X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Gdyby Polska uległa, cenę zapłaciłaby cała Wspólnota". Premier o kryzysie na granicy

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 08:57
- Białoruś, Ukraina, Mołdawia, ceny gazu, potencjalne ryzyko sprowadzania migrantów z Afganistanu. Jak się przyjrzeć dokładnie, wszystko ma jedno źródło. Wszystkie nitki prowadzą na Kreml - powiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla portalu wPolityce.pl.
Premier zapewnił, że mówimy z państwami bałtyckimi jednym głosem, widzimy podobnie ryzyka i sposoby ich oddalenia
Premier zapewnił, że "mówimy z państwami bałtyckimi jednym głosem, widzimy podobnie ryzyka i sposoby ich oddalenia"Foto: PAP/Radek Pietruszka
  • Premier Mateusz Morawiecki udzielił wywiadu, w którym mówił o zagrożeniu ze strony Rosji
  • - Wszystkie nitki prowadzą na Kreml - Białoruś, Ukraina, ceny gazu, potencjalne ryzyko sprowadzania migrantów - zauważył
  • Szef rządu powiedział również o rozmowach z premierami państw bałtyckich

Premier Mateusz Morawiecki udzielił wywiadu portalowi wPolityce.pl. Został m.in. zapytany, czy Rosja chce wojny. - Mam nadzieję, że nie chce i że wojny nie będzie, ale jak połączymy te wszystkie kryzysy, to zobaczymy obraz niepokojący najbardziej od wielu, wielu lat - powiedział premier.

Jak dodał, "wszystkie nitki prowadzą na Kreml". - Białoruś, Ukraina, Mołdawia, ceny gazu, potencjalne ryzyko sprowadzania migrantów z Afganistanu. Jak się przyjrzeć dokładnie, wszystko ma jedno źródło - powiedział.

- Nawet w czasie, kiedy Rosja zajmowała Krym i gdy odrywano od Ukrainy Donieck oraz Ługańsk, nie było aż tylu żołnierzy zgromadzonych w pobliżu ukraińskiej granicy. Są to już informacje podawane przez wywiady różnych państw, więc mogę i ja o tym powiedzieć bardziej otwarcie - przekonywał.

- Jednocześnie widzimy silne ataki propagandowe na świat Zachodu i agresywne ataki hakerskie, w tym na systemy energetyczne, nie tylko w Polsce. Premierzy innych krajów potwierdzają ataki także na swoje systemy. To trzeba widzieć w całości: bo jednocześnie narasta propaganda prowojenna kierowana do własnych społeczeństw przez władze Rosji i Białorusi - mówił szef rządu.

"Wszyscy dostrzegamy, jak poważna jest sytuacja"

Po rozmowach z premierami państw bałtyckich zapewniał, że "mówimy z państwami bałtyckimi jednym głosem, widzimy podobnie ryzyka i sposoby ich oddalenia". - Różne są nazwy, mapy, sytuacje, ale mechanizmy takie same. Po bardzo intensywnych rozmowach z premierami Estonii, Litwy i Łotwy mogę powiedzieć, że wszyscy dostrzegamy, jak poważna jest sytuacja - mówił.

Mateusz Morawiecki zaznaczył ponadto, że "Polska skutecznie, z zaangażowaniem broni dziś wschodniej flanki Unii Europejskiej". - Sądzę, że ci, którym zależy na przyszłości i bezpieczeństwie Unii, powinni z tego wyciągnąć wnioski - podkreślał.

- Są między nami różnice zdań w pewnych sprawach, inaczej postrzegamy pewne tematy, jak choćby reforma wymiaru sprawiedliwości, ale są też rzeczy od tych niejasności ważniejsze. Są bardzo groźne realia i jest realna polityka. Warto skoncentrować się teraz na kwestiach najważniejszych, zasadniczych dla całej Wspólnoty. To czas, by nasi partnerzy w Brukseli oddzielili to, co najważniejsze, od różnic, które zawsze będą - dodał.

- Czy gdyby - oby do tego nigdy nie doszło - wybuchła jakaś wojna na wschodniej flance UE albo blisko niej, dalej zajmowalibyśmy się debatowaniem nad artykułem siódmym Traktatów? Tym bardziej że nawet nasi krytycy muszą przyznać, że zrobiliśmy dużo, by wyjaśnić nasz punkt widzenia, naszą sytuację, komplikacje historyczne związane z sądownictwem. Potrafimy też być elastyczni, szukać kompromisu, choć i umiemy bronić swoich racji. Podkreślam: sytuacja jest niebezpieczna, ryzyka narastają, mądrzy, odpowiedzialni politycy powinni mieć zdolność oszacowania, co jest w takim momencie najważniejsze - mówił premier.

Premier: jeśli Polska ulegnie, cenę zapłaci cała Wspólnota

Został również zapytany, czy nie powinniśmy pozwolić migrantom na przejście przez nasze terytorium na zachód Europy.

- Polska tego nie zrobi, jesteśmy państwem poważnym, praworządnym, sprawnym i dotrzymującym zobowiązań. Mogę tylko dodać, że liczę na zrozumienie poważnych, narastających ryzyk strategicznych, które rozgrywają się wokół nas, wokół UE. Moi rozmówcy w państwach bałtyckich też to podkreślali. Oni wiedzą, że gdyby Polska uległa, cenę zapłaci cała wspólnota. Podkreślam: na Wschodzie robi się naprawdę niebezpiecznie. To czas, by w Unii zwyciężył zdrowy rozsądek - odpowiedział Mateusz Morawiecki.

Zobacz także: Anna Fotyga o ataku hybrydowym na polską granicę

Czytaj także:

pb

Czytaj także

Premier Łotwy: Europa bardziej się do siebie zbliżyła i skonsolidowała dzięki kryzysowi na granicy

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 18:15
Premier Mateusz Morawiecki zakończył w Rydze spotkaniem z szefem łotewskiego rządu Krisjanisem Karinsem. Było to ostatnie zaplanowane na dziś spotkanie związku z sytuacja na granicy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Białoruś działa, jakby liczyła na wywołanie incydentu". Żaryn o pijanych strażnikach na granicy

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 20:07
Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało w niedzielę na Twitterze, że służbę na granicy pełnią pijani Białorusini. Do sprawy odniósł się rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. "Strona białoruska od wielu dni działa, jakby liczyła na wywołanie groźnego incydentu na granicy" - napisał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Protest przed Ambasadą Białorusi. "Łukaszenka przekroczył granicę"

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 21:43
Osoby starsze, ludzie młodzi, także dzieci wzięli udział w pikiecie przed siedzibą Ambasady Republiki Białorusi w Warszawie. Demonstrację zorganizowała Stasia Glinnik. Protest odbył się pod hasłem: "Łukaszenka przekroczył granicę".
rozwiń zwiń