X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ministerstwo Zdrowia: życie i zdrowie matki są najważniejsze

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2021 07:14
Ministerstwo Zdrowia, nawiązując do śmierci 30-letniej ciężarnej pacjentki w szpitalu w Pszczynie, podkreśla, że w myśl obowiązujących przepisów w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia kobiety zakończenie ciąży jest zgodne z prawem. Resort informuje także, że minister Adam Niedzielski poprosił prezesa NFZ o monitorowanie w całym kraju przypadków, kiedy życie i zdrowie ciężarnych mogą być zagrożone.
Ministerstwo Zdrowia
Ministerstwo ZdrowiaFoto: PAP/Leszek Szymański

"W przypadku sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu kobiety (np. podejrzenia zakażenia dotyczącego jamy macicy, krwotoku itp.) zgodne z prawem jest niezwłoczne zakończenie ciąży w oparciu o obowiązujące przepisy Ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Ustawa ta wprost wskazuje na przesłankę zagrożenia życia lub zdrowia matki" - czytamy w komunikacie Ministerstwa Zdrowia. Resort wskazuje przy tym, że są to przesłanki rozłączne - wystąpienie jednej z nich powinno spotkać się z reakcją lekarza.

Zalecenia Krajowego Konsultanta ds. Położnictwa i Ginekologii

Jak pisze Ministerstwo Zdrowia, zgodnie ze standardem Krajowego Konsultanta ds. Położnictwa i Ginekologii w przypadku wykrycia oznak zagrożenia życia płodu po 22. tygodniu ciąży i 6-7 dniach kolejnego trzeba rozważyć zakończenie ciąży, pozostawiając decyzję kobiecie, udzielając jej przy tym wyczerpującej informacji o zagrożeniu życia dziecka oraz jego szansach na przeżycie i prawidłowy rozwój. Informacji powinien udzielić zarówno położnik, jak i pediatra lub neonatolog.

"Trzeba z całą mocą podkreślić, że lekarze nie mogą obawiać się podejmowania oczywistych decyzji, podejmowanych w oparciu o swoje doświadczenie i dostępną wiedzę medyczną" - podkreśla Ministerstwo Zdrowia.

Szczegółowe zalecenia MZ

Resort w komunikacie przekazuje też aktualne zalecenia dotyczące postępowania w przypadku przedwczesnego odpływania płynu owodniowego. Ministerstwo informuje również, że minister Adam Niedzielski poprosił prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia o monitorowanie wszelkich sytuacji zagrożenia zdrowia i życia kobiet w ciąży.

Śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci pacjentki szpitala powiatowego w Pszczynie prowadzi Prokuratura Regionalna w Katowicach. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kobieta, będąca w 22. tygodniu ciąży, została przyjęta do placówki z uwagi na odejście wód płodowych. W momencie przyjęcia stwierdzono, że płód jest żywy, jednak następnego dnia obumarł. Lekarze podjęli wówczas decyzję o przeprowadzeniu zabiegu cesarskiego cięcia. Tego samego dnia kobieta zmarła. Wyniki sekcji zwłok wskazały z dużym prawdopodobieństwem, że przyczyną śmierci pacjentki był wstrząs septyczny.

W szpitalu powiatowym w Pszczynie zlecona została kontrola.

1200 szpital w pszczynie forum.jpg
"Trudna sytuacja, wymaga wyjaśnienia". Minister zdrowia o śmierci 30-latki w Pszczynie

nt, ms

Czytaj także

Pycha kroczy przed upadkiem. Felieton Miłosza Manasterskiego

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 22:46
Unia Europejska właśnie dostarczyła kolejnego niezbitego dowodu, że ciągle wtyka nos w nie swoje sprawy. Nie tylko Polska i Węgry są na cenzurowanym w Brukseli. Teraz UE chce zaprowadzić "europejskie porządki" także w USA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To zabójstwo". Papież Franciszek jednoznacznie o aborcji

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 13:17
- Aborcja to zabójstwo, niedozwolone jest to, by stać się wspólnikiem - powiedział papież Franciszek włoskim farmaceutom szpitalnym. Położył nacisk na znaczenie sprzeciwu sumienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śmierć 30-latki będącej w 22. tygodniu ciąży. Znamy treść oświadczenia szpitala

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2021 15:17
Wszystkie decyzje lekarskie ws. 30-letniej ciężarnej pacjentki podjęto z uwzględnieniem obowiązujących w Polsce przepisów prawa w zakresie dopuszczalności przerywania ciąży oraz standardów postępowania - oświadczył we wtorek Szpital Powiatowy w Pszczynie. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Regionalna w Katowicach.
rozwiń zwiń