X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Dziś uczniowie i przedszkolaki uroczyście zaśpiewają hymn narodowy. W akcji weźmie udział 19 tys. szkół

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2021 06:58
W środę, w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, o symbolicznej godz. 11.11 uczniowie ze szkół w całym kraju, przedszkolaki, a także uczniowie szkół polonijnych wspólnie odśpiewają "Mazurka Dąbrowskiego" w ramach finału akcji "Szkoła do hymnu".
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: plantic/Shutterstock.com

Z uwagi na trwający stan epidemii COVID-19 Ministerstwo Edukacji i Nauki, które jest organizatorem akcji, zaproponowało odśpiewanie w tym roku hymnu w mniejszych grupach/klasach, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Szkoły, które pracują w trybie zdalnym lub hybrydowym, zachęca do odśpiewania hymnu w formie online.

Hymn_banner_663x364.jpg
Historia hymnu Polski - zobacz serwis specjalny

We wtorek po południu, przeddzień finału akcji, resort edukacji podał, że zgłosiło się do niej prawie 19 tys. szkół. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek weźmie udział w finale w Szkole Podstawowej nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Lublinie.

W trakcie wydarzenia poprzez łącze internetowe uczniowie tej szkoły połączą się ze swoimi rówieśnikami z kilku zaprzyjaźnionych szkół i placówek z regionu, by wspólnie odśpiewać hymn narodowy. Będą to przedszkolaki i uczniowie z Przedszkola Miejskiego nr 12 w Zamościu, Szkoły Podstawowej nr 1 im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Radzyniu Podlaskim, Szkoły Podstawowej nr 4 z oddziałami integracyjnymi im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Chełmie, Specjalnej Szkoły Podstawowej "Krok za Krokiem" w Zamościu, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 im. Orląt Lwowskich w Lublinie (Przedszkole nr 89), Zespołu Szkół Transportowo-Komunikacyjnych im. Tadeusza Kościuszki w Lublinie.

Posłuchaj
00:52 hymn - spec - .mp3 Punktualnie o 11:11 w szkołach w całym kraju uczniowie odśpiewają "Mazurka Dąbrowskiego". To w ramach akcji "Szkoła do Hymnu" - relacja Martyny Szymczakowskiej (IAR)

Zgłoszenia w Systemie Informacji Oświatowej

Aby wziąć udział w akcji, dyrektor szkoły/przedszkola/placówki oświatowej lub inna uprawniona przez niego osoba miała wypełnić ankietę zgłoszeniową widoczną w Strefie Pracownika w Systemie Informacji Oświatowej. Na zgłoszenia resort edukacji czekał do północy z wtorku na środę. Szkoły polonijne chętne do udziału do akcji "Szkoła do hymnu" proszone były o wypełnienie ankiety na portalu orpeg.pl.

flaga polski free shutt 1200 .jpg
"Mazurek Dąbrowskiego" symbolicznie o 11.11. Finał akcji "Szkoła do Hymnu"

Każda placówka, która weźmie udział w akcji, otrzyma pamiątkowy dyplom.
MEiN zachęca do dzielenia się relacjami ze wspólnego śpiewania "Mazurka Dąbrowskiego" – publikowania komunikatów na stronach internetowych placówek oraz udostępniania zdjęć i filmów w mediach społecznościowych z oznaczeniem #SzkołaDoHymnu.

"Szkoła do hymnu" to kontynuacja akcji rozpoczętej w 2018 r. Wtedy wspólne śpiewanie "Mazurka Dąbrowskiego" odbyło się pod hasłem "Rekord dla Niepodległej". W akcji uczestniczyło 4 867 937 uczniów i 475 235 nauczycieli w 24 439 przedszkolach, szkołach i placówkach. Dodatkowo w akcję zaangażowało się 13 702 uczniów oraz 1055 nauczycieli ze 109 szkół polonijnych z całego świata.

Czytaj także: 

W 2019 r. hymn zaśpiewało 4 121 529 uczniów oraz 405 399 nauczycieli w całej Polsce. Łącznie swój udział w akcji zgłosiło 20 475 szkół z całego kraju oraz ponad 100 placówek polonijnych.

W 2020 r. – mimo trwającej epidemii i nauki na odległość – do akcji w różnej formie przystąpiło w sumie 16 269 szkół, przedszkoli i placówek oświatowych z całego kraju oraz 134 placówki polonijne.

pg


Czytaj także

Dziś Dzień Edukacji Narodowej. Wyróżnia pracę nauczycieli i przypomina pionierską historię Polski

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 07:07
14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej – święto nauczycieli, wychowawców i pedagogów. Obchodzony jest w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej – pierwszego w Europie ministerstwa oświaty – która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jesteście tymi, na których polegamy w kształceniu naszej młodzieży". Premier podziękował nauczycielom

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 13:30
- Edukacja publiczna jest naszym dobrem wspólnym, a jego twórcami są nauczyciele. Jesteście tymi, na których polegamy w kształceniu i wychowywaniu naszej młodzieży - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
rozwiń zwiń