X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Straż Graniczna zatrzymała obywatela Ukrainy. Był na liście osób niepożądanych na terytorium RP

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 16:46
Funkcjonariusze Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali obywatela Ukrainy podczas egzaminu dla ubiegających się o polskie obywatelstwo. Okazało się, że mężczyzna figuruje w wykazie osób niepożądanych na terytorium Polski. 
Zatrzymany obywatel Ukrainy w 2019 roku został skazany prawomocnym wyrokiem sądu
Zatrzymany obywatel Ukrainy w 2019 roku został skazany prawomocnym wyrokiem sąduFoto: Shutterstock/Ivan Semenovych

W sobotę 20 listopada funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Lesznowoli w ramach działań kontrolno-weryfikacyjnych, podjętych wobec cudzoziemców deklarujących chęć przystąpienia do egzaminu z języka polskiego, wymaganego przy ubieganiu się o polskie obywatelstwo, zatrzymali obywatela Ukrainy. Mężczyzna figurował na liście osób niepożądanych na terytorium RP.

Zatrzymanie podczas egzaminu

Czynności kontrolne przeprowadzone na terenie jednej z warszawskich uczelni językowych miały przede wszystkim na celu ujawnienie osób nieuprawnionych do udziału w egzaminie z języka polskiego - przekazał Nadwiślański Oddział Straży Granicznej. Te osoby mogły posługiwać się fałszywymi dokumentami lub należącymi do innych osób.

Była to trzecia interwencja tego typu przeprowadzona na prośbę dyrekcji szkoły. Jak poinformowała Straż Graniczna, zatrzymany cudzoziemiec to 31-letni obywatel Ukrainy.

Ukrainiec był karany

Mężczyzna w 2019 roku został skazany prawomocnym wyrokiem sądu na karę roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres lat trzech. Ponadto został ukarany grzywną w wysokości 100 stawek dziennych - 20 złotych każda - za łapownictwo i zniszczenie mienia ruchomego.

Cudzoziemcowi wydano decyzję o zobowiązaniu do powrotu z jednoczesnym ustanowieniem zakazu ponownego wjazdu na terytorium RP i innych państw strefy Schengen na okres trzech lat - poinformował nadwiślański oddział SG.

***

Aby dane cudzoziemca zostały wpisane na listę osób niepożądanych na terytorium RP, musi wystąpić jedna z przesłanek wskazanych w ustawie o cudzoziemcach. Główne przesłanki to: wydana wcześniej ostateczna decyzja o zobowiązaniu go do powrotu, a także skazanie prawomocnym wyrokiem sądu (choć przewidziane są także wyjątki). 

Zobacz także: gen. Jarosław Szymczyk w "Sygnałach dnia"

Czytaj także:

kp

Czytaj także

10 miliardów złotych na modernizację służb mundurowych. Rząd przyjął projekt ustawy

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 14:45
Rządowy projekt ustawy o modernizacji służb mundurowych zakłada, że służby podległe resortowi spraw wewnętrznych otrzymają 10 miliardów złotych. Projekt ma być procedowany w Sejmie i Senacie jako pilny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Identyfikacja cudzoziemców jest kluczowa". Ekspert ds. terroryzmu o migrantach na wschodniej granicy

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 14:56
- Nikt nie da nam gwarancji, że wśród ludzi, którzy przybyli na granicę polsko-białoruską, nie ma osób powiązanych z kręgami przestępczymi czy terrorystycznymi. Dlatego też tak ważny jest cały proces identyfikacji cudzoziemców - powiedziała w rozmowie z PAP.PL specjalistka ds. terroryzmu i bezpieczeństwa kulturowego dr Magdalena El Ghamari z Collegium Civitas.
rozwiń zwiń