X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Silny nawrót ptasiej grypy. Główny Lekarz Weterynarii: sytuacja w tej chwili jest naprawdę niebezpieczna

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 15:52
Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk podkreślił, że silny nawrót ptasiej grypy wymaga odpowiedzialnego zachowania hodowców. Konieczne jest przestrzeganie zasad bioasekuracji, czyli bezpiecznego chowu drobiu. Od początku listopada potwierdzono w Polsce 23 ogniska wirusa typu H5N1.
Główny Lekarz Weterynarii: obserwujemy silny nawrót ptasiej grypy
Główny Lekarz Weterynarii: obserwujemy silny nawrót ptasiej grypyFoto: Photoarte/Shutterstock

ferma drobiu free kaczki shutt 1200 .jpg
Kolejny przypadek ptasiej grypy na fermie w Holandii. Wybito 21 tys. sztuk kaczek

Paweł Niemczuk podkreślił, że przyczyną nawrotu zachorowań jest migracja dzikich ptaków. "Ptasia grypa występuje też w wielu krajach Europy" - podał. "Zaczynają się przeloty, ptaki latają z północy na południe, ze wschodu na zachód. To duże zagrożenie dla ferm, szczególnie tych, które są skoncentrowane" - zauważył.

"Szczególny apel o zachowywanie zasad bioasekuracji i wyciągnięcie wniosków z tego, co działo się do lata, gdy nie można było przewozić zwierząt i mięsa. Sytuacja w tej chwili jest naprawdę niebezpieczna" - zaznaczył Główny Lekarz Weterynarii.

Posłuchaj
00:25 11404591_1.mp3 Główny Lekarz Weterynarii: apelujemy o bioasekurację (IAR) 

Czytaj także:

Jak dodał Paweł Niemczuk, hodowcy muszą odizolować swoje stada od kontaktu z dzikim ptactwem. To samo dotyczy pasz oraz wody, z której korzystają zwierzęta. "Jest prowadzony monitoring wśród dzikiego ptactwa, które padło. Pobierane są próbki, bo dzikie ptaki są rezerwuarem tego zarazku. One chorują, ale są raczej nosicielem, rzadziej mają objawy kliniczne. Zagrożeniem są szczególnie gatunki drapieżne" - wskazał Paweł Niemczuk.

Posłuchaj
00:14 11404591_2.mp3 Główny Lekarz Weterynarii: dzikie ptaki są rezerwuarem tego zarazka (IAR) 

Ptasia grypa jest śmiertelnym zagrożeniem dla drobiu dzikiego i hodowlanego, nie stanowi zagrożenia dla człowieka. Wystąpienie choroby powoduje automatyczną likwidację stada, również w sąsiednich gospodarstwach. Wpływa również na restrykcje i obostrzenia związane z przewozem zwierząt i eksportem mięsa.

ng

Czytaj także

Nawrót ptasiej grypy dziesiątkuje fermy. Minister rolnictwa: wystąpiliśmy do KE o środki na kompensację

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2021 16:55
Nawrót śmiertelnej dla drobiu choroby nastąpił na początku listopada. Główny Inspektorat Weterynarii poinformował o trzech kolejnych źródłach wirusa typu H5N1. W efekcie uśpieniu i utylizacji poddano ponad 53 tysiące sztuk drobiu, głównie kaczek i indyków.
rozwiń zwiń