X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Polacy coraz chętniej instalują fotowoltaikę. Wiceminister klimatu: to najbardziej dynamiczny wzrost w UE

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2021 16:51
Jak podaje wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska, liczba prosumentów, czyli gospodarstw produkujących własną energię ze źródeł odnawialnych, wzrosła od 2015 roku z około 4 tysięcy do ponad 700 tysięcy. To najbardziej dynamiczny wzrost w Unii Europejskiej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Gold Picture

farma wiatrowa offshore energia odnawialna free shut 1200.jpg
Prezes PiS o Fit for 55: nie ma racjonalnych powodów, by narzucać nam radykalne rozwiązania

Wiceminister przekazał, że tempo wzrostu liczby instalacji fotowoltaicznych w polskich gospodarstwach nie zwalnia. 

Ireneusz Zyska zwracał uwagę, że Sejm pracuje nad przepisami, które mają pomóc w utrzymaniu tego tempa wzrostu. - Celem projektu poselskiego jest, by instalacje prosumenckie nadal mogły być przyłączane do sieci - powiedział wiceminister. - Gdybyśmy pozostali przy obecnym systemie rozliczeniowym, istniałoby duże prawdopodobieństwo, że w przyszłym roku wyczerpalibyśmy możliwość mocy przyłączeniowych. My chcemy tymczasem, by była to prawdziwa energetyka obywatelska, realizowana również za trzy, za pięć i za dziesięć lat - powiedział Ireneusz Zyska.

Posłuchaj
01:01 11371943_1 (1).mp3 Tempo wzrostu liczby instalacji fotowoltaicznych w Polsce nie spowalnia. Relacja Karola Surówki (IAR)

Temat odnawialnych źródeł energii omawiany był dziś na posiedzeniu prezydenckiej Rady do spraw Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych w Belwederze.

Zastrzeżenia do "Fit for 55"

Ministrowie, naukowcy i przedsiębiorcy dyskutowali o unijnej inicjatywie "Fit for 55". Jej celem jest obniżenie poziomu emisji dwutlenku węgla we Wspólnocie Europejskiej o co najmniej 55 procent do 2030 roku. W ocenie Ministerstwa Środowiska Polska jest w stanie ten cel osiągnąć, transformacja powinna się jednak odbywać w zrównoważony sposób. Polskie władze krytykują Komisję Europejską między innymi za to, że w strategii "Fit for 55" nie ma mowy o gazie jako paliwie przejściowym. Polska jest również przeciwna temu, by objąć sektory transportu i budownictwa systemem handlu prawami do emisji.

Czytaj także:

Według doradcy prezydenta Pawła Sałka, przed polskim rządem stoi teraz ważne zadanie negocjacyjne na poziomie unijnym. - Będzie ono dotyczyć konkurencyjności polskiej gospodarki, polskiego sektora wytarzania energii elektrycznej i ciepła, spraw związanych z rolnictwem, z budynkami, z transportem, więc wyzwań jest bardzo wiele. To trudna i złożona tematyka - tłumaczył. - Jednocześnie w tym zmianach trzeba jednak też upatrywać pewnej szansy - dodał.

Za danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w Polsce od 2010 do 2018 roku udział paliw stałych w produkcji energii spadł z 87 do 77 procent. W tym samym czasie udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym wzrósł z 7 do 13 procent.

kp

Czytaj także

Daniel Obajtek: gaz to paliwo przejściowe, stawiamy na OZE i atom

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 09:50
W Europie od transformacji energetycznej nie ma odwrotu, a pakiet Fit for 55 pomoże w jej przeprowadzeniu. Ja chcę, abyśmy w Polsce nie tyle dogonili, co wyprzedzili przyszłość - mówi w wywiadzie dla branżowego portalu Biznesalert.pl prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Kurtyka: proponujemy półtora miliarda złotych wsparcia w związku z rosnącymi cenami energii

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2021 07:48
- Chcemy, aby grupy społeczne, które są dzisiaj w takiej sytuacji, że koszty energii są dla nich znaczącym udziałem w budżetach domowych, mogły z tego skorzystać - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska, odnosząc się do propozycji ministerstwa, by wspierać zakup energii przez polskie rodziny.
rozwiń zwiń