Rządowy pakiet antyinflacyjny. Wiceminister finansów odpowiedział politykom opozycji

2021-12-02, 21:40

Rządowy pakiet antyinflacyjny. Wiceminister finansów odpowiedział politykom opozycji
Wiceminister Finansów Piotr Patkowski przedstawia w Sejmie uzasadnienie projektu. Foto: Twitter.com/@KancelariaSejmu

W sejmie rozpoczęły się pracę nad rządowym pakietem antyinflacyjnym. Posłowie opowiedzieli się za skierowaniem do komisji finansów publicznych projektu nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej.

Wiceminister finansów Piotr Patkowski powiedział, że akcyza na paliwa zostanie obniżona od 20 grudnia do końca maja przyszłego roku. Będzie to maksymalny pułap, na który pozwala Komisja Europejska. 

Oprócz tego obniżona zostanie do zera akcyza na energię elektryczną dla gospodarstw domowych oraz dla przedsiębiorców. Zawieszony zostanie też podatek od sprzedaży detalicznej na paliwa silnikowe.

Głosy parlamentarzystów

Rządowy projekt poparła w imieniu klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości poseł Ewa Szymańska. Polityk powiedziała, że społeczeństwo czekało na ten projekt.

Poseł Koalicji Obywatelskiej Marta Golbik zarzuciła z kolei rządowi działanie propagandowe i pozorne. Jej zdaniem obniżka akcyzy ma wymiar symboliczny, bo spowoduje spadek ceny o 5 groszy za litr oleju napędowego i o 15 groszy za litr benzyny.

- Megawatogodzina będzie tańsza o 5 złotych, czyli średnio dwu-trzy osobowa rodzina zaoszczędzi 10 złotych rocznie - mówiła poseł Koalicji Obywatelskiej.

Reprezentujący Lewicę poseł Dariusz Wieczorek przypomniał zaś, że posłowie już w październiku apelowali do rządu o obniżenie akcyzy i podatku VAT po to, by reagować na rosnącą inflację. Dodał, że 33 miliardy dodatkowych środków, które trafiły do tegorocznego budżetu z podatku VAT, to nie cud gospodarczy, tylko skutek rosnących cen.

Zdaniem posła Konfederacji Artura Dziambora ustawa idzie w dobrym kierunku. Polityk podkreślił jednak, że likwidacja opłaty emisyjnej i zwolnienie z podatku od sprzedaży detalicznej dotyczy podatków, które wprowadził rząd Zjednoczonej Prawicy.

Odpowiedź ze strony rządu

W odpowiedzi na zarzuty wiceminister finansów Piotr Patkowski powiedział, że opozycja nie przedstawiła żadnych propozycji. Przypomniał też, że w zeszłym tygodniu komisja finansów po wielu godzinach odrzuciła dezyderat w sprawie inflacji ponieważ posłowie Koalicji Obywatelskiej nie doczekali do głosowania własnego wniosku.

Wprowadzenie proponowanych przez rząd rozwiązań spowoduje ubytek dochodów państwa o około 146 milionów złotych. Wiceminister Patkowski wyjaśnił, że inne działania osłonowe przedstawione przez premiera 25 listopada, takie jak obniżka podatku VAT na gaz, energię elektryczną i centralne ogrzewanie zostaną wprowadzone w drodze rozporządzenia, nad którym rząd już pracuje.

Osobny projekt ustawy dotyczący wypłaty dodatków osłonowych dla gospodarstw domowych przedstawi minister klimatu i środowiska.

Czytaj także:

es

Polecane

Wróć do strony głównej