"Audycja historyczna roku". IPN wręczył nagrody, uhonorowano dziennikarzy Polskiego Radia

2021-11-23, 23:55

"Audycja historyczna roku". IPN wręczył nagrody, uhonorowano dziennikarzy Polskiego Radia
Laureaci IX edycji konkursu na najlepszą "Audycję Historyczną Roku". Foto: IPN/Mikołaj Bujak

Reportaże dziennikarzy Radia Gdańsk Marzeny Bakowskiej i Andrzeja Urbańskiego zatytułowane "#Pamięć Grudzień 70" zdobyły Grand Prix w konkursie Instytutu Pamięci Narodowej na Audycję Historyczną Roku. - Taka nagroda dodaje skrzydeł - powiedziała współautorka serii Marzena Bakowska.

Autorzy reportaży podkreślili, że zwycięski materiał powstał z potrzeby przekazania innym pewnej historii. - Robimy to, bo kochamy to, co robimy, i chcemy się tym dzielić - zaznaczył Andrzej Urbański.

IPN uhonorował dziennikarzy rozgłośni Polskiego Radia

Reportaże zostały nagrane z wykorzystaniem archiwalnych materiałów Polskiego Radia.

W kategorii Historia Regionalna nagrodę przyznano Agacie Rokickiej z Radia Szczecin za audycję "Portret Pamięciowy" o prof. Tadeuszu Sokołowskim, który był prekursorem polskiej transfuzjologii. Autorka podkreśliła, że nagroda jest ukoronowaniem jej pracy radiowca.

- Historia to proces, historia to ludzie i losy. Opowiadanie o tym jest tym, co chcę robić. Traktuję tę nagrodę jako rozdaj zwieńczenia mojej pracy - podkreśliła Agata Rokicka.

Prezes IPN dr Karol Nawrocki zaznaczył, że przyznane nagrody łączą w sobie pracę naukowców i dziennikarzy. - Dzięki dziennikarzom praca naukowa i badawcza instytutu zyskuje szerszą recepcję publiczną - mówił szef IPN-u.

Inne nagrody w konkursie "Audycja historyczna roku"

Laureatami nagrody w kategorii Losy są Dariusz Deberny i Zbigniew Górniak z TVP Opole, autorzy filmu zatytułowanego "W starej koszuli, z odwagą w sercu". Opowiada o Jacku Zajdlerze, odtwórcy głównej roli w serialu "Stawiam na Tolka Banana". Aktor był działaczem KOR-u. Za swoją działalność był szykanowany przez SB.

Słuchowisko dziennikarzy Polskiego Radia Marty Rebzdy i Waldemara Modestowicza "Dobro wraca podwójnie" otrzymało specjalne wyróżnienie w konkursie Instytutu Pamięci Narodowej "Audycja Historyczna Roku". Jest to historia Estery Borenstein, która - po ucieczce z transportu Żydów do obozu w Treblince - w miejscowości Osiny była ukrywana przez wielu jej mieszkańców. Wśród nich byli Marcjanna i Józef Goławscy. Jak wspominała Estera Borenstein, u tej rodziny spędziła najwięcej czasu.

Czytaj więcej:

Powiązany Artykuł

wicinski szydlowska julia_0380.jpg
"Dobro wraca podwójnie" Marty Rebzdy w reżyserii Waldemara Modestowicza.

- Do Osin trafiłam po tym, jak uciekłam z transportu. Prosiłam mieszkańców, żeby mnie ukryli. Miałam tam zobaczyć się z moją mamą, ale już nigdy jej nie spotkałam. W Osinach wszyscy mieszkańcy mnie ukrywali po kolei. Bardzo im za to dziękuję. Najwięcej czasu spędziłam w ukryciu u rodziny Goławskich - mówiła Estera Borenstein.

Posłuchaj

Fragment archiwalnej wypowiedzi ze słuchowiska "Dobro wraca podwójnie". Estera Borenstein po latach wspomina przeżycia z okresu II wojny światowej (IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty

Marcjanna i Józef Goławscy otrzymali w 2017 roku odznaczenie Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata.

Laureatem nagrody został też Michał Rzepiak z Radia Gdańsk za "Mecz, który zapamiętam do końca życia". Tegoroczny konkurs odbył się już po raz dziewiąty. Jurorzy nominowali 15 spośród 28 zgłoszonych produkcji.

jmo

Polecane

Wróć do strony głównej