X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Pożegnanie Andrzeja Zaorskiego na Powązkach. "Człowiek słowa i uśmiechu, którego nie da się zapomnieć"

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2021 17:55
Rodzina, przyjaciele i przedstawiciele świata kultury pożegnali w Warszawie Andrzeja Zaorskiego. Aktor, satyryk, twórca słuchowisk radiowych i programów telewizyjnych zmarł 31 października w wieku 78 lat. 
Andrzej Zaorski
Andrzej ZaorskiFoto: Forum/Krzysztof Kuczyk

Podczas uroczystości w Domu Pogrzebowym na Powązkach Wojskowych zmarłego wspominali, między innymi jego brat reżyser Janusz Zaorski, jego wnuk, aktor Jan Butruk i kolega ze studiów Damian Damięcki.

Andrzej Zaorski pap 1200.jpg
"Dzięki niemu zostałem reżyserem". Brat wspomina Andrzeja Zaorskiego

Janusz Zaorski w rozmowie z Polskim Radiem wyznał, że brat był dla niego wszystkim. - To strasznie trudny moment dla mnie i dla tych wielu milionów, którzy Andrzejka kochali. Trudno go było nie kochać. Był zawsze pogodny, miły, zero agresji, bo to wyniósł z domu, Akademii Teatralnej - tego uczyli go wspaniali mistrzowie sceny - kabaretu, teatru, jak również i filmu. Był dla mnie wszystkim, był moim największym przyjacielem - powiedział Janusz Zaorski.

Posłuchaj
00:57 11392398_1.mp3 Przyjaciele wspominają Andrzeja Zaorskiego. Relacja Małgorzaty Wosiek (IAR)

Wieloletni przyjaciel i współpracownik Andrzeja Zaorskiego pisarz, dziennikarz i satyryk Marcin Wolski wspominał, że pod jego wpływem nauczył się poczucia humoru i pogodnego stosunku do życia.

Językoznawca profesor Jerzy Bralczyk, żegnając Andrzeja Zaorskiego powiedział, że był to człowiek słowa i uśmiechu, którego nie da się zapomnieć.

W ostatniej drodze Andrzejowi Zaorskiemu licznie towarzyszyli koledzy aktorzy, między innymi Jan Englert, Marian Opania, Magdalena Zawadzka i Emilia Krakowska. Artysta został pochowany na Starych Powązkach.

Czytaj także:

Andrzej Zaorski występował w warszawskich teatrach: Współczesnym, Ateneum, Narodowym, Powszechnym i Kwadrat. Był też odtwórcą ról w Teatrze Telewizji. Grał w kilkudziesięciu filmach takich, jak: "Marysia i Napoleon", "Matka królów" czy "Piłkarski poker" oraz w serialach telewizyjnych: "Lalka", "Stawka większa niż życie", "Panny i wdowy, "Sprawa na dziś".

Współpracował również z kabaretami: "Pod Egidą", "Tu 60-tka", "Kaczuch Show" i "U Lopka".

Na antenie Polskiego Radia

Od lat 60. Andrzej Zaorski był związany z Polskim Radiem. Wystąpił w kilkuset słuchowiskach i audycjach. W Programie Trzecim Polskiego Radia pisał teksty do satyrycznego magazynu "60 minut na godzinę", w którym wspólnie z Marianem Kociniakiem występował też w skeczu "Para-męt pikczers, czyli kulisy srebrnego ekranu". Przygotowywał cykle: "Centralna Kuźnia Młodych", "Przygody radiowych piratów", "Zapiski kłusownika". W latach 70. wraz z bratem Januszem opracowywał radiowy "Kabarecik Reklamowy". Ponadto kreował postacie w Radiowym Teatrze Wyobraźni, między innymi w powieści radiowej "W Jezioranach", gdzie wcielał się w postać, najpierw Bolka, a później Edka Jabłońskiego.

W 2006 roku artysta został uhonorowany Złotym Mikrofonem Polskiego Radia za "wszechstronny talent i umiejętności ofiarowane Polskiemu Radiu".

Mistrz satyry

W latach 1991-1993 Andrzej Zaorski wraz z Marcinem Wolskim i Jerzym Kryszakiem, współtworzył cieszący się wielką popularnością satyryczny cykl telewizyjny "Polskie zoo", przedstawiający świat rodzimej polityki. Wcielał się tam w rolę Lwa, który był personifikacją prezydenta Lecha Wałęsy, użyczał też głosu innym postaciom.

W 1991 roku Andrzej Zaorski otrzymał statuetkę Wiktora dla osobowości telewizyjnej.

W 2012 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, przyznanym za zasługi artystyczne i działalność na rzecz przemian demokratycznych w Polsce.

kp

Czytaj także

Nie żyje aktor, satyryk i twórca radiowy Andrzej Zaorski. Miał 79 lat

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2021 18:26
Zmarł Andrzej Zaorski, aktor, satyryk, twórca słuchowisk radiowych, programów telewizyjnych. Miał 79 lat. Informację potwierdził Polskiemu Radiu brat zmarłego, Janusz Zaorski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Postać absolutnie wyjątkowa". Dyrektor Teatru Polskiego Radia wspomina Andrzeja Zaorskiego

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2021 20:19
- Odeszła prawdziwa legenda, którą podziwiali wszyscy - powiedział Polskiemu Radiu Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia, o zmarłym Andrzeju Zaorskim. - Była to postać absolutnie wyjątkowa w historii Polskiego Radia - podkreślił Janusz Kukuła. 
rozwiń zwiń