X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wsparcie dla bibliotek i małych księgarń. Blisko 50 mln zł na zwiększenie czytelnictwa

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 15:35
Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu wsparło rozwój czytelnictwa. W ramach pilotażowego programu "Certyfikat dla małych księgarni" dofinansowanie w kwocie w sumie 3 mln otrzymało 106 niezależnych księgarni, ponad 43 miliony złotych trafiły też do bibliotek. 
Piotr Gliński podkreślał szczególne znaczenie małych księgarni dla rozwoju czytelnictwa w Polsce
Piotr Gliński podkreślał szczególne znaczenie małych księgarni dla rozwoju czytelnictwa w PolsceFoto: PAP/Leszek Szymański

W przeważającej większości wnioskującym przyznane zostało wsparcie na maksymalną kwotę 30 tysięcy złotych. Środki, otrzymane przez księgarnie w ramach programu "Certyfikat dla małych księgarni", są przeznaczane na działania konsultingowe i promocyjne, koszty czynszu i innych opłat stałych dotyczących utrzymania lokalu, a także zakup sprzętu, niezbędnych licencji i wyposażenia księgarni. Celem programu jest wsparcie małych niezależnych księgarni, które są nie tylko kluczowym elementem rynku książki, lecz także odgrywają rolę kulturotwórczą i uzupełniają biblioteki w zapewnianiu dostępu do kultury literackiej.

Uzupełnienie innych działań resortu

Program "Certyfikat dla małych księgarni", realizowany przez Instytut Książki, jest odpowiedzią Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na kryzys sektora, który dodatkowo ucierpiał wskutek pandemii COVID-19. Stanowi uzupełnienie innych działań proczytelniczych MKiDN i Instytutu Książki, w ramach których wspierane są imprezy literackie, czasopisma i publikacja wartościowych książek.

Ponad 43 miliony złotych trafiło też do bibliotek. W pierwszym naborze Priorytetu 2 "Infrastruktura bibliotek 2021-2025" w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, dofinansowanie uzyskało 29 bibliotek. Środki mogą być przeznaczone na budowę, przebudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację obiektu bibliotecznego wraz z jego wyposażeniem.

"Musi być mecenat i musi być specyficzny człowiek"

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego profesor Piotr Gliński podkreślił, że to bardzo potrzebny program ratujący małe księgarnie. - Państwo ma obowiązek wspierania czytelnictwa w ogóle, a takich miejsc jak małe księgarnie, szczególnie - powiedział szef resortu kultury.

Dodał, że małe księgarnie to specyficzne instytucje kultury, które pełnią rolę nie tylko miejsca sprzedaży książek i tego wszystkiego, co kojarzy się z książkami, ale są takim małym domem kultury, miejscem, gdzie ta kultura może być pogłębiona, gdzie kontakt z książką jest poszerzony.

Stanisław Lem 1200 PAP.jpg
Biblioteki Lema. Klucz do poznania czy labirynt niewiedzy?

00:29 glinski - setka 1 .mp3 Wicepremier Piotr Gliński o znaczeniu małych księgarni (IAR)

- To są miejsca często prowadzone przez pasjonatów, przez ludzi poświęcających się pewnej misji. Kultura jest takim miejscem, gdzie z jednej strony funkcjonuje rynek, a z drugiej strony musi być mecenat i musi być specyficzny człowiek, który w kulturze pracuje - powiedział Piotr Gliński.

Ponad miliard złotych w pięć lat

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-2025 jest największym i jednym z najważniejszych programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowanym we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, Biblioteką Narodową, Instytutem Książki oraz Narodowym Centrum Kultury. Całkowity budżet Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 wynosi ponad miliard złotych. Środki budżetowe zaangażowane w drugą edycję programu są o 180 milionów złotych wyższe od kwoty przeznaczonej na realizację NPRCz w latach 2016-2020.

Czytaj także: 


mbl

Czytaj także

Rozpoczyna się akcja Czytaj PL. Sprawdź listę 12 książek, które możesz czytać za darmo

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2021 06:50
Po raz siódmy rozpoczyna się akcja Czytaj PL, czyli największa akcja promująca czytelnictwo w Polsce. Czytaj PL to 12 książek, które można czytać i słuchać za darmo przez cały listopad.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzięki staraniom MKiDN do Polski wracają kolejne dzieła sztuki. Odzyskano skradzione XIX-wieczne rysunki

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 21:45
Skradzione w 1998 r. z Archiwum Państwowego w Łodzi XIX w. rysunki łódzkiej synagogi zostały odzyskane dzięki współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z amerykańską agencją śledczą DHS/ICE Homeland Security Investigations. Poinformowało o tym Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Otwarto wirtualną Galerię Sztuki Banku Pekao S.A. Gliński: każda kultura stanowi o tożsamości wspólnoty politycznej

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 16:44
- Każda kultura stanowi o tożsamości wspólnoty politycznej i tożsamości wspólnoty kulturowej, ale stanowi także o szansach rozwojowych każdej wspólnoty. Dlatego też od pewnego czasu przywiązujemy olbrzymie znaczenie do rozwoju polskiej kultury. Ona była zawsze ważna, ale nie zawsze była odpowiednio zaopiekowana - powiedział minister kultury Piotr Gliński, otwierając na Zamku Królewskim w Warszawie wirtualną Galerię Sztuki Banku Pekao S.A.
rozwiń zwiń