X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Protest przed Ambasadą Białorusi. "Łukaszenka przekroczył granicę"

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 21:43
Osoby starsze, ludzie młodzi, także dzieci wzięli udział w pikiecie przed siedzibą Ambasady Republiki Białorusi w Warszawie. Demonstrację zorganizowała Stasia Glinnik. Protest odbył się pod hasłem: "Łukaszenka przekroczył granicę".
Migranci na granicy pod okiem białoruskich służb
Migranci na granicy pod okiem białoruskich służbFoto: Twitter/MON

"Żywie Biełaruś", "Wolna Białoruś", "Moja kraina została zajęta przez bandytów" czy "Wierzymy, możemy, zwyciężymy" to między innymi takie hasła można było zobaczyć i usłyszeć w niedzielę przed budynkiem przy ul. Wiertniczej 58 w Warszawie, gdzie mieści Ambasada Republiki Białorusi w Polsce. Protestujący mieli też transparenty z hasłami w języku białoruskim lub rosyjskim. Nie zabrakło transparentów w języku polskim.

Grupa demonstrantów zebrała się, aby zaprotestować, nie tylko wobec tego, co dzieje się na granicy polsko-białoruskiej, ale także wobec walki białoruskiego narodu z nieuznawanym za legalnego prezydenta tego kraju Alaksandrem Łukaszenką

- Jedyną osobą odpowiedzialną za kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej jest Alaksandr Łukaszenka. Na Białorusi jest on uważany za okupanta, który sfałszował wybory prezydenckie i bezprawnie zajmuje stanowisko prezydenta Białorusi - powiedziała Stasia Glinnik. - Łukaszenka jest chroniony przez prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina i dlatego robi, co chce i nie liczy się z nikim i z niczym - dodała.

Demonstracja - jak oświadczyła organizatorka - miała na celu zaapelowanie do ludzi, którzy pracują na rzecz reżimu Łukaszenki o "wypowiedzenie lojalności dyktatorowi i przejście na stronę narodu oraz zaprzestanie mówienia w języku wojny".

- Białoruski naród i białoruska kultura jest kilkaset lat przed poziomem cywilizacyjnym, na którym jest Łukaszenka - podkreśliła.

Stasia Glinnik wyraziła też solidarność z represjonowanymi na Białorusi członkami Związku Polaków na Białorusi, szczególnie z przetrzymywanymi w więzieniu Andżeliką Borys i Andrzejem Poczobutem.

- Polacy nas rozumieją, bo wiedzą doskonale, co my przechodzimy - dziękujemy im za wsparcie i za to, że przyszli na nasz protest - powiedziała.

Przy ul. Wiertniczej, gdzie odbyła się pikieta, dominowały flagi w kolorach biało-czerwono-białym, symbolizujące tzw. Wolną Białoruś oraz plansze z portretami osób, które walkę z reżimem przypłaciły życiem, oraz tymi, którzy obecnie siedzą w więzieniach.

W demonstracji wzięła udział także grupa białoruskich anarchistów, ubranych na czarno, z flagami w kolorach czarnym i czerwonym. Mieli baner w języku rosyjskim: "Politycy bawią się, ludzie umierają".

Poza organizatorką akcji przemawiali też inni białoruscy aktywiści - Maryia, Julia Sliuko, Jana Szostak. Ta ostatnia swoje wystąpienie zakończyła co najmniej minutowym krzykiem, który jako formę protestu zaprezentowała po porwaniu przez białoruskie służby cywilnego samolotu linii Ryanair lecącego z Aten do Wilna (podróżował nim opozycyjny dziennikarz Roman Protasiewicz, który po awaryjnym lądowaniu samolotu w Mińsku został aresztowany).

Zobacz także: Paweł Łatuszka, były ambasador Białorusi, gościem "Salonu politycznego Trójki"

Czytaj także:

bf

Czytaj także

Liderka białoruskiej opozycji wezwała austriacki rząd, biznes i naukę do zwiększenia presji na Łukaszenkę

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 18:47
Swiatłana Cichanouska, czyli liderka białoruskiej opozycji demokratycznej zwróciła się w niedzielę do rządu w Wiedniu, austriackich firm oraz uczelni o zwiększenie presji na reżim Alaksandra Łukaszenki i wsparcia dla białoruskiej opozycji. Cichanouska zrobiła to w wywiadzie dla austriackich gazet "Kleine Zeitung" oraz "Die Presse", cytowanym przez agencję Reutera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pijani Białorusini pełnią służbę na granicy. MON: to nie pierwszy taki przypadek

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 19:00
Polskie Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że służbę na granicy pełnią pijani Białorusini pod bronią. "To nie pierwszy taki przypadek, z którym spotkali się nasi żołnierze" – dodano.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bardzo ważne jest, abyśmy mówili jednym głosem". Mateusz Morawiecki o kryzysie na granicy

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 19:11
- Ta presja ma sens i skoordynowane działania mają sens - podkreślił premier Mateusz Morawiecki po niedzielnym spotkaniu z szefem łotewskiego rządu Kriszjanisem Karinszem.
rozwiń zwiń