X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wielka akcja KAS i CBA przeciwko wyłudzaczom VAT. Wartość fikcyjnych faktur przekracza 1 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2021 07:35
Śledztwo dotyczy wystawiania fałszywych dokumentów w zamian za korzyści majątkowe, a także w celu obniżenia wysokości należności względem Skarbu Państwa. Wystawiane rachunki obejmowały fikcyjne transakcje, dotyczące usług transportowych i budowlanych oraz towarów handlowych. Ustalono około 1000 firm, które brały udział w przestępstwie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: www.cba.gov.pl

Rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Warszawie Justyna Pasieczyńska podkreśliła, że w ramach prowadzonego śledztwa funkcjonariusze mazowieckiej KAS i krakowskiego CBA przeszukali ponad 100 lokali mieszkalnych, firm oraz miejsc przechowywania dokumentacji finansowo-księgowej. - W akcji brało udział 200 funkcjonariuszy KAS i CBA, którzy przeprowadzili działania na terenie województwa mazowieckiego, śląskiego, małopolskiego, łódzkiego, kujawsko-pomorskiego i pomorskiego - mówiła.

Czytaj także:
cba 1200 cbagov.jpg
Były szef CBA z zarzutami. W tle wyłudzenia na kilkanaście tysięcy złotych

Wskazała, że podczas akcji zatrzymano 33 osoby, które były odpowiedzialne za organizację i kierowanie procederem oraz posługiwanie się nierzetelnymi fakturami. - Grupę tworzyła sieć firm. Na chwilę obecną ustalono ok. 1000 podmiotów, które brały udział w ujawnionym przestępstwie - poinformowała. 

Zatrzymani

Wydział Komunikacji Społecznej Centralnego Biura Antykorupcyjnego przekazał, że wystawiane dokumenty obejmowały fikcyjne transakcje dotyczące zakupu oraz sprzedaży usług m.in. transportowych, budowlanych, IT oraz towarów handlowych opiewały na kwotę co najmniej 1 miliarda złotych. - Wśród zatrzymanych są odbiorcy nierzetelnych faktur VAT oraz tzw. słupy, czyli osoby, na które były zakładane podmioty gospodarcze, w których imieniu w procederze były wystawiane fikcyjne faktury - przekazało CBA.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Warszawie, gdzie w Wydziale II ds. Przestępczości Finansowo-Skarbowej przedstawiono im zarzuty. - Przestępstwa zarzucane podejrzanym to, obok kierowania albo działania w zorganizowanej grupie przestępczej, wystawiania poświadczających nieprawdę faktur, czyli tzw. zbrodni vatowskiej, przedkładanie faktur oraz nierzetelnych deklaracji podatkowych, popełnienie oszustw podatkowych mających na celu obniżenie zobowiązań względem Skarbu Państwa, nieujawnienie transakcji i przychodów podlegających opodatkowaniu oraz pranie brudnych pieniędzy - przekazał rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie prok. Marcin Saduś.

- Wobec czterech kluczowych podejrzanych, którym zarzucono m.in. dopuszczenie się zbrodni vatowskich, prokurator skierował do sądu wnioski o zastosowanie środków zapobiegawczych w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd uwzględnił wnioski prokuratora i zastosował tymczasowy areszt m.in. wobec jednego z głównych organizatorów przestępczego procederu - podkreślił Marcin Saduś, dodając, że wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci policyjnych dozorów i poręczeń majątkowych.

Za zarzucane czyny grozi od roku do lat 8 więzienia, przy czym w przypadku osób, którym zarzucono popełnienie zbrodni vatowskich - kary do 25 lat pozbawienia wolności.

Czytaj także:

Czytaj także:
podatek1200.jpg
Setki miliardów dolarów trafiają do rajów podatkowych. Szykuje się wielka reforma międzynarodowego opodatkowania

Śledztwo 

- Powyższe zatrzymania są kolejnymi w przedmiotowym śledztwie. W maju 2021 r. na polecenie Prokuratury Regionalnej w Warszawie zatrzymano i ogłoszono analogiczne zarzuty 34 podejrzanym. Śledztwo ma charakter rozwojowy. Prokurator sukcesywnie rozlicza osoby działające w imieniu podmiotów gospodarczych, które dokonywały zakupu tzw. pustych faktur - mówił rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie.

Z kolei Rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Warszawie poinformowała, że Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy w Warszawie prowadzi obecnie ok. 130 kontroli celno-skarbowych wobec podmiotów biorących udział w tym procederze. - Wobec innych uczestników procederu będą prowadzone kontrole celno-skarbowe bądź podatkowe przez właściwe organy podatkowe. 30 procent prowadzonych spraw zostanie wkrótce zakończonych w związku ze złożonymi przez kontrolowane podmioty korektami - tłumaczyła Justyna Pasieczyńska.

- Analiza materiału dowodowego, zgromadzonego we wszczętych kontrolach celno-skarbowych oraz podczas czynności dochodzeniowo-śledczych wskazuje, że sprawa ma charakter rozwojowy. W związku z tym Naczelnik MUCS planuje wszczęcie kolejnych kontroli - dodała rzecznik IAS w Warszawie.

jbt

Czytaj także

Dzięki likwidacji luki VAT zwiększą się dochody. Wiceminister finansów podał liczbę

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 13:00
Zwalczanie luki VAT przyczynia się do tego, że rząd może o 80 mld zł zwiększyć prognozę dochodów na rok 2021 – powiedział w środę wiceminister finansów Piotr Patkowski podczas konferencji "Uczciwy VAT, zysk dla wszystkich".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przestępstwa podatkowe w agencji pośrednictwa pracy. Straty wyniosły co najmniej 13 mln zł, kilka osób zatrzymano

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 10:50
Z ustaleń mazowieckiej KAS wynika, że osoby związane z dużą agencją pośrednictwa pracy dla Ukraińców oraz Białorusinów dokonywały przestępstw podatkowych. Chodzi m.in. o posługiwanie się fikcyjnymi fakturami i pranie pieniędzy. Straty Skarbu Państwa wyniosły co najmniej 13 mln zł. Zatrzymano pięć osób, dwie zostały aresztowane.
rozwiń zwiń