X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Należy uznać go za nieistniejący". Resort sprawiedliwości o wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 11:04
Ministerstwo Sprawiedliwości oświadczyło w czwartek, że w związku z przekroczeniem uprawnień przez Europejski Trybunał Praw Człowieka, jego wyrok w sprawie spółki Xero Flor należy uznać za nieistniejący w części odnoszącej się do Trybunału Konstytucyjnego.
Wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka został uznany za nieistniejący
Wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka został uznany za nieistniejącyFoto: Twitter.com/Ministerstwo Sprawiedliwości

W środę Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis Europejskiej Konwencji Praw Człowieka w zakresie, w jakim przyznaje ETPCz kompetencje do oceny legalności wyboru sędziów TK, jest niezgodny z konstytucją. TK orzekł w tej sprawie na wniosek prokuratora genialnego Zbigniewa Ziobry.

Wniosek ten był konsekwencją majowego wyroku ETPCz ws. Xero Flor. ETPCz uznał wówczas, że Polska naruszyła przepisy EKPCz w zakresie prawa do rzetelnego procesu sądowego przez sąd ustanowiony ustawą, ponieważ w składzie sędziowskim TK - gdzie trafiła skarga spółki Xero Flor - orzekał sędzia, który nie miał do tego prawa - według ETPCz został wadliwie powołany.

"Wyrok ETPCz w sposób nieuprawniony rozszerzał kompetencje Trybunału w Strasburgu i naruszał suwerenność Polski. Taka ingerencja międzynarodowych organów w model krajowego sądownictwa konstytucyjnego grozi chaosem prawnym" - zaznaczono w czwartkowym komunikacie MS.

Nieuprawnione zakwestionowanie

Resort sprawiedliwości wskazał, że środowe orzeczenie TK potwierdza, iż ETPCz jest powołany do zajmowania się sprawami o charakterze cywilnym i karnym, a nie ustrojowym. "W sposób nieuprawniony zakwestionował on prawidłowość składu Trybunału Konstytucyjnego, który badał zgodność z Konstytucją RP przepisów wskazanych przez spółkę Xero Flor. Bezpodstawnie uznał także, że Polska naruszyła art. 6 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka gwarantujący każdemu prawo do sprawiedliwego procesu przed sądem" - czytamy w komunikacie MS.

Resort wskazał, że spółka Xero Flor - na co też zwrócił uwagę w środę TK - nie zakwestionowała wcześniej składu polskiego Trybunału rozstrzygającego złożoną przez nią skargę, a zrobiła to dopiero, zwracając się do Trybunału w Strasburgu.

"Polscy obywatele muszą mieć pewność swojej sytuacji prawnej i przysługujących im środków ochrony, w tym przekonanie o ostateczności i ważności wyroków TK. Ewentualne oddanie ETPCz kompetencji w dziedzinie oceny postępowania przed TK musi mieć formę zmiany umowy międzynarodowej, a zatem zgodę na to wyrazić powinny wszystkie państwa-strony Europejskiej Konwencji Praw Człowieka" - napisano w komunikacie MS.

"Kolejna próba zewnętrznej i bezprawnej ingerencji"

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta w środę po wyroku TK ocenił na Twitterze, że "kolejna próba zewnętrznej i bezprawnej ingerencji w ustrój Polski powstrzymana przez TK". "Wniosek był zakresowy, więc oczywiście sam przepis (EKPCz) Polskę obowiązuje, jednak TK rozpoznając wniosek Zbigniewa Ziobry postawił tamę jego precedensowej interpretacji przez ETPCz" - zaznaczył Kaleta.

Z kolei wiceminister Marcin Warchoł pisał, że "ETPCz jest uprawniony tylko do oceny naruszeń praw człowieka przez stronę EKPCz w oparciu o jednoznaczną treść konwencji, na jaką wyraziło zgodę państwo, nie zaś do arbitralnej, jednostronnej i nielegitymizowanej wolą państw-stron ingerencji w ich ustrój".

"O tym jak wybierani są w Polsce sędziowie TK decydują Polacy. Kropka. Brawo Trybunał Konstytucyjny" - napisał zaś po wyroku TK w środę inny z wiceministrów sprawiedliwości Marcin Romanowski. ETPCz orzekł w maju, że Polska powinna zapłacić firmie Xero Flor 3418 euro odszkodowania.

Czytaj także:

dn

Czytaj także

"Ochrona porządku konstytucyjnego". Zbigniew Ziobro o orzeczeniu TK

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 18:34
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powiedział, że dzisiejsze orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego stoi na gruncie ochrony polskiego porządku konstytucyjnego. Trybunał orzekł o niekonstytucyjności unijnych przepisów o wykonywaniu środków tymczasowych Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczących funkcjonowania sądownictwa w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reforma sądów powszechnych. Zbigniew Ziobro: wprowadzamy rewolucyjne zmiany

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 21:59
Prokurator generalny Zbigniew Ziobro podkreślił, że reforma sądów powszechnych ma służyć usprawnieniu działania sądów i przybliżeniu ich do ludzi. Resort sprawiedliwości przedstawił w poniedziałek założenia przygotowywanych zmian.
rozwiń zwiń