X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Suski: będzie projekt ws. rekompensat dla gmin w związku z cenami gazu

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2021 21:49
- Przygotowywany jest projekt, który ma rekompensować wzrost cen dla samorządów - przekazał przewodniczący sejmowej komisji energii Marek Suski podczas debaty w Sejmie nt. nowelizacji prawa energetycznego w związku z gwałtownie rosnącymi cenami gazu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Bilanol/ Shutterstock

gaz gazociąg rura 1200.jpg
Na rynku gazu doszło do nadużyć? Komisja Europejska rozpoczyna dochodzenie

W czwartek odbyło się drugie czytanie projektu noweli Prawa energetycznego, który da możliwość rozłożenia w czasie podwyżek cen gazu dla gospodarstw domowych. Zgodnie z nim wzrost cen zakupu gazu w trakcie obowiązywania taryfy można będzie przenieść na kolejne okresy taryfowe. Podczas debaty nad tym projektem posłowie nie zaproponowali poprawek i tym samym został on skierowany do trzeciego czytania, czyli do głosowania na posiedzeniu plenarnym.

W trakcie debaty na temat wysokich cen gazu i ich wpływu na gospodarstwa domowe przewodniczący sejmowej komisji energii Marek Suski (PiS) poinformował, że przygotowywany jest projekt ustawy, który zakładać ma rekompensaty dla gmin. - Jeśli chodzi o pomoc dla gmin, to też jest - z tego co wiem - przygotowywany taki projekt, który będzie rekompensował wzrost cen dla samorządów - powiedział poseł.

"Mamy pełne magazyny gazu"

Podczas debaty posłowie wskazywali, że zaproponowany projekt noweli, dający możliwość rozłożenia w czasie podwyżek cen gazu dla gospodarstw domowych, jest niewystarczający i rząd powinien zdecydować się na obniżenie VAT-u i akcyzy na gaz, co mogłoby realnie wpłynąć na obniżenie ceny błękitnego paliwa.

Wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio ocenił, że takie działania są podejmowane w państwach, w których "sytuacja jest tragiczna, jeśli chodzi o ceny gazu". Wymienił m.in. Hiszpanię i Włochy, gdzie ceny gazu wzrosły o 400 proc.

kopalnia gazu lubiatów 1200.jpg
"Ceny gazu powinny odzwierciedlać uzasadnione koszty". Komunikat Urzędu Regulacji Energetyki

Dziadzio podkreślił, że w przypadku Polski nie ma takiej sytuacji, przyznając jednocześnie, że ceny gazu wzrastają. Zapewnił jednak, że Polska ma m.in. pełne magazyny gazu. - Mamy kontrakty przygotowane, by ten gaz obywatelom dostarczyć - zaznaczył.

Założenia reformy

Przygotowana przez PiS poselska nowela Prawa energetycznego zakłada, że sprzedawcy gazu, których taryfy zatwierdza Prezes URE, będą mogli do 30 czerwca 2022 r. przełożyć do zatwierdzenia taryfę uwzględniającą koszty zakupu gazu planowane w czasie jej obowiązywania. Jeżeli w tym czasie koszty zakupu gazu wzrosną ponad te zaplanowane, sprzedawca będzie mógł je odzyskać w kolejnych taryfach, które będą obowiązywać od początku 2023 r. Zgodnie z projektem, obliczy te koszty w określony sposób i zostaną one uznane za koszty uzasadnione. Na ich uwzględnienie w następnych taryfach sprzedawca będzie miał trzy lata począwszy od początku 2023 r.

Zgodnie z projektem podwyżka w kolejnej taryfie ustalonej na podstawie proponowanej regulacji w okresie 12 miesięcy następujących po okresie stosowania taryfy, do której wprowadza się korektę z tytułu wzrostu cen zakupu gazu, nie może przekroczyć 25 proc. poziomu średniej ceny, która zostałaby ustalona bez rozliczania tej korekty.

Czytaj także:

Dodatkowo projekt dopuszcza możliwość korygowania taryf i wniosków taryfowych, złożonych przed dniem wejścia w życie ustawy. W tym celu zainteresowani sprzedawcy mają w ciągu 14 dni od wejścia w życie przepisów złożyć stosowne wnioski o korekty.

Jak podkreśla się w uzasadnieniu, wprowadzenie tej regulacji zapobiegnie ryzyku jednej dużej i skumulowanej podwyżki taryf na gaz na rok 2022 r. Pomysłodawcy wskazują, że dotychczas zatwierdzone na 2022 r. taryfy przewidują ok. 100 proc., a w niektórych przypadkach nawet ponad 100 proc. podwyżki.

kp

Czytaj także

"Musimy dostosować politykę klimatyczną do możliwości wszystkich państw". Premier o bierności UE ws. energetyki

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 16:35
- Widmo kryzysu energetycznego to test dla Unii Europejskiej, czy stoi po stronie zwykłych obywateli czy giełdowych spekulantów oraz agresywnie pogrywającego sobie Gazpromu - uważa premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sejmowa komisja za nowelizacją Prawa energetycznego. Ma zapobiec skokowym podwyżkom gazu

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 23:04
Sejmowa komisja energii zaakceptowała w środę projekt ustawy zakładający możliwość rozłożenia w czasie podwyżek cen gazu dla gospodarstw domowych. Zgodnie z nim wzrost cen zakupu gazu w trakcie obowiązywania taryfy można by przenieść na kolejne okresy taryfowe.
rozwiń zwiń