X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Na polskich uczelniach rośnie liczba zakażonych. "Sytuacja jest nadal pod kontrolą"

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 06:50
W ubiegłym tygodniu nastąpił wyraźny wzrost zakażeń koronawirusem na uczelniach - wynika z monitoringu prowadzonego przez zespół Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP). W trzecim tygodniu listopada odnotowano blisko 3 tys. zakażeń wśród pracowników i studentów.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Syda Productions

Pod koniec października 2020 r. rozpoczął działalność zespół Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP), który zajmuje się monitorowaniem sytuacji epidemicznej na uczelniach i w instytutach Polskiej Akademii Nauk. Dane na temat kilkuset uczelni i instytutów przekazywane są co tydzień przez 16 regionalnych koordynatorów.

W ostatnim tygodniu nastąpił znaczący wzrost zakażeń (15-21 XI) - odnotowano 1609 zakażeń wśród studentów uczelni i 1359 - wśród pracowników uczelni i instytutów PAN. W drugim tygodniu listopada (8-14 XI) odnotowano 940 zakażeń wśród studentów, a w pierwszym tygodniu - 810. Z kolei wśród pracowników uczelni i instytutów PAN było to odpowiednio 913 i 810 osób - wynika z danych monitoringu, do których dotarła PAP. Na polskich uczelniach zatrudnionych jest blisko 100 tys. osób, uczy się na nich ok. 1,2 mln studentów.

Mimo takiej liczby zakażeń kierujący zespołem ds. monitoringu KRASP prorektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach Tomasz Pietrzykowski jest umiarkowanym optymistą w kwestii sytuacji epidemicznej na uczelniach. - Jest ona nadal pod kontrolą - ocenił.

Szczepienia wśród studentów

- Wygląda na to, że ludzie rzadziej zakażają się na uczelniach niż gdzie indziej - dodał prof. Pietrzykowski. Przypomniał, że rektorzy obawiali się na początku roku akademickiego, że uczelnie będą jednymi z głównych "rozsadników" koronawirusa - bo spotyka się tam wiele osób z różnych środowisk, a kontakty między studentami bywają intensywne. Według niego jak dotąd te obawy się nie ziściły.

Uczelnie nie posiadają informacji, ilu studentów jest zaszczepionych przeciwko COVID-19. Tego typu dane zbierają za pośrednictwem anonimowych ankiet, liczą też, że uda się ją uzyskać z resortu zdrowia - do tej pory ze względów prawnych dostęp do takich danych nie jest możliwy. Jednak w ocenie prof. Pietrzykowskiego wiele wskazuje na to, że liczba zaszczepionych jest wysoka. Świadczy o tym między innymi proporcja osób zakażonych i kierowanych na kwarantannę. Do jej odbycia są bowiem kierowane przez sanepid jedynie osoby niezaszczepione. Tymczasem studentów takich jest niespełna 3-krotnie więcej niż zakażonych, mimo że osoby zakażone miały, na ogół, kontakt ze znacznie liczniejszymi grupami innych studentów.

- Biorąc pod uwagę te fakty, uczelnie jak dotąd nie decydowały się na przechodzenie na zdalny tryb nauczania - zaznaczył.

Sprawdź także:

Stacjonarnie czy hybrydowo?

Większość polskich uczelni pracuje w trybie hybrydowym - nie oznacza to jednak, że nie ma na nich studentów.

- Nawet gdy pojedyncze zajęcia w obrębie jednego kierunku prowadzone są zdalnie, cały kierunek traktowany jest jako prowadzony hybrydowo - wskazuje prof. Pietrzykowski. Dodał, że jak dotąd nie widać trendu, z którego wynikałoby, że istotnie rośnie liczba zajęć prowadzonych zdalnie.

"Rozsadnikami" koronawirusa nie stały się też - wbrew obawom środowiska akademickiego - domy studenckie. Jak dotąd wzrost zakażeń był w nich niewielki. Dopiero w ostatnim tygodniu zauważalny jest wyraźny skok – od ok. 50 do 125 mieszkańców w całym kraju. "Wygląda na to, że ograniczenia wdrożone w akademikach były dotąd całkiem skutecznie" - wskazał prof. Pietrzykowski. W wielu z nich kwaterunek jest możliwy tylko w pokojach jedno- lub dwuosobowych. Nie mogą do nich wchodzić też goście.

koz