X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wkrótce rozpocznie się najstarszy festiwal jazzowy w Europie. Ruszają Krakowskie Zaduszki Jazzowe

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 11:30
Koncertem "Ogrody Jazzu Tradycyjnego - Back to the Roots" rozpocznie się w środę najstarszy festiwal jazzowy w Europie – Krakowskie Zaduszki Jazzowe. W programie wydarzenia są cztery koncerty główne i wydarzenia towarzyszące.
Materiały prasowe
Materiały prasoweFoto: krakowskiezaduszkijazzowe.eu

Miłośnicy jazzu będą mogli usłyszeć m.in. zespół Laboratorium, Trio Jazzowe Marcina Maseckiego, Jana Ptaszyna Wróblewskiego, Krzesimira Dębskiego, Henryka Miśkiewicza, Adama Czerwińskiego, Marka Napiórkowskiego i Agę Zaryan.

Filip Żółtowski Quartet 1200.jpg
Jazz.PL. Filip Żółtowski: idziemy w stronę muzyki bardziej nowoczesnej

Małopolski Ogród Sztuki

Festiwalowe koncerty będą się odbywać w Małopolskim Ogrodzie Sztuki, w Nowohuckim Centrum Kultury i w Teatrze im. J. Słowackiego, a po nich w krakowskich klubach, m.in. w Alchemii i Piwnicy pod Baranami, zaplanowano jam sessions.

W ostatnim dniu festiwalu - podczas gali muzyki jazzowej – wręczone zostaną Złote Gwiazdy Helikonu – wyróżnienia dla jazzmanów i osób działających na rzecz popularyzacji muzyki jazzowej.

- Wiedząc, że w tym roku będą nam towarzyszyć jeszcze ograniczenia związane z pandemią, postanowiliśmy zaprosić na Zaduszki artystów z Polski. Tak jak brzmi tytuł pierwszego koncertu jest to powrót do korzeni. Podczas festiwalu usłyszymy jubileuszowy koncert zespołu Laboratorium. Zależało nam na podkreśleniu roli Marka Stryszowskiego, który przez lat był kustoszem tego festiwalu. Ale zaprosiliśmy też Marcina Maseckiego, który tym razem wystąpi z Capellą Cracoviensis - mówił Ireneusz Raś, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego 66. Krakowskich Zaduszek Jazzowych.

Czytaj także:

Podkreślił, że Zaduszki odbywają się pod hasłem "Jazz dla wszystkich". - Chcemy pokazać zakorzenienie w tradycji, a jednocześnie nie ścigając się z nikim, nadawać ton wydarzeniom artystycznym w Europie - podkreślił Raś. Dodał, że prezentując jazz w różnych odsłonach organizatorzy festiwalu chcą się otworzyć na nowych odbiorców. - I odbudować rangę tego festiwalu należną mu ze względu na jego historię oraz wytyczyć nowe drogi na przyszłość – mówił Raś.

W pierwszym dniu festiwalu w Małopolskim Ogrodzie Sztuki odbędzie się prapremierowy pokaz filmu dokumentalnego "Na zawsze Melomani" w reżyserii Rafała Mierzejewskiego. Opowiada on o narodzinach jazzu w Polsce i powstaniu zespołu Melomani (1948-1960). Na koncercie "Ogrody Jazzu Tradycyjnego - Back to the Roots" wystąpią zespoły: Jazz Band Ball Orchestra, Boba Jazz Band i Old Metropolitan Band.

Gwiazdy na scenie

Czwartkowy koncert w Nowohuckim Centrum Kultury będzie okazją, by zobaczyć i usłyszeć zespół Laboratorium. Oprócz jego członków na scenie pojawią się goście: Rasm Al-Mashan, Adam Bałdych, Bernard Maseli i Sławomir Berny.

W piątek w Teatrze Słowackiego Trio Jazzowe Marcina Maseckiego wystąpi wspólnie z Cappellą Cracoviensis. Uczestnicy sobotniej "Krakowskiej Gali Jazzu" organizowanej w Teatrze Słowackiego w hołdzie dla Jarosława Śmietany otrzymają przygotowaną specjalnie na tę okazję płytę zespołu The Generations zatytułowaną "Caravan’a". Artyści tego dnia zadebiutują na scenie. Na koncercie tym wystąpi także córka Jarosława Śmietany - Alicja, skrzypaczka grająca na co dzień w London Philharmonic Orchestra. Na scenie pojawi się cała plejada gwiazd: Jan Ptaszyn Wróblewski, Krzesimir Dębski, Henryk Miśkiewicz, Adam Czerwiński, Antoni Dębski, Marek Napiórkowski a także Piotr Schmidt, Piotr Baron, Aga Derlak, Bzyk i Guzik z WU-HAE oraz Aga Zaryan.

Krakowskie Zaduszki Jazzowe są najstarszym festiwalem jazzowym w Europie i drugim na świecie po Newport Jazz Festiwal na Rhode Island w USA. Pierwsza ich edycja odbyła się w 1954 roku.

Organizatorami tegorocznych Krakowskich Zaduszek Jazzowych są: nowohucka fundacja Sztuka Przyszłości we współpracy ze Stowarzyszeniem Leśny Partyzant oraz Izbą Przemysłowo-Handlową i Teatrem im. Juliusza Słowackiego.

dz

Czytaj także

Jazz, bossa nova, festiwale i gwiazdy

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2021 11:15
Można powiedzieć, że całe jego życie kręci się wokół muzyki: organizuje fantastyczne, rozpoznawalne na całym świecie festiwale jazzowe, jest managerem muzycznych gwiazd. I cały czas szuka nowych wyzwań, nowych dźwięków, nowych głosów… Piotr Łyszkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z salonów na listy przebojów. Jak twórczość Chopina przenikała do muzyki popularnej?

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 22:00
Spójrzmy na dorobek naszego kompozytora z innej perspektywy. Kiedy Chopin stał się nie tylko kompozytorem narodowym, lecz także powszechnym dobrem popkultury? Jakimi to szło drogami, trybami, transkrypcjami? Jak doszło do tego, że jego kompozycje stały się dobrem powszechnym? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekstatyczny minimalizm Josha Abramsa

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 10:04
Na inaugurację 14. sezonu "Rozmów improwizowanych" spotkaliśmy się w audycji z chicagowskim kontrabasistą jazzowym Joshem Abramsem.
rozwiń zwiń