X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Upamiętniono Chaima Eissa. "Jego działalność była odpowiedzią na eksterminację naszych żydowskich współobywateli"

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 15:55
W Ustrzykach Dolnych na Podkarpaciu odsłonięto tablicę upamiętniającą Chaima Eissa, członka Grupy Ładosia ratującej Żydów przed Zagładą w czasie II wojny światowej. Urodzony w Ustrzykach Chaim Eiss był ortodoksyjnym Żydem, jednym z liderów międzynarodowej organizacji Agudat Israel. W czasie II wojny światowej wspierał finansowo akcję paszportową polskich dyplomatów w Szwajcarii w celu ratowania Żydów przed Holokaustem.
Działalność Chaima Eissa była odpowiedzią na eksterminację naszych żydowskich współobywateli.
Działalność Chaima Eissa była odpowiedzią na eksterminację naszych żydowskich współobywateli. Foto: Twitter @ipngovpl

Fałszowane przez Polaków latynoamerykańskie paszporty, zwiększające szanse na przeżycie wojny, trafiały do gett dzięki siatkom przemytu organizowanym między innymi przez Chaima Eissa. Lider szwajcarskiego oddziału Agudat Israel zdobywał też listy z nazwiskami i zdjęcia osób ubiegających się o dokumenty.

"Uważam za niezwykle istotne, abyśmy pamiętali o ludziach, którzy nie byli obojętni na niemiecką, hitlerowską przemoc wobec narodu żydowskiego" - napisała w liście marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Polityk przypomniała, że od niedawna na karty historii trafiła Grupa Ładosia. "Działalność Chaima Eissa była odpowiedzią na eksterminację naszych żydowskich współobywateli. Była również reakcją na milczenie, wręcz obojętność Zachodu w obliczu ogromu niemieckich zbrodni" - stwierdziła marszałek Sejmu.

Tablica upamiętniająca Chaima Eissa zawisła w budynku Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ustrzykach Dolnych. Budynek od XIX wieku do czasu II wojny światowej, gdy zostały zdewastowany przez Niemców, pełnił funkcję synagogi. O polsko-żydowskim dziedzictwie II RP, niszczonym w czasie wojny mówił prezes Instytutu Pamięci Narodowej, dr Karol Nawrocki.

Czytaj także:

"Szlak walki o niepodległość i o godność drugiego człowieka"

Posłuchaj
00:25 11413270_3.mp3 Szef IPN: bez Aleksandra Ładosia i bez Chaima Eissa nie byłoby możliwości uratowania kilku tysięcy Żydów (IAR)

- Agendy emigracyjnego rządu polskiego, Grupa Aleksandra Ładosia, współpracująca z Chaimem Eissem dołączają dzisiaj, także tutaj w Ustrzykach Dolnych, do tego szlaku walki o - z jednej strony - niepodległość, a z drugiej - o godność drugiego człowieka. Bo bez Aleksandra Ładosia i bez Chaima Eissa nie byłoby możliwości uratowania kilku tysięcy Żydów - powiedział szef IPN.

Od kilku lat działalność Grupy Ładosia bada między innymi Monika Maniewska z Instytutu Pileckiego. Jest ona również przedstawicielem Międzynarodowego Komitetu Grupy Ładosia. Jak podkreśliła, działalność polskich dyplomatów i żydowskich działaczy była przykładem niezwykłej współpracy tych dwóch narodów.

Posłuchaj
00:19 11413270_2.mp3 Monika Maniewska: to polscy dyplomaci wytwarzali te nielegalne paszporty (IAR)

- Realizacja akcji paszportowej nie byłaby możliwa, gdyby nie współpraca polskich dyplomatów i organizacji żydowskich. To polscy dyplomaci wytwarzali te nielegalne paszporty, ale to organizacje żydowskie dostarczały dane osobowe, fotografie, organizowały proces dystrybucji tych paszportów na teren okupowanej Europy, ale także finansowały całą akcję - zaznaczyła Monika Maniewska.

Jak dodała, Chaim Eiss traktował akcję paszportową jako swój życiowy cel. - Ofiarował na niego wszystko, oszczędności, życie i cały swój czas - podkreśliła badaczka z Instytutu Pileckiego.

ZOBACZ TAKŻE: Wojciech Jekiełek wspomina powstanie ruchu oporu wokół obozu w Auschwitz

Chaim Eiss

Chaim Eiss zmarł nagle na zawał serca w Zurychu w listopadzie 1943 roku. Oprócz współfinansowania akcji ratunkowej, Eiss walczył także o uznanie dla polskich dyplomatów. Zachowały się po nim listy do rządu londyńskiego i placówki dyplomatycznej w Bernie, w jednym z dokumentów nazwał ambasadora Aleksandra Ładosia "Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata".

Posłuchaj
00:20 11413270_1.mp3 Ustrzyki Dolne: upamiętniono Chaima Eissa, członka Grupy Ładosia ratującej Żydów przed Zagładą (IAR)

W wyniku badań zespołu Instytutu Pileckiego opublikowano "Listę Ładosia", czyli nazwiska ponad 3 tysięcy Żydów objętych akcją paszportową Grupy Ładosia. Z tego grona ustalono tożsamość około 800 osób, które przeżyły II wojnę światową. Działalność Chaima Eissa dokumentuje jego archiwum pozyskane w 2018 roku przez polskie władze. Kolekcja trafiła do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Sejm ustanowił rok 2021 Rokiem Grupy Ładosia.

Uroczystość w Ustrzykach Dolnych zorganizowały wspólnie Instytut Pamięci Narodowej, Instytut Pileckiego oraz gminny samorząd. Tablicę pamiątkową sfinansowało Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN.


jb

Czytaj także

Sejm ustanowił rok 2021 Rokiem Grupy Ładosia

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 08:16
Sejm ustanowił rok 2021 Rokiem Grupy Ładosia - dla upamiętnienia skuteczności i poświęcenia polskich dyplomatów oraz ich żydowskich i polskich współpracowników, którzy podczas II wojny światowej ratowali Żydów przed Zagładą. Pomocą objęto do 10 tys. osób - podkreślono w uchwale.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Instytut Pileckiego odkrył prawdziwą datę urodzenia Aleksandra Ładosia

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 08:44
Instytut Pileckiego ustalił prawdziwą datę urodzenia Aleksandra Ładosia, polskiego dyplomaty, lidera tzw. Grupy Ładosia, która ratowała Żydów, wydając im fałszywe paszporty krajów latynoamerykańskich. Odnaleziona we Lwowie metryka wskazuje na 27 lipca 1891 roku. Dotychczas błędnie podawano datę 27 grudnia.
rozwiń zwiń