X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Debata o praworządności. Tomasz Truskawa: negocjacje w UE zakończą się załagodzeniem sporu

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 14:15
- Negatywne stanowisko zajmowane przez niektórych urzędników UE miało mniejsze znaczenie. Sama Komisja Europejska jest pod dużym obstrzałem ze strony radykalnych środowisk w Parlamencie Europejskim, które są dominujące w mediach. Stąd taka, a nie inna retoryka przyjmowana przez niektórych komisarzy - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Truskawa ze Stowarzyszenia Wolnego Słowa.
Parlament Europejski
Parlament EuropejskiFoto: pixabay

Premier Mateusz Morawiecki skrytykował w "Financial Times" Komisję Europejską. Szef rządu stwierdził, że wykracza ona poza swoje kompetencje i łamie prawo, wstrzymując pieniądze dla Polski. Premier nazywa to "formą dyktatu".

premier free parlament europejski 1200  .jpg
Dr Gajewski o debacie nt. Polski w PE: wszystko wskazuje na to, że nikt nie chce wyrzucać Polski z UE

Apelował, aby w sporze o praworządność Bruksela wycofała groźby sankcji finansowych i prawnych. Stwierdził też, że "jeśli Komisja Europejska rozpocznie trzecią wojnę światową, wstrzymując obiecane Polsce pieniądze, będzie bronił naszych praw wszelką bronią, jaka jest w naszej dyspozycji".

Tomasz Truskawa komentował wypowiedź premiera. - Cały ten wywiad traktuję jako formę presji politycznej, pewien teatr związany z zarzutami stawianymi naszemu państwu w czasie debaty w Parlamencie Europejskim. Właściwe negocjacje odbywają się zupełnie innym językiem, w ciszy i spokoju, na pewno nie w świetle kamer - stwierdził.

- To prezentacja pewnej postawy zarówno na zewnątrz, do instytucji unijnych, jak i skierowana na polski rynek wewnętrzny, gdzie są środowiska o różnym stopniu sceptycyzmu wobec UE, także wewnątrz obozu rządzącego, jak Solidarna Polska - dodał publicysta.

Gość audycji zauważył, że w kwestii dialogu w sporze Polski z instytucjami UE możemy liczyć na wsparcie ze strony Francji. - Jedną z takich okoliczności są zbliżające się wybory prezydenckie we Francji i stanowisko, które zajmują kandydaci i rywale obecnego prezydenta, które jest bliskie stanowisku Polski. Z drugiej zaś strony Francja może liczyć na kontrakty związane z budową elektrowni atomowej - przypominał.

- Proces negocjacji w ramach UE będzie miał dobrą atmosferę i zakończy się załagodzeniem sporu i rozwiązaniem polubownym w kwestiach, które różnią nas z UE, choć dyskusja o przyszłości UE niewątpliwie będzie jeszcze trwała - ocenił Tomasz Truskawa.

Posłuchaj
07:41 PR24_mp3 2021_10_25-12-38-02.mp3 Tomasz Truskawa o debacie w Parlamencie Europejskim (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

7 października TK uznał za niekonstytucyjne przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę. Dotyczyło to m.in. kwestii uchwał Krajowej Rady Sądownictwa oraz aktów prezydenta w sprawie powoływania sędziów.

Więcej w zapisie audycji. 

* * *

Audycja: Północ - Południe 

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Gość: Tomasz Truskawa

Data emisji: 25.10.2021

Godzina emisji: 12.38

PR24/ka

Czytaj także

Prof. Reginia-Zacharski o sporze UE-Polska: trudno o dialog, kiedy jedna strona nie chce słuchać

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 11:32
- Obie strony mają świadomość, że muszą się dogadać, ale z drugiej strony mają świadomość, że raczej nie mogą się dogadać. Wszystko wskazuje na to, że jest to początek bardzo długiego, bardzo ciężkiego procesu - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Reginia-Zacharski, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego, komentując spór Polski z UE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Kik: w KE, w przeciwieństwie do PE, przeważa racja stanu państw członkowskich

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 20:20
- W Komisji Europejskiej przeważa nastawienie do kompromisu z Polską i skłaniania nas do uwzględnienia stanowiska państw członkowskich, ale nie w konflikcie, a w dialogu - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Kazimierz Kik, politolog z Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Kochanowskiego w Kielcach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Unijny spór o praworządność. Bogdan Pęk: chodzi fundamenty polskiej suwerenności

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 11:55
- Ta rezolucja stwierdzała, że Trybunał Konstytucyjny jest nielegalny, czyli burzyła fundamenty polskiej suwerenności. Posłowie polskiej opozycji zagłosowali za tym, co jest szczególnym skandalem - mówił w Polskim Radiu 24 Bogdan Pęk, były senator PiS.
rozwiń zwiń