X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Zamordowany za ludzki odruch empatii". Jan Maletka zostanie upamiętniony w Treblince

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 05:47
Instytut Pileckiego upamiętni Jana Maletkę, kolejarza zamordowanego przez Niemców za pomoc Żydom transportowanym do obozu zagłady w Treblince. Uroczystość odsłonięcia tablicy obędzie się w ramach projektu "Zawołani po imieniu". 
Jan Maletka zostanie upamiętniony w Treblince
Jan Maletka zostanie upamiętniony w TreblinceFoto: pkp.pl

21-letni Jan Maletka, jego brat Stanisław i kolega Remigiusz Pawłowicz, decyzją niemieckich władz okupacyjnych zostali skierowani do Małkini i zatrudnieni tam jako robotnicy kolejowi.

Mieszkali i pracowali "przy torach" w Treblince. Niedługo po uruchomieniu przez Niemców obozu 20 sierpnia 1942 roku, na stację Treblinka wjechał pociąg z transportem Żydów, którzy mieli zostać zgładzeni. Trójka Polaków postanowiła im pomóc. Około godziny 10.00, tak jak kilka razy wcześniej, ruszyli w stronę wagonów, trzymając w rękach naczynia z wodą. Zostali jednak dostrzeżeni przez jednego z wartowników, który otworzył do nich ogień z broni automatycznej.

Jan Maletka zginął na miejscu. Stanisław i Remigiusz zdołali paść na ziemię i ukryć się w pobliskim rowie - po pewny czasie udało im się uciec. Ciało zamordowanego Jana Niemcy planowali wywieźć do obozu i tam je zakopać. Stanisław i Remigiusz zwrócili się o pomoc do pracowników kolejowych w Treblince i za ich namową Niemcy odstąpili od swojego zamiaru. Pozwolili zabrać ciało. Brat i kolega pochowali Jana na cmentarzu w Prostyni.

"Ludzki odruch karany był śmiercią"

Kierownik Działu do spraw "Zawołanych po Imieniu" w Instytucie Pileckiego doktor Anna Stróż-Pawłowska podkreśla, że tragiczny przypadek Jana Maletki pokazuje, jak potwornym był niemiecki terror w okupowanej Polsce.

- Tak jest właśnie w przypadku Jana Maletki i tego jego ludzkiego odruchu empatii - podania wody stłoczonym w wagonach ofiar żydowskim. Historia tej doraźnej pomocy, którą okazał potrzebującym i niewspółmiernej kary, jaką za to poniósł, pokazuje w jak absurdalnych, nieludzkich czasach przyszło temu pokoleniu żyć. Był to czas, w którym pozostanie człowiekiem, ludzki odruch karane były śmiercią - mówi Stróż-Pawłowska.

Posłuchaj
00:59 11418447_1.mp3 W Treblince zostanie upamiętniony Jan Maletka, kolejarz zamordowany przez Niemców za pomoc Żydom. Relacja Witolda Banacha (IAR)

Do tej pory Instytut Pileckiego upamiętnił 52 osoby, które zostały zamordowane za pomoc Żydom, skazanym przez Niemców w czasie II wojny światowej na zagładę.

kp

Czytaj także

Polska pomoc Żydom w czasie II wojny światowej. PISM zebrał kilkaset dokumentów

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 09:56
Polska dyplomacja zorganizowała jedną z największych akcji pomocy Żydom w czasie II wojny światowej - wynika z publikacji pt. "Rząd RP na uchodźstwie wobec Żydów 1939-1945", którą wydał Polski Instytut Spraw Międzynarodowych. W tomie zebrano ponad 550 dokumentów ukazujących systemowość i masowy charakter tej pomocy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Śmierć Zygielbojma". Dyrektor NCK: mocny film, porusza trudne tematy

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 10:54
Jak mówił na antenie Programu 1 Polskiego Radia Rafał Wiśniewski (dyrektor Narodowego Centrum Kultury), "Śmierć Zygielbojma" to historia, która choć dotyczy II wojny światowej, "opowiada również o współczesności", o tym "w jaki sposób są selekcjonowane informacje", "jak ciężko przebić się z prawdą".
rozwiń zwiń