X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Aktualna sytuacja na granicy. Płk Pietrzak: druga strona cały czas szuka "miękkiego" podbrzusza

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 12:37
Kryzys na granicy polsko-białoruskiej nie ustępuje. Rzecznik Dowództwa WOT podkreślił, że "nadal podejmowane są próby nielegalnych przekroczeń przez migrantów". - Obserwujemy je, choćby dzięki naszym bezzałogowcom rozpoznawczym. Widzimy, jak są one inspirowane, nadzorowane przez funkcjonariuszy białoruskich - wyjaśnił.
Do 2 grudnia w pasie przygranicznym polsko-białoruskim obowiązuje stan wyjątkowy
Do 2 grudnia w pasie przygranicznym polsko-białoruskim obowiązuje stan wyjątkowyFoto: media.terytorialsi.wp.mil.pl/DWOT

Płk Pietrzak został zapytany w Telewizji Republika o to, jak wyglądała ostatnia noc na granicy polsko-białoruskiej. - Niestety, chcielibyśmy doczekać takiego momentu, żebyśmy mogli skwitować minioną noc jako tą pierwszą, powiedzmy, spokojną. Natomiast, ta nie należała do takich - wyjaśnił.

- Nadal podejmowane są próby nielegalnych przekroczeń granicy przez migrantów. Oczywiście, obserwujemy, choćby dzięki naszym bezzałogowcom rozpoznawczym, ruchy bezpośrednio przy granicy grup migrantów - powiedział. - Widzimy, jak są one inspirowane albo jak one są nadzorowane przez funkcjonariuszy białoruskiej straży granicznej ewentualnie innych służb mundurowych białoruskich - zaznaczył rzecznik Dowództwa WOT.

Płk Pietrzak ocenił, że "druga strona cały czas szuka takiego, »miękkiego« podbrzusza, czyli możliwości przebicia się przez naszą granicę".

Dezinformacja białoruskich służb

Rzecznik Dowództwa WOT zwrócił uwagę, że "w dzień podejmowane są bardziej »spektakularne« próby przekroczenia granicy, pod kamery, po to, żeby uprawiać potem nimi propagandę". - Grać tym w mediach, żeby dezinformować w pewien sposób - dodał.

- Natomiast w nocy zwykle te grupki większe, które w dzień podejmują się takich działań, jak ostatnio obserwowaliśmy w rejonie przejścia granicznego Kuźnica [...] - te grupy się dzielą na mniejsze albo są dzielone. Są czasami wywożone w bardziej odległe miejsca od tego miejsca, w którym były zgromadzone w dzień i tam podejmują próby przejścia (granicy - red.) - wyjaśnił płk Pietrzak.

***

Na granicach Unii Europejskiej i Białorusi trwa kryzys, kiedy od wiosny gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie podkreślają, że to efekt celowych działań reżimu Alaksandra Łukaszenki, który instrumentalnie wykorzystuje migrantów, w odpowiedzi na sankcje. Do 2 grudnia w pasie przygranicznym polsko-białoruskim obowiązuje stan wyjątkowy.

Zobacz także: "Kryzys państwowy organizowany przez białoruskie służby". Stanisław Żaryn o sytuacji na granicy

Czytaj także:

pb

Czytaj także

Polska będzie zmuszona do zamknięcia towarowego przejścia kolejowego? Jest list do białoruskiego generała

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 07:02
Komendant Straży Granicznej Tomasz Praga na polecenie ministra spraw wewnętrznych Mariusza Kamińskiego wystosował pismo do szefa białoruskiej straży granicznej z żądaniem usunięcia migrantów z rejonu przejścia granicznego w Kuźnicy do końca tygodnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Setki migrantów w ataku na granicę. Ucierpiało kilku polskich żołnierzy, dwóch przewieziono do szpitala

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 13:15
Minionej doby doszło do dwóch większych prób siłowego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej - poinformowała rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska. Jak dodała, wobec polskich służb użyto lasera i gazu łzawiącego, obrzucono też funkcjonariuszy kamieniami. Czterech żołnierzy wymagało pomocy medycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zachowanie niegodne oficera Wojska Polskiego". Szef MON o słowach gen. Mirosława Różańskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 11:22
- Posługuje się insynuacjami, wpisuje się w politykę dezinformacyjną, która jest prowadzona przez reżim Łukaszenki. To zachowanie niegodne oficera Wojska Polskiego - tak szef MON Mariusz Błaszczak komentował krytyczne słowa gen. Mirosława Różańskiego o warunkach żołnierzy na granicy.
rozwiń zwiń