X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Żaryn: migranci liczyli na szybkie sforsowanie polskiej granicy, nic takiego się nie stanie

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2021 15:06
Stanisław Żaryn napisał na Twitterze, że "migranci, okłamywani przez Białorusinów, liczyli na szybkie sforsowanie polskiej granicy, pomoc aktywistów i dostanie się na Zachód". - Nic takiego się nie stanie. Polska skutecznie broni swojej granicy, a Europa i świat coraz mocniej popierają działania polskich władz - podkreślił we wpisie rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych.
Polscy żołnierze w trakcie akcji Operacja Silne Wsparcie w okolicy Kuźnicy
Polscy żołnierze w trakcie akcji "Operacja Silne Wsparcie" w okolicy KuźnicyFoto: PAP/Irek Dorożański/DWOT
1200 policja granica migranci tt.jpg
"Strona białoruska przygotowuje się do dużej próby forsowania granicy". Służby o sytuacji w Kuźnicy

Kolejne próby eskalowania napięcia

Rzecznik Ministra-Koordynatora Służb Specjalnych Stanisław Żaryn powiedział, że można spodziewać się kolejnych prób eskalowania napięcia na granicy polsko-białoruskiej. Świadczy o tym zwiększenie liczby funkcjonariuszy białoruskich służb oraz obecność wozu transmisyjnego, który może być wykorzystany do działań propagandowych.

Według Stanisława Żaryna, również plotki rozsiewane wśród migrantów o planowanym transporcie do Niemiec mogą być przygotowaniem do poważnej prowokacji.

Posłuchaj
00:26 11398573_1.mp3 Stanisław Żaryn: spodziewamy się kolejnych prób eskalowania sytuacji na granicy (IAR) 

"Wszystkie służby są w gotowości"

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji informuje, że w rejonie Kuźnicy, gdzie - według informacji polskich funkcjonariuszy - spodziewana jest dzisiaj (14.11. br.) kolejna próba masowego sforsowania granicy, wszystkie służby resortu są w gotowości.

Czytaj również:

Przez głośniki po stronie polskiej nadawane są komunikaty w kilku językach informujące, że nie ma zgody Polski na przepuszczenie migrantów do Niemiec. "Polska granica pozostaje zamknięta i będzie chroniona. Nikt nie ma zgody na jej przekraczanie bez wymaganych dokumentów. Zostaliście oszukani przez Białoruś. Służby białoruskie wykorzystują was. Możecie domagać się od Białorusinów zwrotu kosztów i powrotu do domu" - głoszą komunikaty.

1200 pojazdy wojskowe free.jpg
"Sytuacja gwałtownie się zmienia". Gen. Samol o bezpieczeństwie międzynarodowym

Jak informowano wcześniej, wśród migrantów rozpowszechniane są plotki o zorganizowanej akcji, która ma się odbyć 15 listopada. Migrantom zapowiada się, że przyjadą po nich autobusy z Niemiec, a Polska je przepuści.

"To kłamstwo. Polska granica będzie nadal silnie chroniona przez polskie siły. Autorzy tych plotek liczą, że uda się zachęcić migrantów do szturmu na granicę Polski. Może dojść do niebezpiecznych sytuacji" - pisał wcześniej na Twitterze Stanisław Żaryn, rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych.

1200 granica imigranci żołnierze pap.jpg
Migranci ruszą na granicę w okolicach Terespola? Były białoruski urzędnik o planach Łukaszenki

Polskie służby szacują, że w ostatnich dniach w okolice granicy trafiło około 4 tysiące cudzoziemców, a służby białoruskie wciąż dowożą nowe grupy.

223 próby sforsowania granicy 

Straż Graniczna poinformowała, że ostatniej doby doszło do 223 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Wobec 77 osób wydano nakaz opuszczenia terytorium Polski.

Dwie próby sforsowania granicy miały charakter masowy. W okolicach Dubicz Cerkiewnych na pas drogi granicznej weszło około 50 osób. Wszystkie zatrzymano. W Klukowiczach-Kolonii 100 osób podjęło nieudaną próbę wdarcia się na terytorium Polski. Tam migranci rzucali kamieniami w polskich żołnierzy i funkcjonariuszy. Jeden z policjantów trafił do szpitala, na szczęście nie odniósł poważniejszych obrażeń.

nt

Czytaj także

USA ostrzegają przed atakiem Rosji na Ukrainę. Mosiński: sytuacja na granicy może służyć odwróceniu uwagi

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2021 08:08
- Mam wrażenie, że sytuacja przy granicy polsko-białoruskiej jest elementem działań Moskwy mającym na celu odwrócenie uwagi społeczności międzynarodowej i uderzenie w Ukrainę - powiedział na antenie Polskiego radia 24 Jan Mosiński (poseł, Prawo i Sprawiedliwość).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Borowski: Aleksander Łukaszenka jest tylko pionkiem. Rozgrywający jest na Kremlu

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2021 13:07
- Jest to element prowokacji. Przyznam szczerze, że nie bardzo wierzę w rzeczywistą interwencję ze strony Rosji, bo jednak jesteśmy w NATO i obowiązuje artykuł. Inaczej groziłoby nam III wojną światową. Myślę, że jest to element podnoszenia napięcia - powiedział w Polskim Radiu 24 Adam Borowski, szef warszawskiego klubu "Gazety Polskiej". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie ma wątpliwości, że sprawy zaszły za daleko". Premier o kryzysie przy polsko-białoruskiej granicy

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2021 12:26
- Polska granica będzie skuteczną i ostateczną barierą dla działań Aleksandra Łukaszenki. Z premierami Litwy i Łotwy rozważamy uruchomienie artykułu 4. NATO - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń