X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ostrzeżenie przed agresją ze Wschodu. Słowa Lecha Kaczyńskiego z Tbilisi wciąż aktualne

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2021 15:00
- Świetnie wiemy, że dziś Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze Państwa Bałtyckie, a później może i czas na mój kraj, na Polskę! - ostrzegał prezydent Lech Kaczyński w Tblisi po rosyjskiej agresji na Gruzję w 2008. Wydarzenia na granicy z Białorusią dowodzą, że mimo upływu lat Rosja nadal stosuje agresywną politykę wobec sąsiadów, a ocena sytuacji przez polskiego prezydenta pozostaje trafna. 
Lech Kaczyński w Gruzji
Lech Kaczyński w GruzjiFoto: Kancelaria Prezydenta

Wojna rosyjsko-gruzińska wybuchła w nocy z 7 na 8 sierpnia. 12 sierpnia rosyjskie oddziały zajęły miejscowości Karaleti i Gori i posuwały się w kierunku Tbilisi. Prezydent Lech Kaczyński, który od początku konfliktu zabiegał o zdecydowaną reakcję Unii Europejskiej i NATO postanowił osobiście polecieć do Gruzji. Zaprosił do swojego samolotu przywódców: Ukrainy, Litwy, Łotwy i Estonii.

mid-epa09563896-2.jpg
Dekret integracyjny Rosji i Białorusi. Dr Agnieszka Bryc: Łukaszenka musi spłacać dług wdzięczności

-  Jesteśmy po to, żeby podjąć walkę. Po raz pierwszy od dłuższego czasu nasi sąsiedzi z północy, dla nas także z północy, ze wschodu, pokazali twarz, którą znamy od setek lat. Ci sąsiedzi uważają, że narody wokół nich powinny im podlegać. My mówimy nie! Ten kraj to Rosja - mówił Lech Kaczyński do 200-tysięcznego tłumu zgromadzonego przed budynkiem parlamentu w Tbilisi. 

Czytaj także:

- Byliśmy głęboko przekonani, że przynależność do NATO i Unii zakończy okres rosyjskich apetytów. Okazało się, że nie, że to błąd. Ale potrafimy się temu przeciwstawić, jeżeli te wartości, o które miałaby się Europa opierać mają jakiekolwiek znacznie w praktyce. Jeżeli mają mieć znaczenie, to my musimy być tu, cała Europa powinna być tutaj - podkreślał Lech Kaczyński, a aktualność tych słów wybrzmiewa dziś z nową siłą. 

Od wiosny gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie uważają, że to efekt celowych działań Białorusi w odpowiedzi na sankcje. Jednocześnie eksperci podkreślają, że działania Alaksandra Łukaszenki muszą być konsultowane, czy wręcz sterowane z Moskwy. 

Łukaszenka free 1200
B. ambasador RP w Rosji: Łukaszenka chce udowodnić, że jest sprawcą politycznym

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 30 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Od 2 września w związku z presją migracyjną w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego przylegających do granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy.

8 listopada MSWiA poinformowało, że polskie służby udaremniły próbę siłowego przedarcia się na polską stronę przez migrantów na południe od przejścia granicznego w Kuźnicy. Wcześniej w mediach społecznościowych pokazano nagrania co najmniej kilkuset osobowej grupy migrantów prowadzonej w kierunku granicy przez uzbrojonych białoruskich funkcjonariuszy z psami.

Równolegle Rosja próbuje wobec Europy stosować energetyczny szantaż. Moskwa wstrzymała przesył gazu rurociągami tranzytowymi Jamał i Braterstwo, aby wymusić certyfikację Nord Stream 2. Jego uruchomienie ma spowodować zwiększenie dostaw i spadek cen.

Przemówienie prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Tbilisi po rosyjskiej agresji na Gruzję w 2008 roku znalazło się również na wydanym w 2020 r. przez Polskie Radio albumie "Prezydent RP Lech Kaczyński. Świadectwo.

fc

Czytaj także

"UE musi stanowczo się sprzeciwić". Przewodniczący EPL o działaniach Łukaszenki na granicy z Polską

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2021 21:22
Strategia destabilizacyjna prowadzona przez reżim Alaksandra Łukaszenki nie może pozostać bez konsekwencji; UE musi stanowczo się jej sprzeciwić oraz wesprzeć Polskę i kraje bałtyckie – pisze przewodniczący grupy Europejskiej Partii Ludowej w PE Manfred Weber na łamach francuskiego dziennika "L’Opinion".
rozwiń zwiń

Czytaj także

NATO: wykorzystywanie migrantów przez reżim Łukaszenki jako taktyki hybrydowej jest niedopuszczalne

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2021 13:35
Unia Europejska i NATO krytykują białoruski reżim za wykorzystywanie migrantów do destabilizacji w krajach członkowskich. Przedstawiciele Wspólnoty i Sojuszu Północnoatlantyckiego skomentowali doniesienia o kolumnie migrantów, którą reżim w Mińsku sprowadził pod granicę z Polską.
rozwiń zwiń