Wody Polskie na straży czystych rzek

2021-11-15, 06:10

Wody Polskie na straży czystych rzek
"Wody to nie śmietnik".Foto: PGW Wody Polskie

Problem zanieczyszczenia rzek to nie tylko śmieci pozostawione po grillach i piknikach organizowanych nad wodą oraz inne dzikie wysypiska, ale również odprowadzanie do rzek nieczystości. Wody Polskie zidentyfikowały ponad 20 tys. różnego typu rur, które odprowadzają do rzek wody opadowe lub ścieki. Aż 1/3 z nich nie ma wymaganych zezwoleń! Dlatego też Wody Polskie w całym kraju rozpoczęły kontrole pozwoleń wodnoprawnych urządzeń odprowadzających ścieki do polskich rzek.

Według danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska tylko 10% rzek w Polsce ma stan/potencjał ekologiczny bardzo dobry lub dobry, 60% - umiarkowany a 30% - słaby lub zły. Na jakość wód w Polsce wpływa ich skażenie biogenami rolniczymi, ściekami przemysłowymi i bytowymi. Dużym problemem jest również zanieczyszczenie rzek i zbiorników wodnych różnego typu odpadami.

"Wody to nie śmietnik". Zobacz spot

Zbieranie setek ton odpadów

Do zadań Wód Polskich, obok przeciwdziałania powodzi i suszy, należy również dbanie o dobry stan wód. Dlatego też pracownicy Wód Polskich, nadzorując ich czystość, każdego roku zbierają setki ton różnego rodzaju odpadów, które notorycznie trafiają do rzek oraz pojawiają się w ich pobliżu. W sezonie wiosenno-letnim okolice zbiorników wodnych są wręcz zasypane plastikowymi opakowaniami i butelkami, kawałkami szkła, puszkami i innymi odpadami.

Zbieranie śmieci wyrzuconych do wody i na brzeg przez pracowników Wód Polskich Zbieranie śmieci wyrzuconych do wody i na brzeg przez pracowników Wód Polskich. Fot. Wody Polskie

Przykładowo nad zalewem w Mietkowie na Dolnym Śląsku przez rok zebrano 34 tony śmieci, podobnie nad Zalewem Brodzkim i Wióry, skąd łącznie w 2020 roku wywieziono 32 tony odpadów. Nie inaczej jest nad małymi i dużymi rzekami, w miejscach chętnie odwiedzanych przez spacerowiczów. We Wrocławiu, nad Odrą, na odcinku długości tylko 1 km po każdym weekendzie pozostaje 1,5 tony śmieci! W okolicach rzek i zbiorników wodnych, nawet w centrach miast, można znaleźć dzikie wysypiska, na które wyrzucane są odpady po remontach i śmieci wielkogabarytowe, takie jak meble, stary sprzęt AGD, opony i złom.

Nielegalnie odprowadzane ścieki

Oprócz zalegających nad wodą odpadów dużym problemem są także nieczystości spływające bezpośrednio do rzek. Aż 1/3 odprowadzających je rur nie ma wymaganych prawem pozwoleń. Nie wiadomo zatem, co odprowadzają i w jakiej ilości. Dlatego też Wody Polskie rozpoczęły kontrole. Analizy te umożliwią podejmowanie działań, których celem jest poprawa stanu wód w Polsce.

Czytaj także:

Z uwagi na to, że w ostatnich latach w skali kraju wiele razy zgłaszane były przypadki zanieczyszczenia wód, Prezes Wód Polskich podjął decyzję o weryfikacji istniejących wylotów do rzek. Daje to możliwość identyfikacji czynnych oraz nieczynnych urządzeń, których właścicielami są osoby prywatne oraz przedsiębiorstwa korzystające z wód.

Ścieki nielegalnie odprowadzane do rzeki. Ścieki nielegalnie odprowadzane do rzeki. Fot. Wody Polskie

Na podstawie zebranych informacji Wody Polskie rozpoczęły kontrole podmiotów, które posiadają urządzenia wodne i w przeszłości miały pozwolenia wodnoprawne. Zgodnie z obowiązującymi przepisami właściciel - podmiot korzystający z wód - powinien legitymować się zarówno stosownym pozwoleniem wodnoprawnym na korzystanie z wód, jak i uregulowaną kwestią wykonania samego urządzenia wodnego. Przepisy prawa dopuszczają możliwość likwidacji takiego urządzenia przez Wody Polskie na koszt właściciela. Z uwagi na to, że część wylotów znajduje się w wałach przeciwpowodziowych, ich pochopne, niefachowe usunięcie może zwiększać zagrożenie powodziowe.

Celem obecnych działań jest zmobilizowanie potencjalnych właścicieli do legalizacji urządzeń wodnych. Zgodnie z przepisami prawa właściciel, który nie posiada pozwolenia wodnoprawnego na wykonanie urządzenia wodnego, ma możliwość jego legalizacji. Jeżeli właściciel wykonanego nielegalnie urządzenia wodnego nie złożył wniosku o jego legalizację, właściwy organ Wód Polskich nakłada obowiązek likwidacji urządzenia. Podejmowane przez Wody Polskie działania wymagają współpracy z jednostkami samorządowymi gmin, starostw oraz województw, w celu pozyskania niezbędnych informacji. O efektach działań Wody Polskie będą informować inspektoraty ochrony środowiska, a adekwatnie do ustaleń, w części spraw będą one kierowane na drogę postępowania w sprawach wykroczeń. Każda ze spraw będzie analizowana indywidualnie.

Bez wody nie ma życia. Stójmy na jej straży i dbajmy o jej czystość. Rzeka pamięta, kto ja zatruwa!

Art. sponsorowany/Wody Polskie

Polecane

Wróć do strony głównej