X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Widać pęknięcie w pakcie senackim". Pęk po głosowaniu ws. ustawy o zabezpieczeniu granicy

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 20:25
Widać pęknięcie w pakcie senackim - mówił wicemarszałek Senatu Marek Pęk (PiS), komentując głosowania w Senacie nad ustawą o budowie zabezpieczenia granicy państwowej. Senat nie poparł wniosku o odrzucenie ustawy, zgłoszonego przez KO, i wprowadził do ustawy poprawki.
Senatorowie na sali obrad Senatu w Warszawie
Senatorowie na sali obrad Senatu w WarszawieFoto: PAP/Mateusz Marek

Senat przyjął wraz z poprawkami ustawę o budowie zabezpieczenia granicy państwowej, która ma umożliwić konstrukcję zapory w związku z presją migracyjną na granicy z Białorusią. Wnioski o przyjęcie ustawy bez poprawek oraz o odrzucenie ustawy w całości nie uzyskały większości.

Zdanie wicemarszałka Senatu 

- Widać pęknięcie w pakcie senackim - mówił w TVP Info wicemarszałek Pęk, komentując głosowania w izbie wyższej.

Pęk przypomniał, że we wtorek na połączonych komisjach senackich poparcie uzyskał wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek, a w środę rano marszałek Senatu Tomasz Grodzki zapowiedział ponowienie wniosku o odrzucenie ustawy w pierwszym czytaniu; wniosek taki złożyła KO.

forum granica mur bariera grecja ue 1200.jpg
Ochrona granic UE. Szef EPL popiera finansowanie budowy muru za unijne pieniądze

- Wniosek nie przeszedł, ponieważ zarówno część senatorów niezależnych, jak i senatorów PSL nie poparła tego wniosku o odrzucenie ustawy - zaznaczył Pęk. - I bardzo dobrze - podkreślił.

Jego zdaniem wniosek ten był "skandaliczny" i "antypaństwowy". - Wydawało mi się, że ta sprawa może wreszcie w Senacie połączyć wszystkich senatorów, niestety tak się nie stało, opozycja totalna nadal w Senacie jest totalna - ocenił.

Wyniki głosowania

Za złożonym przez Koalicję Obywatelską wnioskiem o odrzucenie ustawy głosowało 47 senatorów, przeciwko 51, a 1 senator się wstrzymał. Za wnioskiem o przyjęcie ustawy bez poprawek również głosowało 47 senatorów, a przeciwko było 52. Oba wnioski nie uzyskały zatem większości głosów. Senatorowie wprowadzili do ustawy szereg poprawek. Za przyjęciem ustawy z wprowadzonymi zmianami głosowało 52 senatorów, przeciwko 46, a jedna osoba się wstrzymała. Ustawa ponownie trafi pod obrady Sejmu, gdzie posłowie rozpatrzą wprowadzone przez izbę wyższą poprawki.

Opozycja nie jest jednolitą masą

Po głosowaniu nad projektem ustawy w Sejmie, podczas którego poparty on został m.in. przez posłów PSL, lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz mówił, że opozycja nie jest jednolitą masą, a PSL podejmuje swoje decyzje. - Poparliśmy ustawę MSWiA o budowie zabezpieczenia granicy państwowej, bo chcemy, żeby polska granica miała szansę być chroniona - podkreślił.

Czytaj także:

Inwestycja 

Ustawę o budowie zabezpieczenia granicy państwowej Sejm uchwalił 14 października. Określa ona zasady przygotowania i realizacji zabezpieczenia na polskiej granicy stanowiącej granicę zewnętrzną UE (z Białorusią, Rosją, Ukrainą). Inwestycja będzie celem publicznym, a formalnym inwestorem będzie komendant główny Straży Granicznej, który będzie mógł powołać pełnomocnika ds. przygotowania i realizacji zabezpieczenia granicy państwowej. Szacowany koszt budowy zapory to 1 mld 615 mln zł.

Od wiosny gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie uważają, że to efekt celowych działań Białorusi w odpowiedzi na sankcje.

nj

Czytaj także

Maciej Wąsik: wszędzie gdzie wybudowano zapory, powstrzymały falę nielegalnych imigrantów

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 08:15
Według ustaleń naszych służb, większość organizatorów przemytu to osoby różnych nacji z legalnym prawem pobytu u naszego zachodniego sąsiada. Mur na granicy z Białorusią ograniczy nielegalne przekraczanie granicy – przekonuje w rozmowie z "Gazetą Polską" wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Budowa zapory na granicy. Wąsik: będzie wysoka na 5,5 metra oraz składać się z systemu wież, kamer i perymetrii

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 14:38
Senat rozpatruje specustawę w sprawie budowy zapory na granicy z Białorusią. Ustawa ma przyspieszyć proces administracyjny związany z realizacją inwestycji. 
rozwiń zwiń