X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Oczekiwałam, że w tej sprawie odezwą się kobiety z PO". Pitera o kandydaturze Pomaskiej na szefa regionu

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2021 09:27
- Nie słyszałam, żeby jakakolwiek kobieta powiedziała: "głosujcie na Agnieszkę Pomaską, bo to nasza jedyna koleżanka". Na to bym zwróciła uwagę, na tę solidarność kobiet, która czasem jest dość dyskusyjna - powiedziała Julia Pitera, pytana o porażki kandydatów popieranych przez Donalda Tuska na szefów regionów.
Julia Pitera
Julia PiteraFoto: Forum/Lukasz Kobus
mid-21a23010 (1).jpg
Wybory w PO. Przegrana kandydatów wspartych przez Donalda Tuska na Pomorzu i na Dolnym Śląsku

Pitera była pytana we wtorek w Radiu TOK FM o wyniki sobotnich wyborów w PO i porażki kandydatów wspieranych przez lidera PO Donalda Tuska. Szef Platformy poparł m.in. Agnieszkę Pomaską, która w woj. pomorskim przegrała z marszałkiem województwa Mieczysławem Strukiem. Na Dolnym Śląsku popierany przez Tuska Roman Szełemej, przegrał z posłem Michałem Jarosem.

- Poparcie Agnieszki Pomaskiej było zgodne z deklaracjami, że zostaną wprowadzone kobiety do władz Platformy. Rzeczywiście Agnieszka Pomaska była jedyną kobietą, która odważyła się na wystartowanie na przewodniczącą regionu. Donald Tusk dając jej poparcie wyraźnie podkreślił, że to jest jeden z ważniejszych motywów, dla których decyduje się on na to poparcie, ale też powiedział, że jeżeli nie wyjdzie, będzie gratulował marszałkowi Strukowi - podkreśliła Pitera.

- Nie słyszałam tym razem, żeby jakakolwiek kobieta powiedziała: "głosujcie na Agnieszkę Pomaską, bo to nasza jedyna koleżanka". Na to bym bardziej zwróciła uwagę, na tę solidarność kobiet, która czasem jest dość dyskusyjna. Bo oczekiwałam, że kobiety się tu odezwą - zaznaczyła.

Przetasowania w PO

Na pytanie, czy to nie było tak, że Tusk poparł Pomaską pro forma, niczym "papież, który witał się z Jaruzelskim, bo musiał, ale w głębi duszy gardził tym Jaruzelskim", Pitera oceniła, że zapewne w tym przypadku zdecydowały "lokalne klimaty", często trudne do zbadania w centrali.

- Mieczysław Struk jest marszałkiem województwa, więc on przynosi to dobro, czyli finansowanie rozmaitych inwestycji. Z punktu widzenia praktycznego i pragmatycznego rozumiem, że jest trochę lepiej znany poza obszarem Trójmiasta - dodała.

Czytaj także:

Według Pitery, "jeśli chodzi o Dolny Śląsk, tam była sytuacja politycznie trudna". - Na Mazowszu szereg moich kolegów wyrażało radość, że Andrzej Halicki wreszcie zrezygnował z kandydowania i ustąpił po 15 latach takich sobie sukcesów w regionie - zaznaczyła. - Była najwyższa pora, żeby zrezygnować, cieszę się że to wreszcie zrobił - podkreśliła

Pitera przyznała też, że od dawna czekała na powrót Donalda Tuska na stanowisko szefa PO. Sugerowała, że bardzo źle wspomina okres, gdy partią kierował Grzegorz Schetyna. Jak dodała, zawiodła się też na Borysie Budce, który obiecywał zmiany, a w rzeczywistości nic nie zmienił, a nawet nie znalazł czasu na spotkanie z nią, by wyjaśnić "przykrą historię" z początków 2020 roku. W styczniu 2020 Pitera nie mogła oddać głosu w wyborach na przewodniczącego partii (wygrał wtedy Borys Budka), bo, jak się okazało, była zawieszona w prawach członka partii.

kp

Czytaj także

Donald Tusk uratuje PO? Karnkowski: sondaże pokazują, że tak się nie stanie

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 15:00
- W Donaldzie Tusku pokładano naprawdę wielkie nadzieje - czekano na niego jako na osobę, która uratuje Platformę. To się jednak nie potwierdza - widzimy, że sondaże się zatrzymały - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Karnkowski (socjolog, "GPC").  
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tusk jest obciążeniem dla Platformy". Krytyczne słowa senatora PO o szefie partii

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2021 07:57
- Donald Tusk w społeczeństwie jest obciążeniem dla Platformy, ale w partii jego przeszłość jest oceniana pozytywnie - powiedział senator PO Antoni Mężydło, cytowany przez "Super Express". Polityk stwierdził, że wybór Tuska na szefa partii "nie jest najlepszym rozwiązaniem". W jego przekonaniu PO stała się własnością byłego premiera.
rozwiń zwiń