Współpraca z Frontexem. Wiceszef MSWiA: wesprze nas w organizacji powrotów migrantów do krajów pochodzenia

2021-10-23, 07:13

Współpraca z Frontexem. Wiceszef MSWiA: wesprze nas w organizacji powrotów migrantów do krajów pochodzenia
Wizyta szefa Frontexu na granicy z Białorusią. Foto: Straż Graniczna

- Na dziś nie widzimy potrzeby zaangażowania Frontexu w działania na granicy polsko-białoruskiej, ale chcemy współpracować z Frontexem w zakresie organizacji powrotów migrantów do krajów pochodzenia – powiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Bartosz Grodecki.

- Na dzisiaj nie widzimy potrzeby zaangażowania Frontexu w działaniach na naszej granicy. Obecnie odcinka granicy z Białorusią chroni ponad 7 tysięcy funkcjonariuszy Straży Granicznej, Policji i żołnierzy Wojska Polskiego. Będzie ich więcej, a granica polsko-białoruska jest krótsza od litewsko-białoruskiej – powiedział Grodecki.

Powiązany Artykuł

granica free straz graniczna free tt 1200 .jpg
SG i Policja zatrzymały kolejnych "kurierów". Przewozili dziesiątki migrantów

Jak zaznaczył, "w tym komponencie nie potrzebujemy wsparcia Frontexu". - Chcemy jednak współpracować z Frontexem w zakresie readmisji, czyli powrotów migrantów do krajów pochodzenia – podkreślił wiceszef MSWiA.

Grodecki wyjaśnił, że szef Frontexu Fabrice Leggeri podczas ich wspólnej wizyty na granicy z 4 października zadeklarował zaangażowanie Agencji w organizację lotów z Polski do krajów trzecich. - Chcemy z tej oferty skorzystać. Na tym polu wsparcie Frontexu jest istotne. Frontex ma wypracowany system powrotowy. Dysponuje wykwalifikowanymi ludźmi, narzędziami i środkami finansowymi – dodał.

Czytaj także: 

- Trwają obecnie rozmowy na ten temat. Mamy już grupę osób, które otrzymały decyzję powrotową. Mam nadzieję, że niedługo Frontex będzie mógł zorganizować taki lot – powiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Powiązany Artykuł

DRON.jpg
Drony terytorialsów na granicy z Białorusią. "Codziennie wykrywamy grupy migrantów"

Od wiosny gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie uważają, że to efekt celowych działań Białorusi w odpowiedzi na sankcje.

Polska Straż Graniczna notuje coraz więcej osób, które próbują nielegalnie przedostać się do Polski z Białorusi. Od 2 września w związku z presją migracyjną w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i woj. lubelskiego przylegających do granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy. Rząd planuje też budowę zapory na tej granicy.

dn

Polecane

Wróć do strony głównej