Dziś w nocy śpimy o godzinę dłużej

2021-10-30, 17:09

Dziś w nocy śpimy o godzinę dłużej
Dziś w nocy śpimy o godzinę dłużej - o godz. 3 przesuwamy zegarki na godz. 2. Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Tej nocy znów zmieniamy czas na zimowy - o godzinie 3.00 w niedzielę zegarki cofną się do godziny 2.00. To kolejna taka zmiana, mimo iż w Unii Europejskiej od kilku lat mówi się o ustaleniu jednego czasu . Dlaczego więc znów przesuwamy zegarki?

Ponad dwa lata temu Parlament Europejski przegłosował rezolucję, w której zaapelował o zniesienie sezonowych zmian czasu. Z przedstawionego wtedy raportu wynikało jasno, że nie ma racjonalnego uzasadnienia by nadal przestawiać zegarki - zmiana czasu nie daje oszczędności energii - ma za to negatywne skutki. Jak wykazali badacze - w tygodniu po przestawieniu zegarków spada koncentracja mieszkańców, co skutkuje np. wzrostem liczby wypadków i pogorszeniem się wyników uczniów w szkołach.

Powiązany Artykuł

1200_dzieci_shutterstock.png
"Młodsze dzieci mogą łatwiej podlegać irytacji". Psycholog dziecięcy o zmianie czasu

Ankieta internetowa pokazała dodatkowo, że ponad 80 proc. Europejczyków popiera zniesienie zmian czasu, a instytucje unijne wskazały jasno, że czas w Europie powinien być możliwie jednolity, ze względu na wspólny rynek.

Posłuchaj

Tej nocy znów zmieniamy czas na zimowy - o 3.00 na ranem zegarki cofną się do 2.00. Dlaczego więc nadal musimy przestawiać zegarki? O tym Karol Surówka (IAR) 0:57
+
Dodaj do playlisty

Na przeszkodzie stoi brak zgodności wśród krajów członkowskich, co do tego który czas powinien zostać ustalony - m.in. Portugalia, Cypr i Polska chcą pozostać przy czasie letnim, zaś Dania, Holandia i Finlandia preferowałyby na stałe wprowadzić czas zimowy. Negocjacje w tej sprawie utknęły w miejscu. Nie wiadomo więc, kiedy po raz ostatni przestawimy zegarki.

Konsekwencje zmiany czasu

Jednym ze skutków zmiany czasu jest m.in. konieczność zatrzymania pociągów na godzinę. 15 pociągów PKP Intercity kursujących dziś w nocy w większości zatrzyma się na godzinny postój na stacji, po czym wyruszy w dalszą trasę.

Powiązany Artykuł

1200_zegarek_shutterstock.jpg
W weekend zmiana czasu. Ekonomista: raczej nie wpływa ona na wydajność naszej pracy

Postoje nie spowodują opóźnień, a podróżni dotrą do stacji docelowej zgodnie z rozkładem jazdy. Godzinna przerwa w podróży czeka także pasażerów jadących nocnymi połączeniami między innymi z Warszawy do Jeleniej Góry, Świnoujścia, z Zakopanego do Gdyni oraz z Przemyśla do Wrocławia.

Czytaj także:

Wykaz połączeń, których dotyczy zmiana czasu, jest dostępny na stronie internetowej przewoźnika. W nocy z soboty na niedzielę w trasie będą także cztery pociągi Kolei Mazowieckich: między innymi z Warszawy do Siedlec, Modlina i Mławy. 

Długoletnia tradycja zmiany czasu

Zmianę czasu z letniego na zimowy stosuje się w niemalże 70 krajach na całym świecie. W Polsce regularną zmianę czasu wprowadzono na początku lat 80. dwudziestego wieku.

Historia przestawiania zegarków sięga początku XX wieku - krajem który zapoczątkował tę praktykę było Cesarstwo Niemieckie, które w czasie pierwszej wojny światowej szukało rozwiązań by oszczędzać węgiel. W ślad poszli sojusznicy Niemiec, a później inne kraje europejskie, a także m.in. Stany Zjednoczone.


mbl


Polecane

Wróć do strony głównej