Zjednoczona Prawica z największym poparciem, PSL poza Sejmem. Sprawdź nowy sondaż

2021-10-19, 12:45

Zjednoczona Prawica z największym poparciem, PSL poza Sejmem. Sprawdź nowy sondaż
Kluby PiS, KO i Lewicy złożyły poprawki do projektu ustawy o ochronie odbiorców gazu. Foto: Sejm RP/Twitter

Jak wynika z sondażu Kantar, Zjednoczona Prawica (PiS, Solidarna Polska, Republikanie) mogą liczyć na 32-proc. poparcie. Największą siłą opozycyjną jest KO (25 proc.). W Sejmie zabrakłoby miejsca dla PSL, Kukiz'15 i Porozumienia Jarosława Gowina.

Z najnowszego październikowego sondażu Kantar wynika, że 32 proc. badanych, którzy zadeklarowali gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu, zagłosowałoby na Prawo i Sprawiedliwość razem z Solidarną Polską i Republikanami. To wynik bez zmian w stosunku do poprzedniego sondażu, z września.

Powiązany Artykuł

posłowie free sejm free tt sejm 1200 .jpg
"Stabilizacja poparcia". Zobacz wyniki nowego sejmowego sondażu

Drugie miejsce w sondażu przypadło Koalicji Obywatelskiej, która uzyskała 25 proc. poparcia (bez zmian), a kolejne zajął Ruch Polska 2050 Szymona Hołowni z 10 proc. (mniej o 2 punkty proc.) Według sondażu do Sejmu dostałyby się też Lewica, uzyskując 7 proc. głosów (1 punkt proc. więcej niż poprzednio) oraz Konfederacja z 6 proc. poparciem (2 punkty proc. więcej).

Pod kreską m.in. partia Gowina i PSL

Według sondażu do Sejmu nie dostałyby się: Koalicja Polska-PSL z 3 proc. poparciem (bez zmian), Kukiz'15 z 2 proc. głosów (1 punkt proc. więcej) oraz partia Porozumienie Jarosława Gowina, uzyskująca 1 proc. głosów (bez zmian).

Spośród wszystkich osób, które zapowiedziały zamiar głosowania, 14 proc. nie potrafiło zdecydować, na kogo oddałoby głos (2 punkty proc. mniej).

Czytaj więcej:

Ilu respondentów chce głosować?

Według sondażu, gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę, wzięłoby w nich udział łącznie 66 proc. respondentów (mniej o 2 punkty proc.). 31 proc. z nich zadeklarowało, że są zdecydowani wziąć udział w głosowaniu, natomiast 35 proc. raczej planuje wziąć udział w wyborach.

Na wybory nie zamierza pójść łącznie 22 proc. respondentów (o 4 punkty proc. więcej): 12 proc. zapowiada, że raczej nie pójdzie głosować, natomiast 10 proc. zdecydowanie nie weźmie udziału w wyborach.

Niezdecydowanych w kwestii uczestnictwa było natomiast 12 proc. respondentów (o 2 punkty proc. mniej).

***

Sondaż Kantar został zrealizowany techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 8 -13 października 2021 roku na reprezentatywnej próbie 968 Polaków powyżej 18. roku życia. Preferencje partyjne badano wśród 638 osób deklarujących "zdecydowanie" lub "raczej" zamiar uczestniczenia w wyborach.

ms

Polecane

Wróć do strony głównej