Nowelizacja ustawy podatkowej. Sejm zdecydował

2021-10-29, 17:18

Nowelizacja ustawy podatkowej. Sejm zdecydował
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Twitter/@KancelariaSejmu

Sejm odrzucił większość poprawek Senatu do nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osób prawnych i niektórych innych ustaw. Te z nich, które miały charakter redakcyjny i uściślający, zostały przyjęte.


Powiązany Artykuł

shutterstock podatki rachunki 1200 1200.jpg
Zagraniczne koncerny zapłacą "minimalny podatek dochodowy"? Propozycja resortu finansów w Polskim Ładzie

Odrzucona została między innymi poprawka wprowadzająca vacatio legis do 1 stycznia 2023 roku oraz poprawka zwiększająca udział samorządów we wpływach z podatków, a także rozszerzająca ulgi dla klasy średniej o emerytów i osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenia.

Zaproponowana przez rząd ustawa wprowadza rozwiązania zapisane w programie Polski Ład. Przewiduje podwyżkę do 30 tysięcy złotych kwoty wolnej od podatku, a do 120 tysięcy złotych - pierwszego progu podatkowego, do którego obowiązuje stawka 17 procent. Powyżej 120 tysięcy złotych stawka podatku wynosi 32 procent.

Ustawa zmienia także zasady odliczania składki zdrowotnej - jej część przestanie podlegać odliczeniu. Dla osób o dochodach od 68 tysięcy 400 złotych do 133 tysięcy 600 złotych ustawa wprowadza tak zwaną ulgę dla klasy średniej, aby brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej nie podwyższał ich progu podatkowego. Z tej ulgi będą mogli skorzystać zatrudnieni na etacie i przedsiębiorcy rozliczający się na zasadach ogólnych.

Czytaj także:

Ustawa przewiduje też ulgę dla pracujących emerytów. Osoby, które osiągną wiek emerytalny, ale nadal będą pracować i nie będą pobierać emerytury, otrzymają dodatkowe odliczenie w kwocie 85 tysięcy złotych, czyli nie będą płacić podatku od dochodów nie przekraczających 115 tysięcy złotych.

Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

kp

Polecane

Wróć do strony głównej