewizja Polska oraz resort obrony narodowej zorganizowały dzisiaj koncert, będący wyrazem wsparcia i podziękowania dla służb strzegących polsko-białoruskiej granicy.

Wystąpili m.in. Edyta Górniak, Jan Pietrzak, Halina Frąckowiak, Viki Gabor, Rafał Brzozowski oraz Oceana, Las Ketchup, Captain Jack, No Mercy oraz Lou Bega.

Zobacz także: wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz w "Salonie politycznym Trójki"

dn

Czytaj także

Brytyjskie wojska mają pomóc umacniać granicę. Szef MON: rozpoczął się rekonesans

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2021 13:22
Na granicy polsko-białoruskiej rozpoczął się rekonesans przed wsparciem wojsk inżynieryjnych Wielkiej Brytanii - poinformował na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Estońskie wsparcie na granicy polsko-białoruskiej. Szef MON o pierwszych zadaniach żołnierzy

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2021 11:45
Wojska estońskie podjęły pierwsze prace na granicy polsko-białoruskiej. "Zadaniem żołnierzy z Estonii jest budowa i naprawa tymczasowego ogrodzenia oraz udrożnienie połączeń drogowych" - napisał na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak.
rozwiń zwiń