X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Mafia reprywatyzacyjna i tajemnicza śmierć. Do kin trafia film "Lokatorka"

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 05:00
Film "Lokatorka", który w piątek trafia do kin, jest sensacyjnym dramatem opowiadającym o mechanizmach tak zwanej dzikiej reprywatyzacji inspirowany sprawą niewyjaśnionej do dziś śmierci Jolanty Brzeskiej. Spalone ciało tej stołecznej aktywistki lokatorskie odnaleziono w marcu 2011 roku.
Lokatorka, film o działaniu mafii reprywatyzacyjnej, jest inspirowany sprawą niewyjaśnionej do dziś śmierci Jolanty Brzeskiej
"Lokatorka", film o działaniu mafii reprywatyzacyjnej, jest inspirowany sprawą niewyjaśnionej do dziś śmierci Jolanty BrzeskiejFoto: mat. prasowe

Reżyser obrazu Michał Otłowski mówił, że chciałby, aby ten film "upomniał" się o wszystkie osoby pokrzywdzone reprywatyzacją, ale był też głosem w dyskusji o formie polskiego społeczeństwa. - Co się z nami stało, czy mamy jeszcze w sobie empatię, wrażliwość na drugiego człowieka? - pytał artysta.

- Bo wzniosłe hasła solidarności społecznej, które ufundowały sukces naszego kraju w ciągu ostatnich trzydziestu lat, mam wrażenie się rozpływają. Mamy nadzieję, że to wzbudzi taką refleksję - stwierdził.

"Lokatorka". Konsultantką przy tworzeniu filmu była córka Jolanty Brzeskiej

W rolę córki tytułowej "Lokatorki" wcieliła się Barbara Jonak. Aktorka oceniła, że to było jedno z najtrudniejszych zadań, które przed nią stanęły. Podkreśliła, że czuła dużą odpowiedzialność.

Przez pracę nad tą rolą chciała wyrazić swój sprzeciw wobec niesprawiedliwości. - Nie zgadzam się, żeby byli krzywdzeni słabsi, żeby bezprawnie wyrzucać ludzi z domów - mówiła.

Córka Jolanty Brzeskiej Magdalena podczas pracy nad filmem pełniła rolę konsultantki. Mówiła, że obraz jest potrzebny. - Chodziło o naświetlenie z czym borykali się mieszkańcy warszawskich kamienic i jak wygląda mafia reprywatyzacyjna - stwierdziła.

Posłuchaj
00:23 Barbaria Jonak o swojej roli (IAR).mp3 Barbaria Jonak o swojej roli (IAR)

 

"Lokatorka", film o mafii reprywatyzacyjnej

Bożena Baranek z Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów imienia Jolanty Brzeskiej była bardzo poruszona "Lokatorką". Jak wskazała, "wielu ludzi mówiło, że to jest niemożliwe, że sobie to wydumaliśmy, a ten film pokazuje jak to działa". - To już nie tylko nasze zdanie, ale zdanie ludzi z zewnątrz, środowiska artystycznego, które dotarło do wielu materiałów, do których my nie dotarliśmy - mówiła działaczka.

Posłuchaj
00:20 Bożena Baranek -.mp3 Bożena Baranek: ten film pokazuje jak działała mafia reprywatyzacyjna (IAR)

 

Na ekranie będzie można zobaczyć także między innymi Sławomirę Łozińską, Irenę Melcer, Jana Frycza, Andrzeja Grabowskiego, Leszka Lichotę i Krzysztofa Tyńca.

Jednym z producentów filmu jest Telewizja Polska.

ms

Czytaj także

"Lokatorka" - film inspirowany historią aktywistki Jolanty Brzeskiej

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 13:03
Jolanta Brzeska była warszawską działaczką społeczną zaangażowaną w obronę eksmitowanych lokatorów. Jej śmierć do dziś jest zagadką - 10 lat temu kobieta została spalona w Lesie Kabackim. Jej wizerunek zaczął być wykorzystywany przez przedstawicieli ruchu lokatorskiego jako symbol walki przeciw eksmisjom.
rozwiń zwiń