X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Kiedy ruszy budowa zapory na granicy z Białorusią? Rzecznik SG zdradza szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2021 13:41
- Chcielibyśmy, by budowa zapory na granicy z Białorusią ruszyła jeszcze w tym roku; projekt jest już gotowy - poinformowała rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska. Podkreśliła, że zapora powstanie jedynie wzdłuż granicy lądowej. SG ma wkrótce poinformować o jej dokładnej długości.
Kryzys migracyjny w Polsce
Kryzys migracyjny w PolsceFoto: FORUM/Michal Kosc

granica polski free słupek ttr sg 1200 .jpg
36 nielegalnych imigrantów w busie. Polski kierowca zatrzymany

Na piątkowej konferencji prasowej rzecznik Straży Granicznej została zapytana o przygotowania do budowy zapory na granicy z Białorusią. - Oczywiście jesteśmy zaangażowani (...) Uczestniczymy w rozmowach, wybieraliśmy opcję, która będzie dla nas najbardziej korzystna - odparła. Poinformowała przy tym, że gotowy jest już projekt instalacji.


Posłuchaj
00:24 11347397_1.mp3 SG o próbach forsowania granicy Polski z Białorusią (IAR)

 

Na pytanie, czy zapora powstanie na długości całej granicy z Białorusią, ppor. Michalska zaprzeczyła. - Przypominam, że ten odcinek w Nadbużańskim Oddziale SG ma naturalną zaporę, jaką jest rzeka Bug i jest to zapora dość skuteczna - powiedziała. Jak podkreśliła, bariera powstanie jedynie wzdłuż granicy lądowej. - O dokładnej długości poinformuję wkrótce. Na pewno nie będzie to całość granicy - dodała.

- Chcielibyśmy, żeby budowa tej zapory ruszyła jeszcze w tym roku, ale jest za wcześnie, żebym mogła deklarować, czy to na pewno będzie w tym roku - przekazała też rzecznik SG. Jak dodała, część instalacji, które obecnie funkcjonują na granicy, prawdopodobnie pozostanie tam mimo budowy nowej zapory.

Prace w parlamencie

Ustawę o budowie zabezpieczenia granicy państwowej, która ma umożliwić konstrukcję zapory w związku z presją migracyjną na granicy z Białorusią, Sejm uchwalił w czwartek. Projekt zgłoszony przez MSWiA był rozpatrywany w trybie pilnym. We wtorek wieczorem Rada Ministrów przyjęła go w trybie obiegowym i tego samego dnia trafił do Sejmu.

Regulacja określa zasady przygotowania i realizacji zabezpieczenia na polskiej granicy stanowiącej granicę zewnętrzną UE (z Białorusią, Rosją, Ukrainą). Inwestycja będzie celem publicznym. Ustawa zakłada m.in., że nie będą do niej stosowane przepisy odrębne, w tym prawa budowlanego, prawa wodnego czy prawa ochrony środowiska. Do zamówień związanych z budową bariery nie będzie też stosowane Prawo zamówień publicznych, a kontrolę zamówień sprawować będzie Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Szacowany koszt budowy planowanej bariery to 1 mld 615 mln zł, z czego 1 mld 500 mln zł to koszt budowy fizycznej bariery, a 115 mln zł urządzeń technicznych.

pkur

Czytaj także

"Naszym przeciwnikiem nie są migranci, ale służby białoruskie". Rzecznik SG o sytuacji na granicy

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2021 09:43
- Kryzys migracyjny na granicy Polski z Białorusią nie jest typowy, jest sztucznie kreowany. Naszym przeciwnikiem nie są migranci, ale służby białoruskie - podkreśliła rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś zarabia na kryzysie migracyjnym? Stanisław Żaryn wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2021 13:16
- Cały szlak migracyjny zapewnił do tej pory wpływy, które należy szacować na dziesiątki milionów dolarów. Przeważająca cześć tych pieniędzy trafiła do białoruskich instytucji państwowych - poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
rozwiń zwiń