Obchody 37. rocznicy męczeństwa ks. Jerzego Popiełuszki. "On oddał za nas życie"

2021-10-24, 18:13

Obchody 37. rocznicy męczeństwa ks. Jerzego Popiełuszki. "On oddał za nas życie"
Pomnik ks. Jerzego Popiełuszki w Suchowoli. Foto: Piotr Guzik/Forum

Mszą w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła uczczono w niedzielę w Suchowoli w woj. podlaskim 37. rocznicę męczeńskiej śmierci pochodzącego z tej parafii bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kapłana NSZZ "Solidarność".

Wcześniej kwiaty złożono pod pomnikiem księdza w centrum miasteczka oraz na grobie jego rodziców Marianny i Władysława Popiełuszków na miejscowym cmentarzu.

Powiązany Artykuł

Jerzy_Popieluszko 1200 free.jpg
37 lat temu ujęto morderców ks. Jerzego Popiełuszki
Czytaj również:

Wywodził się z parafii w Suchowoli

Uroczystości zorganizował zarząd regionu podlaskiego NSZZ "Solidarność" wspólnie z suchowolską parafią i burmistrzem Suchowoli. Wzięli w nich udział rodzina ks. Jerzego Popiełuszki, działacze związku z różnych regionów, władze regionalne, lokalne, parlamentarzyści, liczne poczty sztandarowe.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się w Okopach 14 września 1947 r. Jego rodzice prowadzili gospodarstwo rolne. Do 1971 r. nosił imię Alfons, które potem zmienił na Jerzy. Od 1954 r. uczył się w szkole w Suchowoli, w miejscowym kościele był ministrantem, w latach 1961-1965 uczył się w liceum ogólnokształcącym w Suchowoli, gdzie zdał maturę, a potem wstąpił do Metropolitalnego Seminarium Duchownego pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Po powstaniu Solidarności ks. Popiełuszko stał się jej duchowym opiekunem, był duszpasterzem krajowym ludzi pracy, a także służby zdrowia. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r. był systematycznie nękany i inwigilowany przez SB i MO. Zginął z rąk funkcjonariuszy SB w październiku 1984 r. W 2010. r. został beatyfikowany.

"Trudno nie pamiętać o takiej postaci"

Powiązany Artykuł

1200 (1).jpg
Msza Święta w 37. rocznicę śmierci ks. Popiełuszki. Setki wiernych modliły się o kanonizację kapelana Solidarności

Przewodniczący podlaskiej Solidarności Józef Mozolewski powiedział dziennikarzom, że pamięć o księdzu Popiełuszce trwa. - To kapłan, to nasz rodak (...), on za nas oddał swoje życie i trudno by było żyć spokojnie, by nie pamiętać o takiej postaci, zasłużonej nie tylko dla ziemi, ale również i nieba, bo jest błogosławiony. Wierzymy, że niebawem stanie się świętym - powiedział Mozolewski.

Burmistrz Suchowoli Michał Matyskiel podkreślił, że uroczystości inicjowane przez Solidarność to zawsze podziękowanie za dar życia księdza Jerzego, również wspomnienie zmarłych rodziców kapłana. - To wyjątkowe osoby, niezwykle skromne, które dały początek wielkiemu Polakowi, męczennikowi, stąd dzisiejszy dzień i podziękowania za to, że wydali na świat człowieka, który odmienił losy milionów Polaków, odmienił również losy naszego kraju - dodał.

- Ksiądz Jerzy Popiełuszko wyraża również taką postawę uniwersalną, nie odnoszącą się tylko do naszej ojczyzny, bo jest postacią znaną - myślę - na całym świecie. Reprezentował chrześcijaństwo po prostu i te wartości, które chrześcijaństwo głosi, katolicyzm przenosił na nasz polski grunt, walczył o prawa człowieka, prawa pracownicze, głosił to otwarcie - powiedział dziennikarzom wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski mówił z kolei, że pamięć o walce o wolność w Polsce jest konieczna, bo bez niej "nie będziemy mogli tej wolności zachować". - Ksiądz Jerzy był postacią szczególną. On nawet w najtrudniejszym okresie, w czarnej nocy stanu wojennego potrafił podtrzymywać na duchu, pokazywać jaką postawę zajmować, aby być człowiekiem - powiedział.

Prace nad budową muzeum

Powiązany Artykuł

pap_19830529_00U.jpg
Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach. Każdy może się przyczynić do jego powstania

Trwają przygotowania do budowy w Okopach muzeum upamiętniającego ks. Popiełuszkę. W czerwcu 2020 r. list intencyjny w tej sprawie podpisały w Warszawie Fundacja im. ks. Jerzego Popiełuszki "Dobro" i Muzeum Podlaskie w Białymstoku. Muzeum w Okopach ma być oddziałem Muzeum Podlaskiego. Muzeum Podlaskie jest od początku 2020 r. współprowadzone przez Ministerstwo Kultury i samorząd województwa podlaskiego.

We wrześniu, przy okazji obchodów 74. rocznicy urodzin księdza Popiełuszki w Suchowoli, marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki informował, że trwają prace projektowe muzeum, w 2022 r. może być wydane pozwolenie na budowę tego obiektu i ogłoszony przetarg, w którym będzie wyłoniony wykonawca. Informowano wtedy, że plan zakłada, aby było gotowe na 40. rocznicę śmierci ks. Jerzego.

Burmistrz Matyskiel powiedział, że po 11 listopada, z inicjatywy Solidarności i Fundacji "Dobro" ruszy narodowa zbiórka na rzecz muzeum, sprzedaż monet-cegiełek. Mają być one dostępne w placówkach pocztowych. Przypomniał, że budowa muzeum ma być finansowana przez polski rząd.

jmo

Polecane

Wróć do strony głównej