X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Polska i kraje bałtyckie mogą otrzymać 200 mln euro na zabezpieczenie granicy. Deklaracja unijnej komisarz

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 16:57
Unijna komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson rozmawiała z szefem MSWiA Mariuszem Kamińskim. Jak przekazało MSWiA, polityk "zapewniła o możliwości przekazania przez Komisję Europejską 200 mln euro dla Polski, Litwy i Łotwy na zabezpieczenia granicy".
MSWiA: Ylva Johansson zapewniła o możliwości przekazania Polsce, Litwie i Łotwie 200 mln euro na zabezpieczenie granicy
MSWiA: Ylva Johansson zapewniła o możliwości przekazania Polsce, Litwie i Łotwie 200 mln euro na zabezpieczenie granicyFoto: Twitter.com/@MON_GOV_PL

Szef MSWiA Mariusz Kamiński rozmawiał telefonicznie w czwartek z unijną komisarz do spraw wewnętrznych Ylvą Johansson. Jak poinformował resort, minister przekazał informację o aktualnej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.

"Podkreślił również, że poza kryzysem na granicy polsko-białoruskiej istotny jest także los więźniów politycznych na Białorusi, co wymaga zwiększenia udziału całej Unii Europejskiej w wysiłkach na rzecz ich uwolnienia" - napisano.

Stanowcza reakcja UE

Resort zaznaczył, że komisarz Ylva Johansson podzieliła stanowisko Polski, że działania Białorusi muszą spotkać się ze stanowczą reakcją Unii Europejskiej, a odpowiedzialny za kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej jest reżim Łukaszenki. Podkreśliła także, że jest możliwość przekazania przez Komisję Europejską 200 mln euro dla Polski, Litwy i Łotwy na zabezpieczenia granicy.

"Podczas spotkania minister Mariusz Kamiński przekazał informację na temat ostatnich wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej oraz działań podjętych w celu zapewnienia bezpieczeństwa zewnętrznej granicy UE. Szef MSWiA podkreślił, że Polska zapobiega nielegalnemu przekraczaniu granicy przez migrantów, kierowanych przez służby białoruskie. Komisarz podzieliła polską diagnozę sytuacji, a także zgodziła się co do stanowczego działania wobec reżimu Łukaszenki poprzez nakładanie sankcji, a także podejmowanie wspólnych działań dyplomatycznych w kraju pochodzenia migrantów" - napisano w komunikacie.

Polska prowadzi stały dialog

Dodano, że szef MSWiA zaznaczył, że Polska od początku kryzysu prowadzi stały i szeroki dialog z różnymi partnerami z UE, jak również spoza Wspólnoty np. z Ukrainą. - We wszystkich tych rozmowach deklarowano wsparcie dla działań polskiego rządu oraz wyrażano zrozumienie dla trudnej i bezprecedensowej sytuacji na granicy - wskazano.

To kolejna w ostatnim czasie rozmowa Kamińskiego poświęcona sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. Szef MSWiA rozmawiał telefonicznie ze swoimi odpowiednikami m.in. w Wielkiej Brytanii, w Słowenii, na Ukrainie czy w Austrii, którzy wyrażali solidarność w obliczu kryzysu i zapewniali o wsparciu. W ubiegłym tygodniu do Warszawy na spotkanie z polskim ministrem przyjechał szef niemieckiego MSW Horst Seehofer, który również solidaryzował się z Polską i dziękował za działania na granicy.

Czwartek to także kolejny dzień spotkań premiera Mateusza Morawieckiego z europejskimi liderami. Szef polskiego rządu obecnie jest w Berlinie, gdzie spotyka się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel oraz z Olafem Scholzem, kandydatem na nowego kanclerza tego kraju. Od niedzieli szef polskiego rządu odwiedził 7 krajów i podczas spotkań z europejskimi liderami rozmawiał o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej.

Czytaj również:

Kryzys na granicy 

Na granicach UE i Białorusi trwa kryzys, od czasu, gdy na wiosnę gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy białoruskiej z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie podkreślają, że to efekt celowych działań reżimu Alaksandra Łukaszenki, który w odpowiedzi na sankcje instrumentalnie wykorzystuje migrantów, sprowadzając ich na Białoruś i następnie kierując na granice z UE.

Zobacz także: Jadwiga Wiśniewska o rozmowach z NATO: spotkanie będzie miało wpływ na ew. uruchomienie art. 4

nt

Czytaj także

Do połowy przyszłego roku na granicy z Białorusią stanąć ma 5-metrowy stalowy płot

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 10:23
Do połowy przyszłego roku a 187-kilometrowym odcinku granicy z Białorusią stanie pięciometrowy stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i naszpikowany urządzeniami elektronicznymi - poinformował w czwartek szef MSWiA Mariusz Kamiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mariusz Kamiński: Łukaszenka będzie musiał się cofnąć

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 21:41
- Jestem przekonany, że nasza konsekwentna polityka i wsparcie międzynarodowe doprowadzi do tego, że migranci wrócą do swoich domów. Aleksander Łukaszenka krok po kroku będzie musiał się cofnąć - powiedział minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, komentując kryzys na wschodniej granicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

NATO potępiło działania reżimu Łukaszenki. Stoltenberg: eksportuje niewinnych ludzi na granice

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 15:11
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że wszyscy sojusznicy NATO potępiają, że reżim Łukaszenki. - Eksportuje niewinnych ludzi na granice Sojuszu; to nieludzkie i cyniczne - dodał szef Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą w Brukseli.
rozwiń zwiń