X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Premiera albumu Agnieszki Duczmal, laureatki Diamentowej Batuty. Gratulacje od marszałek Sejmu

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 11:35
Agnieszka Duczmal została uhonorowana nagrodą Diamentowej Batuty. Przyznawana od 1995 roku przez Zarząd Polskiego Radia nagroda trafiła w ręce artystki 14 listopada. Dziś odbędzie się premiera dwupłytowego albumu, zatytułowanego "Diamentowe batuty. Agnieszka Duczmal", który powstał właśnie z tej okazji.
Agnieszka Duczmal otrzymała Diamentową Batutę jako pierwsza kobieta.
Agnieszka Duczmal otrzymała Diamentową Batutę jako pierwsza kobieta.Foto: Polskie Radio

Gratulację tegorocznej laureatce Diamentowej Batuty złożyła marszałek Sejmu Elżbieta Witek. W liście gratulacyjnym Elżbieta Witek podkreśliła, że dokonania artystyczne Agnieszki Duczmal budzą szczególne uznanie i są niezwykle ważne dla polskiej kultury i dla ludzi wrażliwych na piękno muzyki. Marszałek Witek życzyła jednocześnie artystce osobistej pomyślności i dalszych spektakularnych sukcesów artystycznych.

Album zawiera dwa istotne nagrania - koncertowe i studyjne. W lutym 1978 roku, w finale IV Festiwalu Młodych, Agnieszka Duczmal zadyrygowała Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej. Rozpoczęła od Walca Mefisto - Franciszka Liszta. Drugą część wieczoru wypełniła I Symfonia g-moll op. 13 Piotra Czajkowskiego. Umieszczony na pierwszej płycie wydawnictwa koncert Agnieszki Duczmal w Filharmonii Narodowej stanowił zwieńczenie jej debiutanckiej drogi.

Na drugiej płycie znajdują się obszerne fragmenty - niemal całkowicie zapomnianej - opery Haendla "Sosarme". To pierwsze polskie nagranie, którego Agnieszka Duczmal dokonała ze swą Orkiestrą i znakomitymi solistami w dniach 25-30 listopada 1980 roku, w Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Czytaj także:

Agnieszka Duczmal już w czasie studiów utworzyła Orkiestrę Kameralną, której do dziś jest dyrektorem i kierownikiem artystycznym. Orkiestra, przekształcona w 1977 roku w etatowy zespół Polskiego Radia i Telewizji, występuje od 1988 roku pod nazwą Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus".

Agnieszka Duczmal koncertowała między innymi z Marthą Argerich, Mischą Maisky,m, Henrykiem Szeryngiem.

Jako pierwsza kobieta dyrygent wystąpiła na scenie mediolańskiej La Scali. Nagrała około 50 płyt dla wytwórni na całym świecie. Ma na swoim koncie wiele prawykonań, m.in. pierwsze światowe nagranie Wariacji Goldbergowskich Jana Sebastiana Bacha, w transkrypcji Józefa Kofflera na orkiestrę kameralną. Jest również laureatką licznych nagród - krajowych i międzynarodowych. 

ZOBACZ TAKŻE: Małgorzata Małaszko-Stasiewicz i Andrzej Sułek o Diamentowej Batucie dla Agnieszki Duczmal


jb

Czytaj także

Agnieszka Duczmal z Diamentową Batutą

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 07:00
W niedzielę, 14 listopada, Polskie Radio wręczyło Agnieszce Duczmal Diamentową Batutę za wybitne osiągnięcia w dziedzinie dyrygentury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie Radio uhonoruje Agnieszkę Duczmal. Wybitna dyrygentka otrzyma Diamentową Batutę

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2021 03:44
Polskie Radio wręczy Agnieszce Duczmal Diamentową Batutę. Wydarzeniu w Studiu Koncertowym imienia Witolda Lutosławskiego towarzyszyć będzie występ Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus" pod dyrekcją Laureatki. Zabrzmią najważniejsze dzieła z ponad 50-letniej kariery wybitnej dyrygentki.
rozwiń zwiń