X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Prowadzimy wspólne patrole, jesteśmy w stałym kontakcie". Rzecznik SG o współpracy z Niemcami

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 16:20
Polska Straż Graniczna współpracuje z niemiecką w kwestii nielegalnych imigrantów. Według szacunków Straży Granicznej w ostatni czasie nielegalnie do Niemiec przedostało się ponad 5 tysięcy nielegalnych imigrantów, którzy przekroczyli polsko - białoruską granicę i zostali przewiezieni do Niemiec.
Granica niemiecko-polska w Meklemburgii - Pomorzu Przednim (zdj. ilustracyjne)
Granica niemiecko-polska w Meklemburgii - Pomorzu Przednim (zdj. ilustracyjne)Foto: Wojciech Wrzesien/ Shutterstock

Rzecznik prasowy Straży Granicznej Anna Michalska mówiła wyjaśniała podczas konferencji, że polscy funkcjonariusze współpracują z niemieckimi w celu zapobiegania nielegalnemu przekraczaniu granic. - Cały czas prowadzimy wspólne patrole polsko - niemieckie, jesteśmy ze stroną niemiecką w bieżącym kontakcie jeżeli chodzi o wymianę informacji statystycznych, ale też o wymianę doświadczeń. Mamy także wspólne 3 placówki polsko - niemieckie - wskazała.

1200straż graniczna granica free shutterstock.jpg
Straż Graniczna: ubiegłej nocy zatrzymaliśmy kolejną dużą grupę migrantów

00:24 straz graniczna - wspolpraca .mp3 Rzecznik prasowy Straży Granicznej Anna Michalska o współpracy polsko-niemieckiej na rzecz powstrzymania napływu nielegalnych imigrantów (IAR)

Pułkownik Arkadiusz Olejnik zastępca dyrektora Zarządu Operacyjno-Śledczego Komendy Głównej Straży Granicznej mówił, że polscy i niemieccy funkcjonariusze muszą współpracować ponieważ imigranci, którzy nielegalnie próbują przekraczać polsko - białoruską granicę za cel podroży wyznaczają sobie głównie Niemcy i Francję.

00:29 sg - setka 2 .mp3 Pułkownik Arkadiusz Olejnik: imigranci oczekują, że zostanie im zorganizowany transport do Francji lub Niemiec (IAR)

- Przede wszystkim nielegalni imigranci oczekują, że zorganizowany zostanie im przerzut do Niemiec, ewentualnie do Francji. Tam są silne diaspory społeczności syryjskiej, kurdyjskiej i czeczeńskiej. Polska traktowana jest jako kraj tranzytowy, który wykorzystywany jest dość intensywnie na odcinku granicy z Litwą, jak również na odcinku z Białorusią - powiedział.

DRON.jpg
Drony terytorialsów na granicy z Białorusią. "Codziennie wykrywamy grupy migrantów"

Mafijny proceder transgraniczny

Pułkownik Olejnik wyjaśnił, że przerzutem nielegalnych imigrantów na teren Niemiec trudnią się zorganizowane grupy przestępcze, które czerpią z tego procederu znaczne korzyści finansowe. - Jeśli chodzi o kierunek niemiecki, to przede wszystkim dominują obywatele Niemiec, ale też osoby z obywatelstwem irackim, syryjskim, ewentualnie ukraińskim lub rumuńskim, którzy posiadają tytuły pobytowe w Niemczech. Przykładem są zdarzenia chociażby z dziś, kiedy doszło do zatrzymania obywateli Jemenu, a kierowcami byli obywatele Syrii z tytułami pobytowymi Niemiec - wymienił. 

Czytaj także:

Pułkownik Olejnik podkreślał, że polskie i niemieckie służby działają na rzecz identyfikacji nielegalnych grup, ich rozbicia i pociągnięcia do odpowiedzialności karnej. 

Ponad 11 tysięcy prób sforsowania granivy

W tym miesiącu odnotowano ponad 11 tysięcy 300 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski, a w całym 2021 roku - blisko 23 tysiące. Od początku roku nielegalnie granicę przekroczyły tysiąc 962 osoby - z nich tysiąc 38 to byli obywatele Iraku, a 428 - Afganistanu. W tym miesiącu na 291 osób zatrzymanych na tym odcinku 233 to obywatele Iraku.


mbl

Czytaj także

Gen. Radomski o działaniach wojska na granicy z Białorusią: zagrożenie wzrasta, więc zwiększamy liczbę żołnierzy

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2021 09:21
- Na początku przy granicy było kilkuset żołnierzy, niestety zagrożenie cały czas wzrasta i dzisiaj jest to około trzech tysięcy wojskowych naszej dywizji. Tworzymy tzw. pierwszą linię - powiedział w Polskim Radiu 24 gen. Krzysztof Radomski, dowódca 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karol Gac: część polskich polityków i mediów podtrzymuje rosyjską i białoruską propagandę

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 20:45
- Sytuacja jest zero-jedynkowa. Albo umawiamy się, że granice państwa istnieją i one powinny być szczelne, a do przejścia przez granicę służą przejścia graniczne, albo też uznajemy, że tych granic po prostu nie ma - mówił w Polskim Radiu 24 szef portalu DoRzeczy.pl Karol Gac, odnosząc się do manifestacji solidarności z imigrantami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Reżimowi Łukaszenki zależy na tym, aby nas poróżnić". Anna Michalska o atakach na Straż Graniczną

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 08:39
- Z jednej strony krytykuje się działania funkcjonariuszy, a z drugiej personalnie mnie. Mamy wrażenie, że to ma tylko jeden cel: obniżyć autorytet Straży Granicznej - powiedziała w rozmowie z tvp.info rzecznik Straży Granicznej Anna Michalska.
rozwiń zwiń