X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Pianista rangi światowej". Wiceminister kultury o zwycięzcy Konkursu Chopinowskiego

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 11:25
Bruce (Xiaoyu) Liu zachwycał na każdym etapie - powiedział sekretarz stanu w MKDNiS Jarosław Sellin, komentując wyniki XVIII Konkursu Chopinowskiego. Widać było, że się pojawił pianista rangi światowej, z otwartą karierą na wszystkich salach koncertowych świata - podkreślił.
Bruce (Xiaoyu) Liu podziękował za wyróżnienie, podkreślając ogromną radość z możliwości wystąpienia na tak prestiżowym konkursie, jak Konkurs Chopinowski
Bruce (Xiaoyu) Liu podziękował za wyróżnienie, podkreślając ogromną radość z możliwości wystąpienia na tak prestiżowym konkursie, jak Konkurs ChopinowskiFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

W nocy ze środy na czwartek poznaliśmy zwycięzców XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Pierwsze miejsce zajął Bruce (Xiaoyu) Liu z Kanady. Drugie - ex aequo Alexander Gadjiev reprezentujący Włochy i Słowenię oraz Kyohei Sorita z Japonii. Laureatem trzeciego miejsca jest Martin Garcia Garcia z Hiszpanii. Czwartą nagrodę otrzymali ex aequo Japonka Aimi Kobayashi oraz Polak Jakub Kuszlik. Na piątym miejscu uplasowała się Leonora Armellini z Włoch, a szóste miejsce zajął JJ Jun Li Bui reprezentujący Kanadę.

Posłuchaj
00:52 SPEC Konkurs Chopinowski IAR.mp3 Rozstrzygnięcie Konkursu Chopinowskiego. Relacja Agaty Woźniak (IAR)
bruce 1200.jpg
XVIII Konkurs Chopinowski. Znamy zwycięzcę

"Zachwycał na każdym etapie"

Wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu powiedział, że ocenia werdykt "z dużym zaufaniem, bo takie werdykty, powinni wydawać fachowcy i tak było w tym przypadku - 17 wspaniałych pianistów, sięgających swoją pamięcią konkursów do lat 50., więc mający też perspektywę czasową w tej ocenie".

Czytaj również:

- Myślę, że ten werdykt jest bardzo sprawiedliwy. Tak został odebrany przez ludzi, którzy pasjonują się muzyką Chopina i śledzili ten konkurs - wskazał.

Jak mówił, "Bruce (Xiaoyu) Liu zachwycał na każdym etapie". - Widać było, że się pojawił pianista rangi światowej, z otwartą karierą na wszystkich salach koncertowych świata - podkreślił.

Zauważył, że "Konkursy Chopinowskie mają to do siebie, że ich werdykty, na ogół zawsze, są bezbłędne". - Kto wygrał, ma karierę światową zapewnioną i to się sprawdza. Ten, kto wygrywa, naprawdę jest wybitnym pianistą i potem przez dziesiątki lat widać rozwój jego kariery - powiedział Jarosław Sellin.

Jakub Kuszlik fot. Wojciech Grzedziński.jpg
Tylko dla najlepszych! Nagrody Polskiego Radia za mazurki na Konkursie Chopinowskim

Kto zachwycił, a kto zawiódł?

Zdradził, że jego faworytką do III etapu była reprezentująca Japonię Aimi Kobayashi. - Przyznaję szczerze, że po jej wczorajszym wykonaniu koncertu fortepianowego Chopina, słuchałem tego na żywo w Filharmonii Narodowej, byłem nieco zawiedziony. Myślę, że nie uchwyciła dramatyzmu i dynamiki tego koncertu. O wiele bardziej podobał mi się Polak, który zdobył z nią ex aequo czwarte miejsce, Jakub Kuszlik. Po wysłuchaniu koncertu, myślałem, że może to będzie zwycięzca, ale potem był Bruce (Xiaoyu) Liu i już było wiadomo, że będzie inaczej - opowiadał sekretarz stanu w MKDNiS.

Posłuchaj
00:28 Dyrektor IAR.mp3 Dyrektor Konkursu Chopinowskiego i Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Artur Szklener podkreślił, że jury nie miało wątpliwości, co do przyznania pierwszej nagrody (IAR)

Podsumował, że konkurs był bardzo ciekawy. - Jurorzy, z którymi miałem okazję się spotkać na lunchu, mówili, że poziom tego konkursu był bardzo wysoki, być może najwyższy w historii. Bardzo im było trudno rozstawać się z wieloma pianistami - przyznał Sellin.

Wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu ocenił, że konkurs to była "prawdziwa uczta dla melomanów, dla miłośników Chopina". - Konkurs potwierdził, że jest najważniejszym na świecie. Tak to też odbierają młodzi ludzie, masowo się do niego zgłaszając. Każdy młody pianista wie, że zwycięstwo albo osiągnięcie dobrego miejsca na tym konkursie, nobilituje - powiedział.

Zwycięzca XVIII Konkursu Chopinowskiego

Bruce Liu.jpg
Bruce (Xiaoyu) Liu zwycięzcą XVIII Konkursu Chopinowskiego

Bruce (Xiaoyu) Liu urodził się 8 maja 1997 r. w Paryżu, ukończył Konserwatorium Muzyczne w Montrealu w klasie Richarda Raymonda, a obecnie kontynuuje naukę pod kierunkiem Dang Thai Sona. Współpracował z takimi zespołami, jak orkiestry symfoniczne Cleveland i Montrealu, Orkiestra Filharmonii Izraelskiej, Orchestra of the Americas, Camerata Jerusalem, dał serię koncertów z China NCPA Orchestra.

Ostatnio odbył też dwa tournee po Chinach z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Ukrainy i Orkiestrą Symfoniczną Lwowskiej Filharmonii Obwodowej, występując m.in. w pekińskich National Centre for the Performing Arts i Concert Hall oraz Oriental Arts Center w Szanghaju, a także z Orchestre Lamoureux w Salle Gaveau. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. w Sendai, Montrealu, Viseu i Tel Awiwie.

Koncerty laureatów odbędą się w czwartek w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, a w piątek i sobotę w Filharmonii Narodowej.

jmo

Czytaj także

XVIII Konkurs Chopinowski. Przyznano nagrody za najlepszy koncert i sonatę

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 10:05
Martin Garcia Garcia z Hiszpanii oraz Alexander Gadjiev, reprezentujący Włochy i Słowenię, otrzymali specjalne wyróżnienia XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Pierwszy - Nagrodę Filharmonii Narodowej za najlepsze wykonanie koncertu, drugi - Nagrodę Krystiana Zimermana za najlepsze wykonanie sonaty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konkurs Chopinowski. "Trzech pianistów miało identyczną punktację"

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 15:30
- Po pierwszym rankingu okazało się, że doszło do bardzo nietypowego układu, jeśli chodzi o liczbę punktów. Trzech pianistów miało dosłownie identyczną punktację i jury bardzo długo debatowało nad tym, czy jest możliwe, żeby trzy osoby dostały ex aequo tę samą nagrodę, a byłaby to dosyć wysoka nagroda - relacjonował w "Poranku Dwójki" Artur Szklener, dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

XVIII Konkurs Chopinowski – Jakub Kuszlik laureatem nagrody Polskiego Radia za wykonanie mazurków

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 10:05
Laureatem specjalnej nagrody Polskiego Radia w wysokości 5 tys. euro, przyznawanej za najlepsze wykonanie mazurków podczas XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, został reprezentant Polski – Jakub Kuszlik.
rozwiń zwiń