X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ile było wypadków w Polsce od początku roku? Policja publikuje dokładne dane

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 07:35
- Pamiętajmy, że to od naszego zachowania, koncentracji, podjętych decyzji i przestrzegania przepisów ruchu drogowego zależy bezpieczeństwo nasze oraz pozostałych uczestników ruchu - powiedział w Światowym Dniu Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych, kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. - Od początku roku na polskich drogach doszło do ponad 19 tys. wypadków, w których zginęło ponad 1,8 tys. osób - podkreślił.
Z danych policji wynika, że w 2021 roku na polskich drogach zginęły do listopada 1864 osoby
Z danych policji wynika, że w 2021 roku na polskich drogach zginęły do listopada 1864 osobyFoto: CP/ FORUM

- Po raz pierwszy Światowy Dzień Pamięci obchodzony był w 1995 roku z inicjatywy kilku stowarzyszeń, w tym Europejskiej Federacji Ofiar Wypadków Drogowych - FEVR. W 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło rezolucję ustanawiającą trzecią niedzielę listopada, jako Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych (World Day of Remembrance for Road Traffic Victims - red.) - tłumaczył kom. Robert Opas. - To dzień refleksji, dzień pamięci tych, którzy stracili życie na drodze - wskazał. 

Bezpieczeństwo się poprawia

W ocenie komisarza stan bezpieczeństwa na polskich drogach systematycznie się poprawia. - To bezpieczeństwo w największej mierze zależy od nas samych - kierowców, jak i innych uczestników ruchu. Od rozwagi za kierownicą i tej, która prezentujemy jako piesi, od świadomości i wiedzy, która posiadamy, stosowania się do przepisów ruchu drogowego i szacunku dla innych - przekonywał.

- Korzystając z drogi, zawsze pamiętajmy, że to od naszego zachowania, koncentracji, podjętych decyzji i przestrzegania przepisów ruchu drogowego zależy bezpieczeństwo nasze oraz pozostałych uczestników ruchu - zaznaczył.

Coraz mniej ofiar wypadków

- W 2020 roku zginęło 2 491 osób. Jeszcze w 2011 roku było to aż 4 189 ofiar - podał policjant, 

Tegoroczne dane za pierwszych 10 miesięcy to 19 110 wypadków, w których zginęły 1 864 osoby. Są to liczby mniejsze niż w latach ubiegłych, nawet biorąc pod uwagę rok 2020, który był okresem związanym z szczytem epidemii koronawirusa. W 2020 roku w tym samym czasie odnotowaliśmy 20 171 wypadków, w których śmierć poniosło 22 804 osób. W roku 2019 wypadków było 25 298 a na drogach zginęło 2 435 osób - wyliczył mundurowy. 

- Każdego roku w zdarzeniach drogowych na całym świecie ginie ponad milion osób. Za każdym wypadkiem drogowym kryje się ludzki dramat. Dotyka on nie tylko poszkodowanych, ale także sprawców zdarzeń i ich bliskich - podkreślił Robert Opas. 

»Więcej informacji dla kierowców znajdziesz na stronach Radia Kierowców«

Zobacz także film Radia Kierowców z ćwiczeń reakcji służb nas wypadek drogowy:

mbl

Czytaj także

Czy kurs doszkalający to wstyd dla wieloletniego kierowcy?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2021 05:00
„Człowiek uczy się całe życie” – prawda ta nie omija umiejętności wykorzystywanych w ruchu ulicznym. Zmieniające się przepisy oraz coraz to nowsze systemy samochodowe sprawiają, że nie możemy zatrzymać się jedynie na ukończonym kursie prawa jazdy. Dlaczego warto zainwestować w dodatkowe szkolenie? Dlatego, że może uratować Ci to życie!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pił piwo, prowadził samochód i relacjonował to przez internet

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2021 11:00
Policjanci z Kalwarii Zebrzydowskiej zatrzymali pijanego 24-latka, który prowadził samochód i relacjonował to na żywo za pośrednictwem mobilnej aplikacji internetowej. Mężczyźnie grożą dwa lata więzienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łódzkie: Poszukiwany próbował potrącić autem policjanta. Padły strzały

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2021 11:00
W trakcie pościgu za uciekającym kierowcą funkcjonariusze oddali strzały ostrzegawcze. Chcący uniknąć zatrzymania mężczyzna, usiłował potrącić policjanta.
rozwiń zwiń