X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Anna Paniszewa: społeczeństwo obywatelskie to wspólnota wspólnot

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2021 08:12
- Powinniśmy pochylić się nad tym, żeby każdy człowiek miał możliwość zdobyć w swoim życiu, przy tych przeróżnych ludziach, obok których przyszło mu żyć, gdzie on się rozwija, gdzie jest szczęśliwy. Pod tym względem poszukiwałam możliwości rozwoju indywidualnego, dla tych wszystkich Polaków, którzy przychodzili do nas i chcieli takiego wspólnego rozwoju - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Paniszewa, działaczka na rzecz mniejszości polskiej na Białorusi. 
Anna Paniszewa podkreślała znaczenie zorganizowania w budowie społeczeństwa obywatelskiego
Anna Paniszewa podkreślała znaczenie zorganizowania w budowie społeczeństwa obywatelskiego Foto: iwciagr/ Shutterstock

Działacz Związku Polaków na Białorusi opowiadała w Polskim Radiu 24 o budowaniu społeczeństwa obywatelskiego, także wśród Polaków na Białorusi. Podkreślała rolę swojego historycznego wykształcenia, a także wychowania i wartości przekazanych przez jej babcię, która uczyła ją modlitw po polsku. 

Zwracała też uwagę na potrzebę oddolnego organizowania społeczeństwa obywatelskiego. - Każda skuteczna grupa w społeczeństwie obywatelskim jest wtedy, kiedy jest lider, plan i czas. Wtedy może planować: kiedy przyjść, co zrobić w okresie pomiędzy zbiórkami. To sprawia, że grupy są trwałe - wskazała Anna Paniszewa. Pytana o współtworzone przez siebie Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych w Brześciu. - To była góra. Małe kroczki to pierwsza drużyna harcerska, Polski Chór Zgoda, Klub Inteligencji Katolickiej, Stowarzyszenie Mostek - wymieniała.

- Społeczeństwo obywatelskie to wspólnota wspólnot. Powinniśmy pochylić się nad tym, żeby każdy człowiek miał możliwość zdobyć w swoim życiu, przy tych przeróżnych ludziach, obok których przyszło mu żyć, gdzie on się rozwija, gdzie jest szczęśliwy. Pod tym względem poszukiwałam możliwości rozwoju indywidualnego, dla tych wszystkich Polaków, którzy przychodzili do nas i chcieli takiego wspólnego rozwoju - odrodzenia swojej wiedzy, języka polskiego, kultury polskiej - mówiła działaczka. 

- Ja pochodzę ze środowiska, gdzie Polaków jest garstka. Tam, gdzie się urodziłam, 500 km od Brześcia, a potem w Brześciu to samo - mamy tam tylko 2 tys. Polaków, a mieszkańców Brześcia jest 340 tys. Żeby tu zorganizować cokolwiek naszego, mówimy o odrodzeniu i krzewieniu. Ewenement Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych obwodu brzeskiego polegał na tym, że nasza sytuacja jest zupełnie inan niż w Grodnie, gdzie mieszkańców polskiego pochodzenia jest 25 procent - wskazała. 

- Apeluję o potępienie agresorów, całego państwa terrorystycznego, ZBiR-u, który w ostatnich miesiącach wychodzi za ramki przyzwoitości. Wołam i apeluję o solidarne przeciwstawienie się ludziom, którzy jeszcze nie zrozumieli, że trzeba być razem, by ten atak ze strony Białorusi i Rosji pokonać - dodała na koniec Anna Paniszewa.

Posłuchaj
24:01 AnnaPaniszewa-PR24_mp3 2021_11_28-07-05-33.mp3 Anna Paniszewa o swojej działalności na Białorusi ("Społeczeństwo obywatelskie: reaktywacja"/ Polskie Radio 24)

Więcej w nagraniu. 

Czytaj także: 

***

Audycja: "Społeczeństwo obywatelskie: Reaktywacja"

Prowadzący: Maciej Woźniakiewicz

Gość: Anna Paniszewa (białoruska opozycjonistka)

Data emisji: 28.11.2021

Godzina emisji: 7.06


mbl

Czytaj także

"Zemsta na Polsce za wsparcie białoruskiego społeczeństwa". Wiceszef Biełsatu o represjach na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2021 12:25
- Represje białoruskich władz to zemsta na Polsce; za to, że Polska jest liderem, jeśli chodzi o wsparcie białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego i niezależnych mediów - powiedział w Polskim Radiu 24 Alaksiej Dzikawicki, wiceszef stacji Biełsat. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andżelika Borys i Andrzej Poczobut uhonorowani Nagrodą Polonijną na Forum Ekonomicznym w Karpaczu

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 21:35
Andżelika Borys i Andrzej Poczobut zostali wyróżnieni Nagrodą Polonijną podczas gali kończącej jubileuszową XXX edycję Forum Ekonomicznego w Karpaczu na Dolnym Śląsku. Nagrody odebrały przedstawicielki Związku Polaków na Białorusi. Wręczył je premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Działacz mniejszości polskiej na Białorusi trafi do kolonii karnej. Przedłużono też jego wyrok

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 17:45
Muzyk i działacz mniejszości polskiej z Grodna Igor Bancer będzie odbywał karę w surowszych warunkach. Przyczyną jest to, że podczas odbywania wyroku w otwartym zakładzie karnym w Witebsku na wschodniej Białorusi został ukarany pobytem w karcerze. Między innymi za to, że spóźnił się na zbiórkę i za to, że - w opinii kierownictwa zakładu - źle się ogolił.
rozwiń zwiń