X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Andrzej Gelberg: w sytuacji zagrożenia szczepienie nie jest tylko sprawą indywidualną

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 14:22
- Nie uważam, żeby granica wolności była specjalnie ograniczona, gdyby pracodawca mógł wymagać dostępu do danych o szczepieniach, zwłaszcza że nie oznacza to, że ci ludzie mieliby tracić pracę. Społeczności mają sprawo bronić się przed tym, żeby zaraza się nie rozpowszechniała - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Gelberg, szef Radia Solidarność.
Trzecia dawka szczepionki znacznie zwiększa ochronę przed nowymi wariantami koronawirusa
Trzecia dawka szczepionki znacznie zwiększa ochronę przed nowymi wariantami koronawirusaFoto: Marina Demidiuk/Shutterstock

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek spotka się w środę z przedstawicielami klubów i kół ws. wyjścia ponad podziałami z projektem dot. możliwości weryfikacji szczepień pracowników przez pracodawców. Swój udział zapowiedzieli przedstawiciele PiS, KO, Lewicy, PSL, Konfederacji i Polski 2050.

Marszałek Sejmu zaprosiła szefów klubów i kół parlamentarnych na zaplanowaną na środę na godz. 12 rozmowę ws. wyjścia ponad podziałami z projektem dot. możliwości weryfikacji szczepień pracowników przez pracodawców. Na spotkanie został również zaproszony minister zdrowia Adam Niedzielski. W spotkaniu przewidywany jest udział przedstawicieli Rady Medycznej.

Andrzej Gelberg, komentując dyskusję ws. ustawy dopuszczającej możliwość weryfikacji szczepień pracowników, zauważył że różnego rodzaju ograniczenia, podobne do proponowanych, funkcjonują już w wielu krajach Unii Europejskiej. Jak dodał, lobby antyszczepionkowe w Polsce jest bardzo głośne, co może być powodem tego, że nie udało się osiągnąć zakładanego poziomu wyszczepienia społeczeństwa.

- Przedstawiciele rządu przez cały czas mówili, że nie będzie u nas żadnej presji pod tym względem, że zaszczepienie się jest w gestii wolności każdego człowieka. Są kraje, w których ta presja jest bez porównania większa. W sytuacji zagrożenia kwestia zaszczepienia jest nie tylko indywidualną decyzją tych ludzi - podkreślił.

Gość audycji dodał, że w tak spolaryzowanym społeczeństwie jak dzisiaj wprowadzenie przymusu szczepień spotkałoby się z oskarżeniem o wprowadzanie modelu społeczeństwa totalitarnego i odbieranie podstawowych praw obywatelskich.

Posłuchaj
20:58 PR24_mp3 2021_11_24-13-07-03.mp3 Andrzej Gelberg o szczepieniach przeciw COVID-19 (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Poselski projekt pierwotnie wprowadzał możliwość wydania przez szefa zarządzenia o obowiązku zaszczepienia swojego pracownika. Jeżeli pracownik się nie zaszczepi, będzie mogło się to wiązać z restrykcjami np. w postaci zwolnienia z pracy.

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji. 

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Gość: Andrzej Gelberg

Data emisji: 24.11.2021

Godzina emisji: 13.07

PR24/ka

Czytaj także

"Z nami nie będzie negocjacji". Poseł Konfederacji o rozmowach ws. ustawy o weryfikacji szczepień pracowników

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 18:44
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zaprosiła szefów klubów i kół parlamentarnych na rozmowę ws. wyjścia ponad podziałami z projektem dot. weryfikacji szczepień pracowników. - Z przedstawicielami Konfederacji nie będzie negocjacji - mówił w Polskim Radiu 24 poseł Konfederacji Artur Dziambor. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poseł PSL popiera inicjatywę Elżbiety Witek: mamy dużo projektów związanych z kryzysem covidowym

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 08:16
- Nie warto potępiać takich inicjatyw, jak ta, z którą wyszła marszałek Witek. Zawsze warto w nich uczestniczyć, tym bardziej, że od samego początku zabiegaliśmy, by w tym spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Rady Medycznej oraz minister zdrowia - mówił w Polskim Radiu 24 Dariusz Klimczak z PSL. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: nie zaszczepieni pracownicy to problem dla firm i rozwoju całej gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 10:00
Jest duże ryzyko dla klientów, których obsługują nie zaszczepieni pracownicy. Jednak w praktyce przepisy umożliwiające pracodawcom pytanie o szczepienia i przesuwanie pracowników na inne stanowiska może okazać się przepisem nieskutecznym - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Artur Bartoszewicz z SGH i ekonomista Marek Zuber.  
rozwiń zwiń