X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Taktyka nocnych ataków przy wsparciu białoruskich służb". Stanisław Żaryn o sytuacji na granicy

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 07:51
- Ze strony migrantów w ostatnich dniach notujemy mniej prób ataków z Białorusi na naszą granicę. Nadal próby przedarcia się do Polski mają silne wsparcie białoruskich służb - poinformował Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.
Obecnie stosowany jest schemat nocnych ataków na granicę - powiedział Stanisław Żaryn
Obecnie stosowany jest schemat nocnych ataków na granicę - powiedział Stanisław ŻarynFoto: Twiiter/@16Dywizja

Stanisław Żaryn wskazał, że ostatnia niedziela i poniedziałek w ciągu dnia były spokojne, stosowany jest jednak schemat nocnych ataków na granicę. Próbują ją przekraczać mniejsze grupy, z pomocą białoruskich służb. W nocy z niedzieli na poniedziałek największa liczyła ok. trzydziestu osób.

- Ta grupa miała wsparcie służb białoruskich - były światła stroboskopowe, lasery, pod których światłem leciały na funkcjonariuszy kamienie czy kawałki drewna - powiedział rzecznik w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Podkreślił, że pogarszająca się sytuacja pogodowa utrudnia te wszystkie próby przejścia "zielonej granicy" i skłania migrantów do pozostania w koczowiskach, czy przystosowanym dla ich potrzeb magazynie obok przejścia w Kuźnicy.

Kontrole na drogach

Dzięki działaniom policji wyłapywane są natomiast osoby, które próbują przewozić migrantów w głąb kraju.

- Są one zatrzymywane także w pewnej odległości od granicy w trakcie rutynowych kontroli na drogach - podkreślił Żaryn.

Naprawa bariery

Przypomniał, że wojsko ze wsparciem brytyjskich i estońskich jednostek naprawia uszkodzone podczas działań migrantów wspieranych przez służby białoruskie bariery graniczne i nadal skutecznie zabezpiecza technicznie granicę.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała już niemal 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Najwięcej, bo ponad 17 tys. prób zanotowano w październiku.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy wydanego na wniosek Rady Ministrów rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

fc

Czytaj także

Bunt w ośrodku w Wędrzynie. "Rzucali krzesłami, podpalali przedmioty, próbowali sforsować ogrodzenie"

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 12:03
- Prawie 600 policjantów brało udział w czwartek operacji mającej na celu deeskalację emocji, które towarzyszyły buntowi w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców w Wędrzynie (Lubuskie) - poinformował w piątek rzecznik lubuskiej policji Marcin Maludy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To jest już bardziej rosyjska gra niż Łukaszenki". Ekspert OSW o kryzysie na granicy

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 16:40
- Łukaszenka musi wchodzić w tę grę, bo nie ma innego wyjścia. Jest zależny od Rosji. Mam nawet wrażenie, że utracił on już suwerenność w polityce zagranicznej. Cały kryzys migracyjny, szczególnie na obecnym etapie, to jest już bardziej rosyjska gra niż Łukaszenki - mówił w Polskim Radiu 24 Kamil Kłysiński z Ośrodka Studiów Wschodnich.  
rozwiń zwiń