Szułdrzyński po spotkaniu Rady Medycznej: dyskusja dotyczyła m.in. nowych leków na COVID-19

2021-11-10, 18:00

Szułdrzyński po spotkaniu Rady Medycznej: dyskusja dotyczyła m.in. nowych leków na COVID-19
- Decyzja była oczywista i symboliczna - H. Biskupski o rezygnacji części członków Rady Medycznej. Foto: twitter.com/PremierRP

Dr Konstanty Szułdrzyński po spotkaniu Rady Medycznej z premierem powiedział, że w najbliższym czasie nie spodziewa się zmiany polityki państwa w związku z epidemią. - Dyskusja dotyczyła m.in. nowych leków na COVID-19, a także podawania trzeciej dawki szczepionki - zaznaczył.


Powiązany Artykuł

laboratorium 1200.jpg

Dr Szułdrzyński podkreślił, że premier "chciał mieć inne spojrzenie na to, co się dzieje, a także w zakresie rozwoju sytuacji pandemicznej".

- Garnitur środków, które można zastosować, jest od dawna znany. Rozmawialiśmy o tym, jakie działania na świecie spowodowały poprawę w zakresie liczby osób skłonnych do szczepień. Wśród tematów były także nowe leki, które są dość skuteczne, ale ich dostępność jest na ten moment niewielka. Chodzi o to, jak je zastosować, aby to wszystko miało sens. Polska zakupiła takie leki w ramach mechanizmu UE i otrzyma proporcjonalnie do populacji jakąś ilość. Oczywiście na początek niewielką, bo moce produkcyjne firm, które te leki stworzyły, są na tę chwilę ograniczone. A nie są to leki tanie - powiedział Szułdrzyński.

- Trzeba więc dobrze zastanowić się, gdzie i jak ich używać, aby pomóc jak największej grupie pacjentów. Dodatkowo trzeba uświadamiać ludziom, że te leki działają w pierwszej fazie choroby, więc ze zgłaszaniem się do lekarzy nie można czekać. Po 7 czy 10 dniach od wystąpienia objawów po prostu nie ma medykamentów, którymi można skutecznie walczyć z powikłaniami COVID-19 - dodał.

Polityka państwa

Podkreślił, że to nie z Radą Medyczną uzgadnia się politykę państwa w zakresie walki z epidemią, a jest to tylko ciało doradcze.

- Premier nas wysłuchuje i tyle. Nie dzieje się w tym momencie w Polsce nic, co odbiegałoby od naszych przewidywań. Nie sądzę, aby w najbliższym czasie czekała nas głęboka zmiana polityki państwa w zakresie zwalczania epidemii. (...) Wszystko tak naprawdę omawialiśmy wcześniej. Nasze rekomendacje ws. obowiązku szczepień dla medyków czy nauczycieli są znane - wyjaśnił dr Szułdrzyński.

W komunikacji Rady z premierem pojawił się także wątek ekonomiczny. Rozmawiano o tym, że trzeba społeczeństwu wyjaśnić zależność między szczepieniami a gospodarką. - Im dłużej bowiem ta epidemia będzie trwała, tym sytuacja ekonomiczna kraju, jak i np. poszczególnych przedsiębiorstw i wielu gospodarstw domowych, będzie gorsza - dodał.

pkur

Polecane

Wróć do strony głównej