X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Chciałbym takich szkół". Przemysław Czarnek pokazał pomysły zmian

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 19:53
Podczas Kongresu Edukacji Klasycznej w Warszawie minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek powiedział, że chciałby edukacji, która w sposób nowoczesny przedstawia rzeczy najważniejsze. Jak dodał, życzyłby sobie w Polsce szkół, które uczą historii tak, by dzieci poczuły się uczestnikami wydarzeń sprzed kilkudziesięciu lat.
Przemysław Czarnek: chciałbym szkoły, która uczy w nowoczesny sposób
Przemysław Czarnek: chciałbym szkoły, która uczy w nowoczesny sposóbFoto: Twitter.com/@MEIN_GOV_PL

Szef MEiN w środę po południu na Zamku Królewskim w Warszawie wziął udział w zamknięciu zorganizowanego po raz pierwszy Kongresu Edukacji Klasycznej.

Na pytanie, jaką chciałby po sobie szkołę zostawić, powiedział, że "szkołę, która uczy nowocześnie rzeczy najważniejszych". Ale co to są rzeczy najważniejsze? Gdybyście mnie państwo zapytali, czego ja chcę dla swoich dzieci, to w pierwszej kolejności chcę, żeby się zbawiły. Wydaje mi się, że dramatem w czasach dzisiejszych jest odcięcie człowieka od perspektywy zbawienia. Jak się człowieka odcina od tej perspektywy - czyli nie ujmuje się go całościowo, ale tylko fizycznie, a nie duchowo - to tak naprawdę zapomina się o rzeczach najważniejszych - powiedział minister.

- Jak te dzieci mają się zbawić? One się zbawią tylko wówczas, kiedy nie będą kłamały, kiedy nie będą cudzołożyły, kiedy nie będą zabijały - czyli, kiedy będą przestrzegać 10 przykazań bożych, uniwersalnych rzeczy, które stanowią o dobru człowieka - podkreślił Przemysław Czarnek.

Przemysław Czarnek. Nowoczesna nauka historii

Zaznaczył jednocześnie, że życzyłby sobie w Polsce szkół, które uczą pokazując historię Polski w sposób absolutnie nowoczesny. - Żeby dziecko poczuło się uczestnikiem wydarzeń sprzed kilkudziesięciu lat - dodał.

- Mediom związanym z opozycją nie podobają się pewne rzeczy, które robimy w ministerstwie - jak np. wprowadzenie, co zrobimy od 2023 roku, obligatoryjnego wyboru między religią a etyką. A to jest pójście w kierunku edukacji klasycznej, bo nie można wybrać nic. Bo jak się wybiera nic, to się tonie w tym kłamstwie. (...) Jakiś zasób wiedzy dotyczący wartości i rzeczy najważniejszych musi być - podkreślił.

Posłuchaj
00:21 11416732_2.mp3 Przemysław Czarnek o edukacji klasycznej (IAR) 

Jak dodał, "pójście drogą edukacji klasycznej, czyli edukacji, która będzie uczyła człowieka dobra, piękna i prawdy, jest absolutnym warunkiem dobrej przyszłości naszego pokolenia".

Nagrody dla zasłużonych

Szef MEiN wręczył też na zakończenie Kongresu Medale Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania.

Kongres Edukacji Klasycznej jest wspólnym przedsięwzięciem Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Ośrodka Rozwoju Edukacji. Zorganizowany został pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy. 

Czytaj także:

ng

Czytaj także

Obligatoryjny egzamin ósmoklasisty w szkołach specjalnych. Szef MEiN zapowiada zmiany

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 16:50
- Będziemy szli w kierunku zmiany systemu egzaminowania uczniów w specjalnych szkołach podstawowych. Chcemy odejść od obligatoryjnego egzaminu ósmoklasisty i przejść na dobrowolny - powiedział w Strzelcach Krajeńskich (Lubuskie) minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czarnek: proponujemy zwiększenie wynagrodzenia do ponad 4000 zł dla nauczycieli wchodzących do zawodu

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 07:59
- Najważniejsze dla związków zawodowych, dla Solidarności również, jak i przede wszystkim dla nauczycieli, a nade wszystko dla uczniów i rodziców, bo dla nich jest szkoła, jest to, by warunki pracy nauczyciela uległy zdecydowanej poprawie i nad tym pracujemy - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ponad 95 proc. dzieci uczy się w trybie stacjonarnym". Szef MEiN o edukacji w czasie pandemii

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 11:02
- Na 22 tys. wszystkich placówek edukacyjnych w Polsce, z powodu COVID-19 w całości zamkniętych blisko 100 szkół - podał we wtorek w TVP Info minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
rozwiń zwiń