X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Szef gabinetu prezydenta: doceniamy, że rząd zaproponował tarczę antyinflacyjną

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 15:35
- Doceniamy, że rząd zaproponował tzw. tarczę antyinflacyjną; propozycje są bardzo odważne, ale to krok w dobrym kierunku; czekamy na ustawy - powiedział szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.
Szef Gabinetu prezydenta RP Paweł Szrot
Szef Gabinetu prezydenta RP Paweł Szrot Foto: PAP/Tomasz Gzell

Premier Mateusz Morawiecki i wicepremier, minister aktywów państwowych przedstawili w czwartek pakiet obniżek podatków, które mają złagodzić skutki wzrostu inflacji - tzw. tarczę antyinflacyjną. Głównymi elementami programu są obniżka akcyzy na paliwa silnikowe oraz obniżka podatku od sprzedaży detalicznej paliw, obniżka VAT na gaz oraz VAT i akcyzy na energię elektryczną.

- Doceniamy, że rząd zaproponował pakiet tarczy antyinflacyjnej - powiedział szef gabinetu prezydenta. Wskazywał, że część propozycji była wcześniej prezentowana prezydentowi Andrzejowi Dudzie, m.in. te dotyczące obniżki akcyzy. - Inne mają charakter nowy. Ja je oceniam jako bardzo odważne, ale jest to krok w dobrym kierunku - powiedział.

- Czekamy na ustawy. Te zapowiedzi brzmią bardzo interesująco, doceniamy daleko idące propozycje pana premiera - dodał.

Szrot podkreślił, że również w Kancelarii Prezydenta powstały analizy dotyczące wzrostu inflacji. - One wskazują na przyczyny wzrostu inflacji. Są dwa źródła: działania antykryzysowe w obliczu pandemii, różnych lockdownów i ograniczeń gospodarczych, a po drugie - rynek paliw, gra na tym rynku i zachowanie podmiotów, które na ten rynek paliw dostarczają - mówił.

Pytany, czy tzw. tarcza antyinflacyjna nie jest spóźniona, Szrot stwierdził, że propozycje rządu mają "bardzo poważny charakter, wymagały drobiazgowych analiz, więc to musiało zająć trochę czasu".

Założenia tarczy antyinflacyjnej

W ramach ogłoszonej w czwartek tzw. tarczy antyinflacyjnej na pięć miesięcy (20 grudnia 2021-20 maja 2022 r.) wysokość akcyzy na paliwa zostanie obniżona do minimalnego poziomu dopuszczalnego w UE, a od 1 stycznia 2022 r. do 31 maja paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej. Na trzy miesiące (styczeń-marzec 2022) stawka VAT na gaz zostanie obniżona do poziomu 8 proc. (z obecnego 23 proc.).

Czytaj także:

Ponadto gospodarstwa domowe zostaną zwolnione z akcyzy na energię elektryczną, a dla pozostałych odbiorców akcyza zostanie obniżona do minimum UE. Na trzy miesiące (styczeń-marzec 2022) stawka VAT na energię elektryczną zostanie obniżona do poziomu 5 proc. (z obecnego 23 proc.).

W 2022 r. w dwóch ratach wypłacony ma zostać dodatek osłonowy w wysokości od 400 zł do 1150 zł na rok, w zależności od miesięcznego dochodu gospodarstwa domowego i liczby osób. Ponadto w ramach oszczędności w 2022 r. ma m.in. zostać ograniczone tworzenia nowych etatów czy urzędów w administracji publicznej, a z funduszy celowych finansowane mają być tylko już realizowane lub ogłoszone programy.

PAP/IAR/in./

Czytaj także

Dyskusja o cenach energii na szczycie UE. Premier wzywa KE do działania w związku z polityką Gazpromu

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 20:00
Polska oczekuje od Komisji Europejskiej zbadania działań Gazpromu pod kątem zasad antymonopolowych. Takie stanowisko, według unijnego źródła Polskiego Radia, przedstawił premier Mateusz Morawiecki podczas szczytu Rady Europejskiej. Unijni przywódcy dyskutują w Brukseli o gwałtownych podwyżkach cen energii i sposobach na złagodzenie skutków tego kryzysu.
rozwiń zwiń