Ustawa o ochronie granicy. Sejmowa komisja zarekomendowała przyjęcie rządowego projektu

2021-11-16, 20:30

Ustawa o ochronie granicy. Sejmowa komisja zarekomendowała przyjęcie rządowego projektu
- Projekt ma przede wszystkim na celu zapewnienie skuteczności działań, podejmowanych przez Straż Graniczną w celu ochrony granicy państwowej - powiedział Maciej Wąsik. Foto: PAP/Paweł Supernak

Sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych zarekomendowała przyjęcie rządowej nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej wraz z poprawkami. Według wnioskodawców, ma ona zapewnić skuteczność działań Straży Granicznej.

Założenia projektu przedstawił wiceminister spraw wewnętrznych Maciej Wąsik. Podkreślił, że jego celem jest ochrona granicy w obliczu kryzysu migracyjnego. - Projekt ma przede wszystkim na celu zapewnienie skuteczności działań, podejmowanych przez Straż Graniczną w celu ochrony granicy państwowej, w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa państwa lub porządku publicznego - powiedział wiceminister.

Powiązany Artykuł

SG armatki wodne 1200.jpg
"Użyto armatek wodnych". SG o działaniach wobec migrantów atakujących polskie służby

Posłuchaj

Maciej Wąsik o konieczności nowelizacji ustawy o ochronie granicy (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

Dodał, że "z uwagi na nasilający się kryzys migracyjny na polsko-białoruskim odcinku granicy państwowej oraz zaangażowanie w ten kryzys służb białoruskich konieczne jest stworzenie odpowiednich warunków dla wykonywania przez funkcjonariuszy Straży Granicznej ich ustawowych zadań".

Za przyjęciem ustawy wraz z poprawkami głosowało 16 posłów, 12 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Podczas trwającego niemal pięć godzin posiedzenia sejmowa komisja zarekomendowała wprowadzenie do projektu kilku poprawek redakcyjno-doprecyzowujących zgłoszonych przez klub PiS i opowiedziała się za odrzuceniem szeregu poprawek opozycji. Wcześniej posłowie opowiedzieli się przeciwko wnioskowi Koalicji Obywatelskiej o odrzucenie projektu nowelizacji w pierwszym czytaniu.

Drugie czytanie projektu na sali plenarnej Sejmu ma mieć miejsce jeszcze we wtorek późnym wieczorem, ok. godz. 23.30.

Dyskusja podczas obrad

Powiązany Artykuł

pap granica 1200 (2).jpg
Uchwała o solidarności ws. ochrony polskich granic. Grupa posłów PiS złożyła projekt

Na początku obrad komisji wniosek o odrzucenie projektu po pierwszym czytaniu złożył klub Koalicji Obywatelskiej. Tomasz Szymański z KO przekonywał, że projekt jest niezgodny z konstytucją. - W sposób jednoznaczny jest próbą przyjęcia protezy prawnej do aktualnie funkcjonującego porządku prawnego poprzez usankcjonowanie rozporządzeniem możliwości ograniczania swobód obywatelskich - ocenił.

Posłuchaj

Głos opozycji ws. odrzucenia nowelizacji ustawy (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

Wniosek przeciwny złożył klub Prawa i Sprawiedliwości. Poseł PiS Jarosław Zieliński powiedział, że przedłożony projekt służy zabezpieczeniu polskiej granicy. - Trzeba znaleźć takie rozwiązania i regulacje prawne, które pozwolą państwu polskiemu zapewnić bezpieczeństwo oraz integralność granic i terytorium - argumentował poseł.

Posłuchaj

Jarosław Zieliński: gdy zakończy się stan wyjątkowy trzeba znaleźć takie rozwiązania i regulacje prawne, które pozwolą państwu polskiemu zapewnić bezpieczeństwo oraz integralność granic i terytorium (IAR) 0:29
+
Dodaj do playlisty

Założenia nowelizacji

Projekt przewiduje między innymi możliwość wprowadzenia na czas określony zakazu przebywania na określonym obszarze strefy nadgranicznej. Nie obejmie on między innymi mieszkańców tego obszaru czy też osób, które tam pracują. Właściwy komendant placówki Straży Granicznej będzie mógł zezwolić na przebywanie dziennikarzy na obszarze objętym zakazem.

Projekt nowelizacji, który wpłynął w poniedziałek do Sejmu, ma zapewnić skuteczność działań podejmowanych przez Straż Graniczną w celu ochrony granicy w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa państwa lub porządku publicznego.

Jak wskazano w jego uzasadnieniu, konieczność projektowanych zmian wiąże się bezpośrednio z utrzymującym się kryzysem na polsko-białoruskim odcinku granicy państwowej. Projekt umożliwia wprowadzenie czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze strefy nadgranicznej. Obszar oraz czas obowiązywania zakazu zostanie określony w rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych i administracji. Rozwiązanie nie będzie dotyczyć mieszkańców obszaru objętego zakazem, osób wykonujących tam pracę zarobkową oraz uczniów czy osób korzystających z przejść granicznych. Zgodę na przebywanie innych osób, w szczególności dziennikarzy, będzie mógł wyrazić właściwy miejscowo komendant placówki Straży Granicznej.

st

Polecane

Wróć do strony głównej