X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Lubuskie: powstanie centrum opiekuńczo-mieszkalne. Marlena Maląg przekazała promesę

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 16:55
W województwie lubuskim powstanie pierwsze centrum opiekuńczo-mieszkalne. Budynek stanie we wsi Racław w gminie Bogdaniec. Na tę inwestycję samorząd otrzymał ponad 3 mln zł z Funduszu Solidarnościowego.
Marlena Maląg przekazała gminie Bogdaniec promesę na dofinansowanie utworzenia centrum opiekuńczo-mieszkalnego
Marlena Maląg przekazała gminie Bogdaniec promesę na dofinansowanie utworzenia centrum opiekuńczo-mieszkalnegoFoto: gov.pl

W czasie wizyty w województwie lubuskim minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg przekazała gminie Bogdaniec promesę na dofinansowanie budowy.

shutterstock_niepelnosprawni-1200.jpg
Program "Dostępność Plus". PARP organizuje szkolenia dla przedsiębiorców

Centrum w Racławiu będzie świadczyło głównie usługi bytowe, opiekuńcze i rehabilitacyjne celem wsparcia uczestników i mieszkańców w podstawowych czynnościach dnia codziennego, zapewnienia wyżywienia, kształtowania podstawowych umiejętności komunikacyjnych oraz podejmować inicjatywy prowadzące do włączenia uczestników w społeczność lokalną.

Podpisanie umowy

Podczas wydarzenia w sali wiejskiej w Racławiu umowę o przyznaniu dotacji na budowę centrum opiekuńczo-mieszkalnego podpisali wojewoda lubuski Władysław Dajczak i wójt gminy Bogdaniec Krystyna Pławska.

- Tym ludziom należy się normalne funkcjonowanie w społeczeństwie i samorządy chcą taką pomoc tym ludziom nieść. Bardzo dziękuje pani wójt za aktywność w sferze pomocy ludziom niepełnosprawnym – mówił wojewoda.

Program centra opiekuńczo-mieszkalne zmierza do stworzenia warunków dla gmin i powiatów, pozwalających na tworzenie i utrzymanie placówek pobytu dziennego i całodobowego dla dorosłych osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, które nie mogą korzystać z usług w innych ośrodkach wsparcia, a takiego wsparcia wymagają.

Cele programu

Głównym celem programu, oprócz wsparcia w zakresie potrzeb zdrowotnych, pielęgnacyjnych czy rozwijania sprawności ruchowej, kompetencji poznawczych oraz społecznych, jest zapewnienie dorosłym osobom niepełnosprawnym możliwości niezależnego, samodzielnego i godnego funkcjonowania na miarę swoich potrzeb.

Czytaj także:

Pieniądze na realizację programu pochodzą z Funduszu Solidarnościowego. W 2021 r. resort rodziny i polityki społecznej ogłosił kolejny nabór wniosków na wsparcie finansowe gmin i powiatów w tworzeniu centrów opiekuńczo-mieszkalnych. Możliwe było pozyskanie dofinansowania do 100 proc. całkowitego kosztu realizacji zadania.

Rządowe programy

- Od sześciu lat rząd Prawa i Sprawiedliwości podejmuje bardzo ważne projekty, które służą rodzinie – powiedziała Marlena Maląg.

Dodała, że wdrożone programy wspierające rodziny, seniorów czy osób niepełnosprawnych są tego dowodem. Szef resortu rodziny i polityki społecznej mówiła o działaniach na rzecz zapobiegania i przeciwdziałania skutkom pandemii COVID-19. Zaznaczyła, że wszystkie programy społeczne zostały zachowane jako swoiste tarcze antykryzysowe.

Marlena Maląg Odolanów TT 1200.jpg
"Na początku jest młody człowiek". Marlena Maląg o polityce prorodzinnej rządu

Minister wymieniła też kilka elementów Polskiego Ładu, służących samorządom i polskim rodzinom. Mówiła m.in. o wzroście nakładów na służbę zdrowia, zmianach w polityce mieszkaniowej i w ustawie o rodzinnym kapitale opiekuńczym. Zaznaczyła, że kolejnym wsparciem będą zmiany w polityce podatkowej, takie jak choćby podniesienie do 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku.

Zapewniała, że rząd wspiera osoby niepełnosprawne. Przypomniała, że powstał Fundusz Solidarnościowy i dzięki jego programom będą m.in. powstawały ośrodki, które pomogą niepełnosprawnym. Mówiła, że wyrazem troski o te osoby jest także wprowadzenie świadczenia 500 plus dla osób niesamodzielnych.

Dofinansowania dla województwa lubuskiego

Do wojewody lubuskiego wpłynęły wnioski z pięciu gmin. Pozytywną opinię otrzymały trzy z nich: gminy Bogdaniec, Szprotawa i Wschowa, które zostały przekazane do MRiPS jako rekomendowane do wsparcia z Funduszu Solidarnościowego.

Czytaj także:

Wniosek gminy Bogdaniec otrzymał 3 mln zł dofinansowania. Pieniądze te zostaną przeznaczone na wybudowanie i wyposażenie centrum opiekuńczo-mieszkalnego na 20 miejsc – 15 w ramach pobytu dziennego i 5 całodobowych. Budynek o powierzchni 500 mkw. stanie we wsi Racław. Planowany termin ukończenia inwestycji to grudzień 2022 r.

- W naszej gminie 61 osób oczekuje tego typu pomocy. Pomocy takiej, że mogą zamieszkać w obiekcie, jeśli nie mają innej opieki bądź mogą rehabilitować się i rozwijać swoje zdolności codziennie przez osiem godzin. To też jest wytchnienie dla rodzin, które opiekują się nimi – powiedziała wójt Bogdańca Krystyna Pławska.

Wizyta w województwie lubuskim

W miejscu, gdzie niebawem rozpocznie się budowa nowego obiektu, minister Marlena Maląg wraz z wojewodą lubuskim i poseł Elżbietą Płonką posadzili dąb pamięci.

Podczas piątkowej wizyty w woj. lubuskim, przed południem w auli Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie, minister rodziny wzięła udział w wojewódzkich obchodach Dnia Pracownika Socjalnego i gali związanej z wręczeniem nagród w konkursie Społecznik Roku 2021 roki.

bf

Czytaj także

Walcząc o marzenia. Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka Podaj Dalej

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 02:10
W Wąsoszach pod Koninem Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka buduje Osadę Janaszkowo, czyli ośrodek wspierający osoby z niepełnosprawnością i ich rodziny. Inicjatywa jest możliwa dzięki wsparciu wielu instytucji i prywatnych darczyńców. Powstało już centrum rehabilitacji, a teraz tworzą się mieszkania treningowe. Nowe miejsce ma służyć integracji społecznej. W planowanej pracowni ramię w ramię będą pracowały dzieci sprawne i te z niepełnosprawnością. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To był przełomowy moment". Marlena Maląg o utworzeniu funduszu solidarnościowego

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2021 11:54
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg podkreśla, że wspieranie osób z niepełnosprawnością musi być obecne również w mniejszych ośrodkach. W Cedyni w Zachodniopomorskiem szefowa resortu uczestniczyła w uroczystości wręczenia promesy dotyczącej sfinansowania budowy gminnego centrum opiekuńczo-mieszkalnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawie 1,9 mld zł płatności Polskim Bonem Turystycznym. Korzystają z niego także dzieci z niepełnosprawnościami

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2021 07:22
Z wykorzystaniem Polskiego Bonu Turystycznego dokonano dotąd płatności na blisko 1,9 mld zł - poinformował resort rozwoju i technologii. Z bonu skorzystało 7 mln dzieci, a dodatkowe świadczenie aktywowano dla ponad 171 tys. dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności.
rozwiń zwiń