X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Reżim Łukaszenki napotkał na zdecydowany opór". Premier o ataku na polską granicę

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 19:45
"Nie może być tak, że mieszkańcy państw południa i Afryki będą decydować o tym, kto może wejść na teren Unii Europejskiej i NATO" - napisał premier Mateusz Morawiecki na Facebooku. "Będziemy wspólnie szukać najlepszych rozwiązań, by z tej serii kryzysów, jakich doświadczamy, i które są czasem próby dla Europy, wyjść zwycięsko" - dodał.
Mateusz Morawiecki podziękował premierowi Jansie i prezydencji słoweńskiej za bardzo owocne rozmowy
Mateusz Morawiecki podziękował premierowi Jansie i prezydencji słoweńskiej za bardzo owocne rozmowyFoto: PAP/Radek Pietruszka
  • Premier Mateusz Morawiecki złożył wizytę w Słowenii, gdzie spotkał się z premierem tego kraju Janezem Janszą
  • "Zgadzamy się, że wiele państw Europy odczuwa zacieśniającą się wokół nich rosyjską pętlę energetyczną" - podkreślił szef rządu we wpisie
  • Jak dodał, podczas spotkania politycy poruszyli również kwestię nielegalnej migracji

"Odwiedziłem dziś Słowenię, która sprawuje aktualnie prezydencję w Unii Europejskiej, więc rozmowa z premierem Janezem Janszą jest niezwykle istotna w planie budowy bezpiecznej, sprawiedliwej i solidarnej wspólnoty europejskiej" - napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

"Zgadzamy się, że wiele państw Europy odczuwa zacieśniającą się wokół nich rosyjską pętlę energetyczną oraz wzmożoną propagandę i ataki hakerskie, które mają rozbić naszą solidarność" - poinformował szef rządu. "Tę spójność diagnozy problemów i zagrożeń widziałem dziś rano również podczas spotkania z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Nie pozwolimy na to" - podkreślił premier.

Jak dodał, podczas spotkania politycy poruszyli również kwestię nielegalnej migracji, przede wszystkim w kontekście zagrożenia wschodniej granicy Polski, ale również innych kierunków. "Nie może być tak, że mieszkańcy państw południa i Afryki będą decydować o tym, kto może wejść na teren Unii Europejskiej i NATO" - napisał Mateusz Morawiecki.

Inicjatywa Trójmorza

Poinformował także, że w trakcie spotkania rozmawiano o współpracy w ramach Inicjatywy Trójmorza, która wzmacnia nasze powiązania gospodarcze, handlowe i kulturowe. "Naturalnym tematem była też kwestia Bałkanów Zachodnich i wsparcia ich dążeń do członkostwa w Unii Europejskiej" - dodał.

"Dziś reżim Alaksandra Łukaszenki napotkał na zdecydowany opór i odbił się od wschodniej granicy Unii Europejskiej, ale natłok wyzwań, którym musi stawić czoło zjednoczona Europa, oznacza, że nadchodzi dalszy okres destabilizacji" - podkreślił Mateusz Morawiecki. "My tego nie chcemy, dlatego będziemy wspólnie szukać najlepszych rozwiązań, by z tej serii kryzysów, jakich doświadczamy, i które są czasem próby dla Europy, wyjść zwycięsko" - zapewnił premier.

"Hannibal ante portas - jak mawiali starożytni. Gdy wróg jest u bram, nie czas na spory w ramach europejskiej rodziny! Dziękuję premierowi Jansie i prezydencji słoweńskiej za dzisiejsze, bardzo owocne rozmowy" - napisał premier.

Kryzys na granicy

Na granicach UE i Białorusi trwa kryzys od czasu, gdy wiosną gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy białoruskiej z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie podkreślają, że to efekt celowych działań reżimu Alaksandra Łukaszenki, który instrumentalnie wykorzystuje migrantów, w odpowiedzi na sankcje.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy, który potrwa do 2 grudnia.

Zobacz: Spotkanie Morawiecki-Macron. Dr Machalica: dobrze, że ofensywa dyplomatyczna ma miejsce

Czytaj także:

pb

Czytaj także

Ochrona międzynarodowa dla cudzoziemców. Rzecznik UdsC tłumaczy, jak wyglądają procedury

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 12:43
- Procedura ubiegania się o ochronę międzynarodową może być wykorzystywana w celu przedostania się na terytorium Unii Europejskiej i dalszej migracji do innych państw - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Jakub Dudziak, rzecznik prasowy Urzędu ds. Cudzoziemców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Miałem wrażenie, że to było zaplanowane". Dziennikarz BBC o szturmie migrantów na granicę

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 14:39
Dziennikarz BBC Steve Rosenberg, który relacjonował wydarzenia na granicy białorusko-polskiej 15 i 16 listopada powiedział, że białoruscy żołnierze nie reagowali na próbę szturmu granicy. Dodał także, że cała sytuacja wyglądała na "zaplanowaną i zorganizowaną".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zachód dostrzega błąd polityki otwartych granic. "Niemcy się na tym sparzyli"

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 19:07
- Niemcy w jakiś sposób sparzyli się na polityce otwartych granic. Europejscy przywódcy zaczynają zdawać sobie sprawę, że nasza owartość, nasze dobre chęci bywają wykorzystywane przeciwko nam - powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Kłosowski z "Wszystko co Najważniejsze". 
rozwiń zwiń