Dodatkowe świadczenie dla ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych. Projekt ustawy już w Sejmie

2021-11-12, 09:16

Dodatkowe świadczenie dla ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych. Projekt ustawy już w Sejmie
Straż pożarna. Zdjęcie ilustracyjne. Foto: gov.pl/mswia

Rząd chce wprowadzić świadczenie ratownicze w wysokości 200 zł dla strażaków ratowników OSP, którzy brali czynny udział w działaniach ratowniczych. Projekt ustawy w tej sprawie jest już w Sejmie. Posłowie zajmą się nim najprawdopodobniej na posiedzeniu zaplanowanym na przyszły tydzień (16-17.11). 

W obecnym systemie prawnym nie ma aktu, który byłby poświęcony wyłącznie Ochotniczym Strażom Pożarnym. Ich działalność jest regulowana głównie przez ustawę z 1991 roku o działalności przeciwpożarowej. Ustawa o OSP przygotowana przez rząd, jak tłumaczą jej autorzy, wzmocni Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy w zakresie wsparcia go przez jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, np. poprzez zwiększenie koordynacji między komendami miejskimi i powiatowymi Państwowej Straży Pożarnej a OSP.

Powiązany Artykuł

1200 jan mosiński pap.jpg
USA ostrzegają przed atakiem Rosji na Ukrainę. Mosiński: sytuacja na granicy z Białorusią ma odwrócić uwagę

Dodatkowe świadczenie dla ratowników OSP

Projekt przede wszystkim poprawi sytuację strażaków OSP. Wprowadza on świadczenia ratownicze dla strażaków ratowników OSP z tytułu wysługi lat. Będzie ono przysługiwać osobom, które brały czynny udział w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych przez 25 lat w przypadku mężczyzn i 20 lat w przypadku kobiet. Świadczenie to w wysokości 200 zł przysługiwać będzie także ratownikowi górskiemu (ochotnikowi z TOPR i GOPR) po spełnieniu analogicznych jak w przypadku członków OSP warunków dotyczących wieku.

Projekt wprowadza również szereg innych rozwiązań, które mają służyć umocnieniu pozycji OSP. Strażacy ratownicy otrzymają dodatkowe uprawnienia m.in. zwolnienie ze świadczenia pracy oraz ekwiwalent za wkład wniesiony na rzecz ochrony przeciwpożarowej, w postaci czasu, wysiłku i zdrowia, odszkodowania, rekompensaty, renty, zniżki i ulgi. Do tego ich rodziny otrzymają także pomoc w przypadku śmierci strażaka ratownika OSP podczas działań lub akcji ratowniczych. Poza tym strażacy OSP będą mieć prawo do okresowych i bezpłatnych badań lekarskich, a także m.in. umundurowania.

Powiązany Artykuł

1200 szczerski pap.jpg
"Długofalowe cele są dużo poważniejsze i groźniejsze". Krzysztof Szczerski o działaniach Mińska na granicy

Poprawa bezpieczeństwa gmin

Proponowane przepisy przyczynią się również do obniżenia kosztów funkcjonowania OSP poprzez obniżenie kosztów utrzymania remiz strażackich. Będzie to możliwe dzięki uregulowaniu taryfy rozliczeń w obrocie energią elektryczną. Poza tym w budżecie państwa będą przewidziane środki finansowe na szkolenie strażaków ratowników OSP, w tym w zakresie uzyskiwania uprawnień do kierowania pojazdami kat. C. Dzięki nim poziom wyszkolenia strażaków nie będzie odbiegał od poziomu funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej. Szkolenia pozwolą także na uzyskanie przez strażaków ratowników OSP tytułu zawodowego strażaka.

Projekt ustawy ma również za zadanie uregulowanie kwestii zadań ochrony przeciwpożarowej wykonywanych przez gminę. W związku z istnieniem w kraju gmin nieposiadających jednostek ochrony przeciwpożarowej, w celu sprawiedliwego udziału w finansowaniu, a także odpowiedzialnego podejścia do kwestii bezpieczeństwa mieszkańców, gminy te zostały zobowiązane do zawarcia umowy z gminą sąsiednią, w której taka jednostka funkcjonuje. W efekcie wprowadzonych rozwiązań każda gmina w kraju będzie posiadać uregulowane kwestie zabezpieczenia przed pożarem, klęską żywiołową lub innym miejscowym zagrożeniem. 

Powiązany Artykuł

duda oredzie 1200.jpg
Prezydent: dzisiaj jeszcze bardziej niż zwykle widzimy męstwo naszych służb i żołnierzy

Rząd liczy na to, że projektowana ustawa będzie miała wpływ na zwiększenie zatrudnienia w organach administracji publicznej, a także w jednostkach organizacyjnych wykonujących działalność związaną z ochroną przeciwpożarową w związku z nadaniem im nowych obowiązków. Proponowane przepisy mają wejść w życie 1 stycznia przyszłego roku.


MF, PolskieRadio24.pl

Polecane

Wróć do strony głównej