X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Białorusini regularnie niszczą ogrodzenie i próbują przepchnąć migrantów". MON o sytuacji na granicy

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 12:48
- Patrole białoruskich służb wzdłuż ogrodzenia to codzienność na granicy - poinformowało MON na Twitterze.
MON pokazał na Twitterze zaangażowanie białoruskich służb w kryzys migracyjny
MON pokazał na Twitterze zaangażowanie białoruskich służb w kryzys migracyjnyFoto: twitter.com/MON_GOV_PL

"Systemowe zaangażowanie białoruskich służb w eskalację kryzysu migracyjnego. Białorusini regularnie niszczą ogrodzenie i próbują przepchnąć migrantów na polską stronę. Patrole białoruskich służb wzdłuż ogrodzenia to codzienność na granicy" - przekazało na Twitterze Ministerstwo Obrony Narodowej.

Rzecznik SG konf PAP-1200.jpg
"Szukający pomocy nadal ją otrzymują". 79 opozycjonistów z Białorusi trafiło do Polski

Resort dołączył nagranie nocne, na którym widać, jak za zasiekami, po białoruskiej stronie, stoją zamaskowane osoby ubrane w mundury.

Czytaj rówież:

Rośnie presja migracyjna

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 34 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego 6 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

granica 1200 free.jpg
"Białorusini regularnie niszczą ogrodzenie". MON o sytuacji na granicy [RELACJA]

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości powstanie na terenie Podlasia. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu oraz kamery dzienne i nocne. Na terenie Lubelszczyzny naturalną zaporą jest rzeka Bug.

Próby siłowego przekroczenia granicy

Ostatniej doby Straż Graniczna odnotowała 501 prób nielegalnego przedostania się z Białorusi do Polski. Wobec 31 osób wydane zostały postanowienia o opuszczeniu terytorium naszego kraju.

Posłuchaj
00:27 SG Michalska IAR 1.mp3 Rzecznik SG o siłowym przekraczaniu granicy (IAR)
granica free 1200 wot silnewsparcie_strazy_granicznej_08 (1).jpg
Migranci forsowali granicę przy pomocy petard i laserów. Rzecznik SG: pomagają im służby białoruskie

Rzecznik Straży Granicznej Anna Michalska powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej, że minionej doby doszło do kilku prób siłowego przekroczenia granicy przez duże grupy migrantów. Tłumaczy, że największa grupa próbowała sforsować granicę wieczorem w Dubiczach Cerkiewnych. Po stronie białoruskiej zgromadziło się tam około 500 migrantów. 200 z nich przedostało się na terytorium Polski, ale zostało zatrzymanych kilkadziesiąt metrów od linii granicy.

Grupa ta zachowywała się agresywnie. Mężczyźni rzucali w funkcjonariuszy i żołnierzy kamieniami, petardami i oślepiali ich laserami.

Posłuchaj
00:21 SG Michalska IAR 2.mp3 Próba przekroczenia granicy na Bugu (IAR)

Próby siłowego przekroczenia granicy przez grupy złożone z kilkudziesięciu imigrantów były podejmowane także w Mielniku i Czeremsze. Z kolei na terenie Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej funkcjonariusze udaremnili próbę przekroczenia granicy na rzece Bug. Funkcjonariusze zobaczyli tam w pontonie 3 imigrantów, którzy próbowali przepłynąć na stronę polską.

jmo

Czytaj także

Tomasz Krupa o kryzysie na granicy: nie ma dnia, żebyśmy nie zatrzymywali kurierów

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 11:04
- Imigranci przewożeni są w przestrzeniach ładunkowych w warunkach urągających godności ludzkiej - poinformował na antenie Polskiego Radia 24 podinsp. Tomasz Krupa, rzecznik podlaskiej policji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Cyniczna gra kanclerz Niemiec". Prof. Jabłoński o rozmowach Merkel z Łukaszenką

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 11:35
 - Mamy do czynienia z cynicznym wykorzystywaniem pozycji osoby, która ma wysoki status polityczny, ale nie do końca jest reprezentantem interesów niemieckich - mówił w Polskim Radiu 24 socjolog z KUL prof. Arkadiusz Jabłoński, komentując rozmowy Angeli Merkel z Alaksandrem Łukaszenką. 
rozwiń zwiń