X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Obniżka cen paliw, podatków i energii. Premier przedstawił szczegóły tarczy antyinflacyjnej

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 10:52
Premier Mateusz Morawiecki zaproponował duży program obniżek podatków, aby złagodzić skutki inflacji. Od 20 grudnia na pięć miesięcy zostanie wprowadzona obniżka cen paliw. Obniżona zostanie też stawka podatku VAT na gaz - do 8 proc. - oraz na energię elektryczną - do 5 proc. - i zmniejszona, nawet do zera, akcyza. Ponadto gospodarstwa rolne będą mogły otrzymać dodatek osłonowy.
Premier zaproponował duży program obniżek podatków
Premier zaproponował duży program obniżek podatkówFoto: PAP/Leszek Szymański
  • Poznaliśmy szczegóły pakietu obniżek podatków, które mają złagodzić skutki inflacji 
  • Zmiany obejmują obniżkę VAT-u na gaz do ogrzewania - z 23 do 8 procent, obniżenie akcyzy na paliwa i zawieszenie podatku od sprzedaży detalicznej oraz zawieszenie akcyzy na energię elektryczną
  • W ramach rządowego pakietu antyinflacyjnego gospodarstwa rolne będą mogły otrzymać od 400 do 1150 złotych dodatku osłonowego
  • Łącznie wszystkie działania antyinflacyjne to ok. 10 mld zł oszczędności

- Dzisiaj proponujemy duży program obniżek podatków, które będą służyły ludziom, aby złagodzić skutki inflacji. Tak było kiedyś, gdy wdrożyliśmy tarczę antykryzysową, dzisiaj wdrażamy tarczę antyinflacyjną – powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Dodał, że inflacja jest konsekwencją pandemii, a dokładnie pakietów pomocowych, jakie wpływają na inflację, i faktu, że gospodarki wychodzą z pandemii.

- Mieliśmy dylemat, czy pozwolić na wzrost bezrobocia do 1,5-2 mln, czy jednak chronić miejsca pracy. Zdecydowaliśmy się chronić miejsca pracy i dlatego włączyliśmy do gospodarki 200 mld zł – powiedział premier.

Obniżony VAT na gaz ziemny

- Wprowadzamy obniżkę stawki VAT na gaz ziemny z poziomu 23 proc. na poziom 8 proc. - powiedział premier. Dodał, że jest to ukłon w stronę tych wszystkich, którzy potrzebują wsparcia ze strony państwa, i dotyczy to całego społeczeństwa.

- Aby złagodzić, zamortyzować, zbuforować ten wzrost inflacji robimy to, co w naszych rękach, w naszej mocy, żeby ludziom łatwiej byłoby przejść przez ten okres najbliższych miesięcy, może nawet paru kwartałów. Prezentujemy pierwszą serię działań, która - mam nadzieję - zamortyzuje to uderzenie inflacyjne. Jak trzeba będzie, w przyszłości, w kolejnych kwartałach, podejmiemy kolejne działania. Ten obszar będzie obejmował trzy zasadnicze miejsca, które bolą Polaków: cen paliw, cen energii i cen żywności - mówił szef rządu.

Szczegóły obniżki cen paliw

Posłuchaj
00:33 11418965_1.mp3 Mateusz Morawiecki: od 20 grudnia wprowadzamy obniżkę cen paliw (IAR)

- Już od 20 grudnia na pięć miesięcy wdrażamy obniżkę cen paliw poprzez to, na co państwo ma wpływ: po pierwsze wysokość akcyzy zostanie obniżona do minimalnego poziomu dopuszczalnego w UE. Po drugie od 1 styczna 2022 r. do 31 maja 2022 r., też na pięć miesięcy, paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej. I także wdrożymy rozwiązania dotyczące opłaty emisyjnej, zwolnimy z opłaty emisyjnej, także na pięć miesięcy - powiedział.

- Te wszystkie działania razem, po stronie państwa - bo nie ingerujemy bezpośrednio w to, co robią koncerny paliwowe, koncerny naftowe - doprowadzą do obniżki cen paliw w najbliższych kilku tygodniach - mam nadzieję, że o ok. 20 nawet do 28-30 groszy - mówił Morawiecki. 

Akcyza na energię elektryczną ma spaść do zera z obecnych 5 złotych za megawatogodzinę. Z 23 procent do 5 procent ma spaść VAT na energię elektryczną. Obniżka ma obowiązywać do marca.

Dodatek osłonowy dla gospodarstw domowych

Od 400 do 1150 złotych dodatku osłonowego będą mogły otrzymać gospodarstwa domowe w ramach rządowego pakietu antyinflacyjnego. Pieniądze trafią do rodzin w przyszłym roku i będą wypłacane w dwóch ratach.

Posłuchaj
00:22 11419017_1.mp3 Premier: wprowadzamy dodatek osłonowy dla gospodarstw domowych (IAR)

Wysokość dodatku będzie uzależniona od dochodu rodzin w przeliczeniu na jednego jej członka. Dodatek będzie wypłacany w przyszłym roku w dwóch ratach. Rząd szacuje, że z tej formy dofinansowania skorzysta ponad 5 milionów gospodarstw domowych.

"Nie chcemy oszczędzać kosztem obywateli"

- Nie chcemy oszczędzać kosztem obywateli; pokazujemy sprawcze państwo, państwo w działaniu. Dlatego przez okres trwania tej podwyższonej inflacji robimy jeszcze jedno działanie ważne dla postrzegania Polski przez rynki finansowe – doprowadzimy do zaoszczędzenia środków przez administrację publiczną – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Posłuchaj
05:15 Tadeusz Kościński minister finansów mówi o tarczy antyinflacyjnej ( "Ekspres Gospodarczy" Błażej Prośniewski PR1) ) Minister finansów Tadeusz Kościński mówi o tarczy antyinflacyjnej ( "Ekspres Gospodarczy" Błażej Prośniewski PR1)

 

Z zapowiedzi premiera wynika, że w 2022 r. ograniczone zostanie tworzenie nowych, dotąd nieplanowanych etatów czy urzędów. Jeśli pojawi się konieczność wzmocnienia kadrowego, to będzie się odbywać ono na zasadzie etat za etat. Rząd zamierza także doprowadzić do przeglądu wszystkich wydatków publicznych pod kątem ich efektywności. Poza tym premier zapowiedział również ograniczenie finansowania programów w ramach już istniejących funduszy celowych. Te działania mają dać – jak wynikało z informacji przedstawionej podczas konferencji prasowej – oszczędności rzędu 3-5 mld zł.

- Chcę powiedzieć, że będziemy reagować elastycznie. Niektóre działania są obliczone na trzy miesiące, inne na pięć miesięcy. Mają one pomóc przez te najtrudniejsze miesiące zimowe, gdy spodziewamy się podwyższonej inflacji – stwierdził premier.

Morawiecki zapowiedział, że będzie występował na forum UE o dodatkowe instrumenty, które będą mogły zamortyzować wzrost cen. - Będziemy blokować te działania, które mogą doprowadzić do dalszej zwyżki cen energii elektrycznej – dodał premier.

PR1,PR24,dn. B.ProśniewskiCzytaj także

"Obniżenie akcyzy na nośniki energii". Premier o tarczy antyinflacyjnej

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 16:31
Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że znaczna część rozwiązań zawartych w tarczy antyinflacyjnej ma zostać wdrożona jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia.
rozwiń zwiń